Stavová správa

Chyba pri vkladaní obrázka 85903

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony sa používajú tam kde nie je dostatočne kvalitná orná pôda, primeranej hlbky, ale aj vtedy, keď chceme využiť všetky výhody týchto záhonov. Rozkladom organického materiálu sa v nich pôda skôr zahrieva, s výsadbou môžeme začať skôr. Zároveň sú dlhodobou zásobárňou živín. Vďaka drenážnej vrstve sa pôda v období výraznejších zrážok nepremokruje. Takýto záhon šetrí náš chrbát. Zároveň nám umožňuje využiť všetok organický odpad zo záhrady, pokosenú trávu, lístie, ktoré postupne zhora dosypujeme.

Vyvýšené záhony je najlepšie vybudovať v severojužnom smere, aby sme zabezpečili optimálne využitie slnečného svetla. Stavba záhonu sa začíná vykopaním jamy hlbokej cca 30 cm a primerane širokej, tak aby bol zo strán dostupný celý záhon. Na ochranu pred hrabošmi môžeme jamu vystlať hustým pletivom. Spodnú vrstvy záhonu vytvoríme z konárov z rezu drevín, čím zabezpečíme dobré prevzdušnenie pôdy. Na túto vrstvu môžeme poukladať obrátené trsy trávy, ktoré sme vybrali pri výkope, vrstvu lístia a hrubého kompostu. Poslednú vrstvu tvorí zmes jemného kompostu a záhradnej zeminy. Výška záhonu zvykne byť od 30 do 50 cm v závislosti od toho, čo v ňom chceme pestovať.

Aké obruby použiť na vyvýšené záhony

Najdostupnejším materiálom pre vybudovanie obruby je drevo, pri ktorom však treba počítať s obmedzenou životnosťou. Keďže je v takmer nepretržitom kontakte s pôdnou vlhkosťou a mikroorganizmami, je výhodné menej trvácne dreviny ošetriť hĺbkovým napúšťadlom, ktoré sa nebude vyplavovať do pôdy.

Základom by mali byť koly zapustené 50 centimetrov pod úroveň terénu osadené v 150-centimetrových rozostupoch. Tie zaistia pevné osadenie obruby. Tú zhotovíme z dosák hrubších ako 30 milimetrov.
Ak vnútorné plochy natrieme vápenným hydrátom a obkolesíme záhradkárskou fóliou, predĺžime ich životnosť a zlepšíme viazanie vlhkosti v pôde počas vegetačnej sezóny. Výhodou dreva je jeho dostupnosť a jednoduchá spracovateľnosť, pričom pre komfort možno po obvode vytvoriť lavičky pre sedenie pri záhradkárskych prácach.

Alternatívnym materiálom sú pásy profilovaného plechu či laminátu, veľkoformátové kompozitné materiály osadené v kovovom ráme, suché steny vybudované z veľkorozmerného kameniva či stavebné materiály, z ktorých sú vybudované múriky tradičnými metódami so zapustením základov do zeminy.

Úlohou každej obruby je udržať vyvýšený záhon na mieste bez toho, aby voda vyplavovala zeminu do okolia. Pre akú úpravu chodníčkov medzi vyvýšenými záhonmi sa rozhodnete, je iba na vás. Do úvahy prichádza nielen trávnatý porast či vrstva pilín, alebo mulču, ale aj násyp kameniva, osadenie zatrávňovacích tvárnic.

Čítajte viac: Ako vybudovať vyvýšené záhony

Vyvýšený záhon, Autor: Veronka2

Autor: Veronka2

Vyvýšený záhon, Autor: Dominika123

Autor: Dominika123

Vyvýšený záhon, Autor: Jarka213

Autor: Jarka213

Vyvýšený záhon, Autor: pe3k

Autor: pe3k

Vyvýšený záhon, Autor: georgina

Autor: georgina

Vyvýšený záhon, Autor: Pizzi

Autor: Pizzi

Vyvýšený záhon, Autor: halintoa

Autor: halintoa

Vyvýšený záhon, Autor: slavkalejka

Autor: slavkalejka

Vyvýšený záhon, Autor: Dalia24

Autor: Dalia24

Vyvýšený záhon, Autor: marosmeny

Autor: marosmeny

Vyvýšený záhon, Autor: Jarka213

Autor: Jarka213

Vyvýšený záhon,  Autor: AnnaK

Autor: AnnaK

Vyvýšený záhon, Autor: Chokma

Autor: Chokma

Komentáre

Ja nie som zástancom vyvýšených záhonov, veď to je strašné plytvanie úrodnou zemou, okrem toho sa veľké plochy vysýpajú štrkom, ten kameň zo záhrady už nikdy nedostanete. Zdá sa mi to zbytočné a je to vlastne dobré len pre pohodlie záhradníka. Veď do tých škatúľ sa zmestí len pár rastliniek. Iné je už vertikálne pestovanie, tam sa miesto ušetrí, ale zasa treba veľa hnojiť lebo na malom priestore sa zem rýchlo vyčerpá.

...zvýšená hriadka je niečo úžasné.  Pisateľka hubata je zrejme zdravý človek. Ja som chorá a preto mi vyvýšená hriadka  napĺňa život. Vypestujem v nej všetku zeleninu a dokonca aj zemiaky pre trojčlennú rodinu. O pohodlí sa v mojom prípade nedá hovoriť, naopak spĺňa všetky nároky.

Jéééé já tu mám fotku! Chichocem saVeľký úsmev
Návod na výrobu je krásný, ale jestli poznáte českého "kuchaře" Jirku Babicu, který vždycky říkal, že když doma nemáte nějakou surovinu, přidejte do toho něco úplně jiného. Tak třeba: "Když nemáte citron, dejte tam limetku. Když nemáte limetku, dejte tam cibuli. A když nemáte cibuli, dejte tam sójovku." nebo "Do jídla přidáme houby, když houby nemáme, tak je tam nedáme".
Naše vyvýšené záhonky vypadají přesně podle toho. Potřeboval jsem zužitkovat přesně to, co bylo doma Úsmev A tak je vnější obal z OSB desek, uvnitř pro zpevnění latě ze střechy. No a aby to všechno vydrželo trochu déle, tak ve styku s hlínou je guma z pásových dopravníků, tu jsem měl taky doma. Veľký úsmev Dole je pletivo, to jsem si nemohl dovolit ošidit. A nahoře záklop deskama, tedy ta zmiňovaná lavička - ze zkušeností fakt doporučuju, překvapivě dobře se na tom odpočívá.
Odpůrce těchto záhonů chápu, ale vždy je v životě něco za něco. A v tomto případě pro mě osobně klady převažují zápory.

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.