Rajčiny strihanie bočných výhonkov

Úsmev Prosim poradte ako som mala strihat tie bočne vyhonky poprosim nejaky nakres ,vystrihavala som bočne od listov ale stale mi idu do širky a niedo vyšky Smútok mam odrody bejbino,tornado.

bočné výhonky netreba strihať, ľahko sa dajú vylamovať . avšak kríčkovým a polokríčkovým netreba nič strihať ani vylamovať ÚsmevÚsmev
ako sa píše v v záhradkár.sk

Aj Bejbino,aj Tornádo sú kolíkové sorty,pri ktorých sa bočné výhonky vylamujú.Ak sú veľmi hrubé,je naozaj lepšie ich odstrihnúť,aby nerobili škaredo veľkú ranu.Najlepšie je to sledovať a udržiavať priebežne,kým sú ešte malé ich dávať preč. Občas sa hlavná stonka rozdvojí bez toho,aby výhon išiel z pazuchy listu,aj také treba odstraňovať,nechávame ten krajší,väčší.
Na internete nájdeš o tom veľa,aj nákresy.V zásade všetky výhonky na hlavnej stonke (ktorú nechávaš) z pazúch listov (okrem súkvetí a listov!!!)dávaš preč,čím mladšie,tým lepšie,nech veľmi nezbujnejú.
Tu je len niečo: https://www.google.sk/search?q=vylamovanie+bo%C4%8Dn%C3%BDch+v%C3%BDhono...

aha zas som sa niečo dozvedela! a ja že čo mám z tých račjín takú džungľu Chichocem sa

Tak len pre istotu dodávam,že u kríčkových sa nevylamujú tie bočné výhony.Kríčkové sorty sú obvykle aj nižšie,na koncoch "konárikov" tvoria kvety a plody,a tie už ďalej už nerastú,takže sa rozrastajú len na bočných nových výhonoch,preto sa musia nechávať.Kolíkové neukončujú rast výhonu kvetmi/plodmi,rastú ďalej. Ak neviete,aký typ máte,podľa tohto sa to dá určiť,ale sú aj polo-kríčkové,to je niečo "medzi tým",tie sa pestujú na 4-5 hlavných výhonov,ktoré sa potom tiež vyštipujú.Tiež pokračujú v raste nad súkvetím,ale nie až tak.

a ešte niečo k tomu, vylamovať je vhodné čo najmenšie a hlavne večer, nie cez slnko

Všetko platí tak ako je vyššie spomenuté. Ešte je vhodné spodné listy na stonke odstrihnúť alebo vylomiť, záleží od hrúbky a tiež listy pod alebo tesne nad strapcom, aby mali plody dostatok slnka. Musí sa to robiť priebežne, aby rajčiny pekne dozrievali.

No a toto ma zaujíma,prečo nesúhlasíte?Ja pestujem rajčiny vo väčšom prvý rok,súhlasím s tým vylamovaním kolíkových a nevylamovaním kríčkových...ale čo máte proti odlamovaniu listov?Keďže som začiatočník,chodím "na rozumy" k susede,je to dlhoročná(má 80 rokov)pestovateľka a ona mi radila presne to isté,spodné listy vylámať,ona necháva na rastline 4-5 listov,ostatné dáva preč,ja robím to isté a mám rajčiny fakt krásne,zarodené,bez nejakej pýchy som maximálne spokojná,určite budem pokračovať v takomto pestovaní aj o rok....

Erich-nesúhlasím.Opäť raz. Mlčím

pridavam sa k nesuhlasu.

Prosim Vas preco nesuhlasite,chcel by soˇ vediet dovod.

Dakujem

 

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.