reklama

Zeleninová záhrada

Pridal/a georgina dňa 18. 07. 2012 - 09:44

reklama

V našej záhrade skúšame zavádzať permakultúrne spôsoby pestovania Úsmev Slnko Slnko Slnko


Zeleninová záhrada, návod, Záhrada, georgina, 1

Zeleninová záhrada, návod, Záhrada, georgina, 2

Zeleninová záhrada, návod, Záhrada, georgina, 3

Zeleninová záhrada, návod, Záhrada, georgina, 4

Zeleninová záhrada, návod, Záhrada, georgina, 5


reklama

Neko, St, 18. 07. 2012 - 14:43

paráda, toto sa mi páči, aj ja neskôr skúsim takéto pestovanie

My skúšame už tretí rok, zakaždým pridáme nejakú novú metódu (tento rok napr. vyvýšený záhon) a výsledky sú veľmi dobré Úsmev Slnko Slnko Slnko

Neko, St, 18. 07. 2012 - 18:49

to je super, a čo sa týka škodcov? vyhýbajú sa vám? Chichocem sa

Škodcov nemusíme riešiť, máme plnú záhradu prirodzených nepriateľov. Stačí povešať na stromy vtáčie búdky, zasiať pre vtáky slnečnicu, urobiť im napájadlo, ježkom nechať niekde v tichom kúte kôpku raždia, jašteričkám a hadom zase hromádku skál, žabám urobiť tôňku.
A je vymaľované Pohoda.

Neko, St, 18. 07. 2012 - 19:06

takže ani slizniaky a vošky nič? mala som knihu, kde bolo presne toto prilákavanie prirodzených nepriateľov, mám to v pláne Úsmev okrem užitočnej funkcie sa mi páči mať toľko zverstva v záhradke, napr. na fotenie a kochanie sa nimiChichocem sa

Slizniakov treba u nás hľadať s lampou za bieleho dňa a aj tak veeeľmi ťažko nájdeš. Vošky zvyčajne stíhajú priebežne likvidovať lienky. Ak je vošiek priveľa, pomôžem lienkam rastlinnými postrekmi.
Ale veru posledné tri roky nebolo treba...

vava73, St, 18. 07. 2012 - 14:58

aj mne sa to páči, tiež mám pod hroznom uhorky a oni sa mi vyšplhali na to hrozno, aspoň nebudú zablatené, chi chi

Pod viničom tento rok pestujeme cukiny (na poslednom obrázku), patizóny, paradajky, jahody, kapustu a fazuľu. Všetko rastie veľmi dobre Áno Áno Áno

Uhorky na predposlednom obrázku sú indické, tento rok je to testovacia výsadba. Rozrástli sa neúrekom, na úrodu ešte len čakáme.

Neko, St, 18. 07. 2012 - 18:51

to sú kalabasy? minulý rok som ich vysiala a krtko mi to zlikvidoval... videla som z toho vtáčie búdky Mrkám

Neko, St, 18. 07. 2012 - 18:57

ahaa tieto sú iné, na čo sa používajú? Úsmev

Vraj je to chutná zelenina. Recepty mám už vyhľadané, tak teraz už len polievam a čakáááám Úsmev Úsmev Úsmev.

Neko, St, 18. 07. 2012 - 19:08

no je to príbuzné tekviciam, možno niečo ako cuketa to bude Úsmev to by bolo mňam

bagika, St, 18. 07. 2012 - 19:12

teraz mi ani za svet nenapadne nazov. ak sa nemylim, podla fotky su to tie, co z nich mozes odkrajovat kolko potrebujes, zvysok nechas rast a nezhniju ani sa inak neznehodnotia. mali sme ich minuly rok. aj tie, o ktorych pisala Neko, co sa susia na vtacie budky a hudobne nastroje.

Neko, St, 18. 07. 2012 - 19:15

fíha, tak spomínaj, toto ma zaujíma Chichocem sa

Bagika, presne - plody je možné zbierať postupne. Na sáčku so semenami bolo napísané indické uhorky, ďalej som nepátrala, voláme ich tak.

Sú to lagenárie. Mne najviac chutili plnené zmesou zeleninky a občas som pridávala do nej aj klobásu.

Takže lagenárie? Super, už teda konečne viem, čo vlastne pestujem Úsmev Mrkám.

Druhý rok skúšame neokopávanie. Napodiv, pôda je stále kyprá a dobre prevzdušnená.
Na plochu zeleninovej záhrady, ktorú sme roky obrábali klasickým spôsobom (teda na jeseň porýľovať, na jar pokopať, potom celú sezónu dokola dočista-dočista plieť, prekopávať a polievať a potom od začiatku znova), sme minulý rok na jar len rozhodili kompost, prehrabali hrabľami (jeseň predtým ešte bolo porýľované), vyšľapali sme cestičky a išlo sa na vec.

