reklama

Striedanie stanovísť na pestovanie zeleniny


reklama

Prosím vás o radu milí záhradkári. Májú sa striedať jednotlivé stanovišitia každú druhu sezónu pri pestovaní zeleniny? Napr. tam kde bola mrkva sa dobre darí čomu, a kde tento rok napr. mrkvu, kaleráb, cibuľu, cesnak, cviklu, brokolicu, kukuricu, paštrnák... Zvyčajne to dávame všetko na rovnaké miesto a napadlo ma, či to netreba striedať. Existujú aj tu nejaké pravidlá? Ak áno, aké? Vďaka.


reklama



ja striedam miesta na sadenie a vždy sa mi to osvedčilo Úsmev

jeka, Št, 19. 04. 2012 - 22:51

Podľa agrotech.by sa mala zelenina striedať,lenže kto má malú záhradku ,tak to nie je velmi možné.Ja napr.dnes som vysadila karfiol a po zbeere tam dám mrkvu a petržlen,po hrachu zase dam uhorky,do cibule som dala šalát hlávkovy,zemiaky nemením,lebo sadím veľa a nemám na to zem

eur, Pi, 20. 04. 2012 - 09:09

jednoznačne ano, ale nie každú druhu, ale každú novú sezónu. Ak ostáva tá istá plodina 2 roky po sebe na tom istom stanovišti (mimo 2ročných) tak druhý rok riskuješ problémi s nižšou úrodou a vyšším výskytom chorôb napr. pleseň, múčnatka.... a zemina už neobsahuje to čo mala v 1. roky výsadby tej istej plodiny, lebo ju už vyčerpala.

ludkaaa, Pi, 20. 04. 2012 - 11:38

ja mám tiež problém s miestom, niektoré rastliny sú aj 2 roky posebe na tom istom mieste a zatiaľ sme nemali nižšiu úrodu, hlavne na rajčinách sme ich mali až až, až sme nevedeli čo s nimi, ale ked sa to dá, snažím sa zmeniť miesto

eur, Pi, 20. 04. 2012 - 15:26

ludkaaa rajčiny sú jedna z mála zelenín, čo sa kamaráti skoro so všetkými druhmi Úsmev, dokonca podporuje rast iných aj okrasných kvetov a to doslova.
Úsmev

ludkaaa, Pi, 20. 04. 2012 - 17:31

ja viem, ale napr. aj hrach, mala som 2 roky po sebe na tom istom mieste a úrada bola dobrá, tak isto aj reďkovka, dokonca min. rok mi ju napadli skočky a tento rok je krásna

Striedanie plodín.
Aby ste zabezpečili vysokú úrodnosť a kvalitu zeleninu, je veľmi dôležité aj pravidelné striedanie plodín. Rovnako zabezpečte, aby sa na jednej ploche v priebehu 3 rokov nepestovala rovnaká zelenina. Zamedzíte tak aj výskytu chorôb a škodcov.
Zaujímavosťou je aj pestovanie zeleniny v rovných pásoch a striedanie plodín tak, že v každom rade bude iba jeden druh zeleniny. Takéto záhony vyzerajú naozaj atraktívne. Vysadíte rad reďkovky, šalátu, mrkvy atď. Zeleninu môžete samozrejme pridávať podľa svojich požiadaviek a v takom počte, aký chcete dosiahnuť. Pri takomto rozmiestnení však musíte dbať na jednotlivú znášanlivosť druhov, prípadne eliminovať výskyt podobných škodcov, ktoré by mohli napadnúť aj susedný porast (nevysádzať vedľa seba cesnak, cibuľu, alebo mrkvu a petržlen) alebo ich rozdeliť aj podľa nárokov na vodu (cibuľa, mrkva v čase zrelosti nemá rada veľa vody ) a tiež podľa rastu do šírky alebo výšky, aby iný druh nezatieňovali, nedusili, prípadne neprerástli.
Vhodný partneri na výsadbu, výsev.
Jahody – cibuľa, cibuľa – tekvica, hrach – mrkva, hrach – uhorka, paprika - rajčina
Reďkovka – šalát, pór – zeler, pór – šalát, kapusta – fazuľa, cesnak - jahody
Cibuľa – uhorka, cuketa – kukurica, cuketa – špenát.

eur, Ne, 22. 04. 2012 - 13:25

No vidíš a ja čo mám knihu tam mi radia zmiešať petržlen s mrkvov a tak siať - striedala som s cibuľou napr.. Minulý rok som tak sadila a tento rovnako. Petržlen som mala pekný, mrkva bez jediného červa a o plesni sa mi mohlo iba snívať Úsmev. Takže takú mám vlastnú skúsenosť.
odporúčam:
autor "Louise Riotteová", Mrkva ľúbi paradajky"
vydavateľstvo "Media klub",ISBN 80-551-0051-9

majda27, Po, 23. 04. 2012 - 12:54

A s čím može ísť, mrkva? Svokra sadí mrkvu, vedľa petržlenu. Ten býva, ale krpatý. A ja chcem vyskúšať ho dať inam.Prosím poraďte.
Ďakujem

Nie je vhodné vysievať vedľa seba mrkvu a petržlen, lebo sa jedná v oboch prípadoch o koreňovú zeleninu. Vzniká tu potenciál, že ak mrkvu napadne škodca alebo choroba, napadne rovnako petržlen. Vhodný sused pre mrkvu je reďkovka a najlepšia kombinácia je s rajčinami, kapustou, cesnakom, šalátom, hrachom, špenátom, zelerom, cibuľou alebo čakankou.

eur, St, 02. 05. 2012 - 12:38

hádať sa nebudem, ale moja osobná skúsenosť po tom ako písali v knihe... mrkva vysiata zamiešaná s petržlenom - výsledok:
ani jeden červ v mrkve a žiadna mučnatka Úsmev Mrkva nám vydržala doteraz bez návštevníkov Úsmev - rovnako petržlen. Tak veru neviem, neviem.
V knihe "Mrkva ľúbi paradajky" na strane 21 o petržlene píšu:
"Petržlen (petroselinum hortense)
Ak sa k semenám mrkvy primiešajú semená petržlenu, pomáhajú svojím pachom odpudzovať vŕtavku mrkvovú. Petržlen chráni pred niektorými škodcami ruže. Pestujte ho s rajčiakmi alebo špargľou - budú rásť bujnejšie."
a o mrkve čo sa týka kombinovania sa píše na str. 163:
Vhodní spoločníci:Hrach, hlávkový šalát, pažitka, reďkovka, p´or, cibuľa. Neznáša kôpor."Petržel zbožňuje rajčiaky". Slnko

Marci75, Pi, 18. 05. 2012 - 22:23

tiež nechcem byť za múdru, ale moja cca 10 ročná skúsenosť s pestovaním je taká, že aj keď sa riadim podľa kníh a skúseností iných, a snažím sa ako len môžem - striedam, pestujem podľa luny, podľa skúsenosti mamky, podľa skúsenosti svokry, kolegyne, vysádzam kvety s odpudzujúcou vôňou medzi zeleninu, striekam s prírodnými postrekmi, hnojím tiež s hnojivom prírodným, doma vyrobeným atď. a tiež že som už na treťom mieste (sťahovanie) - pravidlo je také, že raz je rok taký a raz onaký, každá pôda je iná, jedna úrodnejšia iná menej...jeden rok mám peknú mrkvu, druhý cukety, tretí uhorky, štvrtý paradajky, atď., každý rok je úrodnejší na niečo iné, aj keď sa snažím ako viem, nikdy nemám každý rok rovnakú úrodu ani čo sa týka jej životnosti Chichocem sa a veruže som mala aj múčnatku - Smútok väčšinou sa objaví, keď je vlhké počasie aj háďatka napriek pestovaniu mrkvy s cibuľou, ba aj s petržlenom- moja skúsenosťÚsmev

eur, Ne, 20. 05. 2012 - 13:44

Mrkám poznám to presne tak ako si napísala Úsmev každý rok je iný... ale odkedy pestujem kombinovane zeleninu, mám ju oveľa krajšiu ako susedia Úsmev Mrkám

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama