Neporadím,tiež som nad tým rozmýšľala,čo urobiť,aby nedostali plieseň,som zvedavá na reakcie...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
Neporadím,tiež som nad tým rozmýšľala,čo urobiť,aby nedostali plieseň,som zvedavá na reakcie...
mne bolo poradené tak, že na začiatok systémový a potom kontaktný podľa návodu dodržať ochrannú lehotu na konzum
dnes som ich po 2 ks vysádzala do veľkých kvetináčov na balkón
, vraj ich treba chrániť pre dažďom, ktorý je kyslý a z toho paradajky chytajú pleseň
vyskúšam, ale môj kmotor to tak robí a je spokojný
, on ich dokonca vysádza do pevných igelitových vriec, ktoré oprie k múru, tam sú chránené pred dažďom strieškou na dome
My každý rok kupujeme postrek na rajčiny "Trojkombináciu" Zatiaľ to vždy zabralo. T.r. pre moje zdravotné problémy som na to pozabudla, rajčiny sme vysádzali dnes a v pondelok pojdem kúpiť ten postrek, dúfam, že ho majú.Každým rokom je tam iné zloženie. Tak uvidím.
Kludne kontaktnym Championom a po najblizsom dazdi znova, mozes ho pouzit aj na uhorky.
Ja tiež postrekujem rajčiny aj uhorky naraz championom a som spokojná, každý mi minulý rok obdivoval rajčiny, že oni majú všetky flakaté také ohnednuté a ja mám aké pekné
musím len súhlasiť s dievčatami ,minulý rok som postrekovala(champion) až keď som zbadala prvé fľaky ,napadnuté listy som obtrhala -potom som postriekala a krásne všetky dozreli
tri roky dozadu v okolitych zahradkach predcasne uhynuli vsetky rajciny, nikde nic ale u nas krasne zelene mohutne rastliny. Len vdaka pravidelnym postrekom.
Keď plody sčernajú, sú celé rastliny napadnuté plesňou a je to spôsobené aj dažďom ako už bolo spomenuté. Je potrebné aplikovať postrek ale ešte pred štádiom, keď plody nie sú napadnuté. Potom už je neskoro. V tomto období sa aplikuje preventívny postrek.
Proti plesni je niekoľko prípravkov, Champion, preventívne Kuprikol, atď. Zásadou je pri polievaní nestriekať na listy a nie veľmi studenou vodou.
ja polievam výlučne ku koreňom a preto je mi divné, že v minulom roku sa mi veľmi rýchle zničila celá úroda, boli čierne najprv stonky a potom aj plody , myslíš, že preventívne Championom alebo Kuprikolom bude stačiť, hoci teraz vôbec neprší, postriekať už teraz?
nejde len o to , ci prsi. Celkovo vlhkost vzduchu, hmla, rosa, striedanie teplot. Preventivne postreky urcite neuskodia, dokonca mam pocit, ze rastliny su po nich vitalnejsie. Neskorsie v sezone, ked zacnu dozrievat plody, treba bezpodmienecne striekat po kazdom dazdi. Tieto pripravky su kontaktne, zostavaju len na povrchu plodov, takze ich staci umyt (aj preto to striekanie po dazdi). Dobre je odstranovat odspodu listy, zvdy po najnizsi trs plodov (po obrati zas otrhat listy na vysku dalsieho trsu), lahsie sa potom polieva a na zemi nezostavaju listy, ktore by mohli rychle scernat. A este nieco, kupujte velke balenia pripravkov, cenovo su oooovela vyhodnejsie.
ja som si kúpil hnojivo ktoré sa dá poliať ku korenom ale sa dá striekať rozprašovačom na listy a pomohlo JE TO HNOJIVO NA PARADAJKY hociaký druh
Ja som už spomínal na inom mieste,že sa mi zatiaľ osvedčuje BIO prípravok POLYVERSUM,ide o "inteligentnú hubu",ktorá sa živí spórami a "stavebnými prvkami" tých patogénnych húb,strieka sa preventívne,v období,kedy hrozí nástup oných škodlivých húb.Okrem toho ešte aj stimuluje rastliny k lepšiemu rastu a dá sa povedať,že aj k lepšej nutričnej hodnote a odolnosti.
Skutočne mi to (aj na rajčiny) fungovalo,aj keď hneď za plotom som videl čierne "múmie" susedových rajčín..Problémom by mohlo byť ho zohnať,takže radšej odporúčam vopred na webe objednať,produkt má trvanlivosť 10 rokov!!! Nemá chybu,a ja som rád,že ho môžem spropagovať,nie som totiž zrovna fanúšikom chémie,a neteší ma,keď jej "vyznavači" plesajú,ako sa bez nej nedá zaobísť!
Okrem tohto používam bio-hnojivo Darina 4,na ktoré nedám dopustiť,ono to totiž nieje "len" hnojivo-má aj rôzne stimulačné účinky,okrem tých hnojivých,takže tiež nepriamo ochraňuje rastliny,zvyšuje ich obranyschopnosť.A navyše ho stačí použiť tak 2-,3x za sezónu,striekam na listy.
Pre úplnosť ešte spomeniem mykorhízne huby,ktorými "očkujem" korene plánt,kým sú ešte malé,ide o Symbivit° od Symbiom-u.
Pod rastlinky kompost,toto všetko k tomu-a mám krásnu zdravú úrodu,pri ktorej si môžem byť istý,že mám najzdravší možný produkt!
P. s.-sejem,sadím ošetrujem podľa Výsevných dní,harmonogramu podľa postavenia planét a ich vplyvov (pozor,nie "lunárny" kalendár!)
Maťko, ako sa možno k tomu harmonogramu výsevných dní dostať?
Ahoj,Ludmilka,keď si zadáš do googlu Výsevné dni 2013,vyskočí Ti,najviac sa Ti oplatí od PRO-BIO,skús si vyhľadať aj knižku "Zahrada podle kosmických rytmů",od Marie K. Thunovej.Sú tam aj informácie,ktoré asi nezužitkuješ všetky,ale veľmi zaujímavé,ako funguje príroda,a ako sa dá "biodynamicky" ovplyvňovať,tiež kompletné vysvetlenie a názorné fotky k onomu fenoménu "kozmických rytmov",ktorých premeny popisujú "Výsevné dni".
Ďakujem, Maťko, idem googliť....
ahojte, som rada, že aj niekto iný sa riadi lunárnym kalendárom.Ja si ho kupujem už niekoľko rokov a myslím, že funguje. K tým rajčinám. Viem že cherry rajčiny nie sú naj ale nechytá sa ich ani pleseň. Teda aspoň mne nie. V jednej múdrej knihe som sa dočítala, že mníšky v kláštore používajú výluh z cesnaku a chrenu. Samozrejme aj preventívne ale myslím si, že je dobré ho použiť po daždi a polievať ku koreňom. Na jar si chcem kúpiť nejaké špeciálne talianske rajčiny naštepené. Tak to vyskúšam. A ak to nepomôže, tak im asi spravím prístrešok
Floraservis pripravil, za rozumnú cenu dve sady ochranných postrekov pre boj s plesňou uhoriek a paradajok s názvom ZDRAVÁ UHORKA ; ZDRAVÁ RAJČINA. Sady obsahujú odporúčané prípravky pre uhorky na 3 a paradajky na 5 litrov postrekov. Prvý postrek je potrebné vykonať v polovici júna.
Viete mi niekto poradiť, čím a kedy postriekať rajčiny, aby mi nedopadli ako v minulom roku, keď mali čierne fľaky a rýchlo všetky odišli? Rada by som našla nejaký bio postrek (či?), a či sa to dá aplikovať aj preventívne? Nerada by som postrekovala, keď už budú dozrievať rajčiny. Zaujímal by ma aj váš názor na danú tému
. Ďakujem