Pri sadení, či siatí si len urobím malou motyčkou jamku alebo jarček, polejem, strčím plantu, alebo nasypem semená, zahrniem zeminou a zase polejem.
Zelenina začne rásť, s ňou, samozrejme, aj burina. Tú najväčšiu vždy vytrhám, niečo nasteliem okolo zeleniny, ostatné ide do kompostu. Malú burinu nechávam tak. Žiadne prekopávanie (a na jeseň žiadne rýľovanie). Polievať stačí aj v tých najväčších horúčavách raz za dva-tri dni. (Akurát, že my sme posadili a posiali kade-tade, takže ak neprší, polievam každý deň, len vždy iný "sektor".)

Sadím a sejem vždy viac druhov zeleniny na jednu hriadku (minimum sú tri druhy). Tento rok máme jednu obzvlášť skombinovanú hriadku - rastie na nej kukurica, mangold, celoročný šalát, baklažány, uhorky nakladačky a jeden melón.
Ak niektorá zelenina skončí (napr. redkvičky, alebo hrach), vytrhám a sejem či sadím ďalšiu.

Pri takomto spôsobe pestovania máme omnoho vyššie výnosy, zelenina nie je napadnutá škodcami a netrpí chorobami, navyše to nie je také prácne.
Akurát teda si treba zvyknúť na to, že je záhrada trochu "divoká". Ale to je pri permakultúrnom pestovaní presne to pravé Slnko Slnko Slnko

Zaujímavá webstránka: http://www.ekozahrady.com/

tapka, Št, 19. 07. 2012 - 11:28

uplne inspirativne, taka som namotivovana vyskusat to, ze by som sa do toho aj hned pustla :D o rok urcite doma vyskusame, prispevok si ukladam. vdaka moc :)

tapka, Št, 19. 07. 2012 - 13:10

velka vdaka, super, pridem domov z prace a budem veru studovat :)

tony, Št, 19. 07. 2012 - 14:39

a veru kompost mam aj ja uz asi treti rok a stale tam dokladam, lebo nemam kde zalozit novy, tento by bolo treba nechat vyzriet a zalozit novy

Ono sa dá aj ubrať z nejakého záhonu v prospech kompostu, lebo ten je v záhrade naozaj užitočný Áno Áno Áno

bagika, St, 18. 07. 2012 - 19:41

a hlavne zavidim super priestor na zeleninku, ked budem velka, aj ja budem taky mat Veľký úsmev

Bagika, ale takto sa dá pestovať aj na skutočne malom priestore - napr. na balkóne. Veľmi zaujímavý film o permakultúre (kde je reč aj o balkónoch) je tu: http://www.youtube.com/watch?v=RhDoP4BOTAE

Ale ide to aj vo veľkom - napr. rakúsky farmár Sepp Holzer permakultúrne pestuje na rozlohe 45 ha., všetko na strmých a "neúrodných" horských svahoch v Alpách v nadmorskej výške 1300-1600 m.n.m.
Nepoužíva žiadnu chémiu a mechanizáciu len jednorázovo, pre terénne úpravy. Pestuje zeleninu na terasách medzi kameňmi, vysádza tisíce ovocných stromov, dopestuje okrem iného aj vinič, kivi a citróny. V desiatkach jazierok, rybníčkov a vodných priekop pestuje rozmanité druhy rýb, rakov a vodných rastlín, kultivuje jedlé huby, vysieva v rôznych terénoch staré odrody obilia a chová odolné druhy ošípaných. Väčšinu prác na farme zvláda sám a za pomoci svojej ženy.

bagika, St, 18. 07. 2012 - 20:25

Ved ja sa snazim, ale nasu spotrebu zeleninky jednoducho zahradka nepokryje Mrkám stale nieco kupujem. Ale snazim sa to obmienat, napr. minuly rok som mala nenormalne vela kvalitnej mrkvy (vobec som ju nepolievala a na jesen som neverila vlastnym ociam), ktoru mam este v mrazaku, takze tento rok bol priestor na ine. Video si pozriem, dakujem za link.

Ja som to tento rok nejako neodhadla so šalátovými uhorkami. Spočiatku sme ich síce stíhali jesť, ale keď som neskôr po dva dni obrala 20 riadne urastených uhoriek, na tretí 25, na švrtý 30...
Nuž som začala rozdávať kade-tade, všetci susedia a kolegovia manžela a deti v škôlke majú uhorkové hody Chichocem sa Chichocem sa Chichocem sa.

bagika, Št, 19. 07. 2012 - 11:12

Veľký úsmev niekedy sa podari. ale vzdy lepsie viac ako menej alebo zamorene skodcami..

anka presne takto som začínala i ja Úsmev...permakultúrne pestovanie som mala do drte naštudované, po štyroch rokoch pestovania som to vzdala, prvou prekážkou, ktorú som bez chémie nevedela prekonať bol povojník - impomea, zadusil všetko bez ohľadu, raz som zažila pohromu vošiek a raz slizniakov a tá bez moc,ked som tvrdohlavo trvala na tom že príroda to zvládne sama, no nezvládla,...ale toto všetko by som vedela prekonať, jediné čo nemôžem vystáť je tá háved čo sa ti začne vyskytovať na záhrade, ja viem že je užitočná, ale.... mám k nej neprekonateľný odpor, vlastne sa jej bojím, ale ponechala som si veľa dobrých zvykov, kompost je mojou pýchou, striedanie a susedstvo plodín, vyvýšené hriadky a dokonca jeden záhon nemám od jari vypletý a pokopaný, videla som v ňom žabu, tento rok ma tam nikto nedostane... Úsmev)) inak som za, ale myslím si kompromis je schodnejšia cesta, lebo nikdy nie je nič iba čierne, alebo iba biele...
ozi ešte jedna dobrá skúsenosť,pri kúpe stromov som si naštudovala rezistentné odrody jabloní, sliviek a hrušiek, a že moje stromy sú vážne zdravé

Veď preto my ideme na to postupne. Zistila som, že radikálne riešenia sú vhodné len vo výnimočných prípadoch Úsmev Úsmev Úsmev.
Čo sa týka hávade, s tou nemám najmenší problém, neprekážajú mi žaby, jašteričky, ani hady Pohoda.

MonikaM, St, 18. 07. 2012 - 21:14

tak toto je supeeerÚsmev pamätám si, keď som ešte bola malá, moja mama sadila spôsobom, ktorý ja už nepoužívam a to je asi zle...medzi jahodami bol vysadený cesnak, medzi paradajkami aksamietnica, kvietky boli medzi zeleninou a mne to prišlo ako nejaký miš-maš...ale teraz chápem, že to malo svoje opodstanenie...tento rok som urobila hlúposť a vysadila medzi papriku kaleráby...chyba...najhoršia kombinácia, aká môže byť, povedala mama...nemám ani papriku, ani kaleráb...takže táto Tvoja fotoreportáž a písmenká mi dávajú jasne najavo, že sa dá aj v dnešnej dobe dopestova´t zdravá a chutná zelenina bez postrekov...skúsim na jar a ďakujem za túto inšpiráciu...obdivujem a klobúk dole Úsmev držím palce nech sa urodí a nech máš z toho radosť Úsmev

Áno, takto podobne sa pestovalo kedysi, a nielen u nás: http://www.potravinovezahrady.cz/polykulturni-a-bezorebne-zemedelstvi-s…
Akosi sme zabudli, že záhrada je rovnako prírodný systém, ako všetko mimo záhrady. Ak sa tam snažíme zaviesť naše poriadky, vyháňame krtkov a plejeme "burinu" - tak to zlyháva. Nie je na tom vôbec nič čudné, lebo predsa nikde v prírode nerastú rastliny zoradené v monokultúrach a zvieratá tam nemajú zákaz vstupu.

jeka, St, 18. 07. 2012 - 21:37

tieto indické uhorky sa dajú jesť assi tak do 30 cm dlžky,potom už tak nechutia.

MonikaM, St, 18. 07. 2012 - 22:22

čo sa týka krtkov, každý deň kopec naoranej zeminy...už som rezignovala Smútokale tento rok ma napadla celkom dobrá vec...hlinu, ktorú "preorie" v záhrade /našťastie nejde medzi zeleninu ani kvietky/ pozbieram s lopatou a hádžem na hriadky Úsmevani ja tak neporýľujem Úsmev roky s ním bojujem a nepomohlo nič...tak asi sa u nás dobre cíti Úsmev ale priznávam, vie narobiť poriadny neporiadok Smútok

MonikaM, St, 18. 07. 2012 - 22:42

nie, nie, anglický trávnik nie...máme to presne také, ako si pridala fotku...lúčne kvietky, pakosty, skorocel, na jar veternice, iskerník, zvončeky, púpava, podbeľ, proste všehochuť Úsmev

Tak prečo ťa hnevá krtko? Úsmev Úsmev Úsmev
Krtko rozrýva pôdu, a tým ju prevzdušňuje, ľahko sa tam potom dostáva nielen vzduch, ale aj vlaha. Okrem toho každý deň zožerie veľa škodlivého hmyzu Mrkám.

MonikaM, St, 18. 07. 2012 - 23:45

už ma prestal hnevať, veď som spomínalaÚsmev len som reagovala na to, keď sa tu písalo, že do záhrady žiadnu "háveď"Úsmev asi sme sa neporozumeli Úsmev

Ja to volám daň písmenkovaniu. Ale tak vždy je lepšie aspoň písmenkovať, ako nemať žiadnu možnosť dohovoriť sa.
A aj keď to dlhšie trvalo, nakoniec sme sa pochopili Áno Mrkám.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama