reklama

pleseň v miniparenisku


reklama

prosím skúste mi poradiť, dnes som našla v dvoch vysiatych minipareniskách na vrchu substrátu začínajúcu pleseň, aspoň to tak vyzerá, dá sa s tým niečo urobiť, alebo vysiať nové papriky a lobelky, a ako potom postupovať, aby sa zase nevytvorila? Môže to byť práve tým pareniskom? Vytešovala som sa z dobrej kúpy a teraz ma to mrzí, ešte sa mi to nestalo. Substrát na výsev som kúpila nový a vyzeral dobre, nebol ani veľmi mokrý, tak akurát.


reklama



Neko, Pi, 25. 02. 2011 - 14:30

pareniskom to nie je, skôr substrátom... postriekaj to nejakým fungicídom, napr. previcur a pod.

wanaika, Pi, 25. 02. 2011 - 21:20

nie som si ista, či previcur zaberie na tento druh plesne. odvetraj to. ja som zvykla trošku rozrušiť povrch a nechať obschnúť.

wanaika bol tu spomenuty nejaky konkretny druh plesne??? mozno som to nejak prehliadol Úsmev
previcur je napr.proti : Pythium spp., Aphanomyces spp., Phytophthora spp. - nie som taky mudry, je to opisane z obalu Previcur-u, ale pokial nieco pestujes v parenisku a nechas to preschnut, tak to parenisko nejak straca svoj vyznam.
Previcur je fungicid, plesne su v podstate huby a presne na to je Previcur, netvrdim, ze proti vsetkym druhom, ale tym beznym s ktorymi sa stretavame asi ano, mne zatial vzdy zabral a prave proti tej bledej plesni na vrchu substratu...
Urcite sa jeho pouzitim nic nepokazi Áno

wanaika, So, 26. 02. 2011 - 20:46

previcurom určite nič nepokazí, predíde tým aj ďalším možným chorobám ako padanie klíčnych rastlín. Previcur je systémový prípravok, ktorý rastlinka príjma koreňmi. Pôsobí na pravé plesne. Ja som skôr myslela, že má pleseň na pôde, to je spôsobené prepolievaním, alebo ti tam začali plesnivieť nejaké rastlinky, ktoré treba odstrániť. Malá citácia.Previcur 607 SL je systémový fungicid se specifickým účinkem proti půdním i listovým chorobám řádu Oomycetes (Pythium spp., Aphanomycetes spp., Phytophthora spp., Bremia spp., Pseudoperonospora spp. a Peronospora spp.), které působí hospodářsky významné choroby, jako je zejména padání klíčních rostlin, nekrózy kořenů, pat stonků a listů rostlin a listové choroby, nazývané pravé plísně. Neúčinkuje proti houbám Rhizoctonia, Thielaviopsis, Fusarium či Verticillium.

Jeho účinná látka, propamocarb, má trojnásobný mechanizmus účinku, zcela odlišný od klasických fungicidů, což významným způsobem omezuje riziko vzniku rezistence. Previcur 607 SL navíc stimuluje vývoj kořenů, růst a kvetení rostlin a zvyšuje jejich životní energii.

Při aplikaci na list je přípravek rozváděn i do nově narůstajících částí rostlin. Při půdní aplikaci je přípravek přijímán kořeny rostlin a transportován do ostatních částí rostliny.

Takže sa môžme zhodnúť na tom, že nevieme aký druh plesne sa tam nachádza. Ale použitím Previcuru nič nepokazí.

wanaika, So, 26. 02. 2011 - 21:06

neviem, či je rozdiel v obschnutí a preschnutí, to nech posúdia jazykovedci Chichocem sa . No a ružienka sama najlepšie vie, či ten substrát nemá prepolievaný, či ho vetrá, či tam má dostatočnú teplotu, či jej tam neplesnivejú nejaké opadané lístočky. Úsmev Apropo, konečne ta stránka funguje, aj keď zatiaľ bez obrázkov, účtov, atď. Kamilka makaj, máme absťák Bozkávam Zlomené srdce Áno

tak ako radí Neko, postriekať Previcurom a častejšie vetrať..
keď je vlhko, tak sa plesne radi tvoria.

ja len veľmi nerád používam tieto chemické"ekrazity"-tiež sa mi vyskytol tento problém s plesňou na povrchu-a to už 2 dni(!!!)po výseve,(treba rozhlásiť-že ide vraj o typický problém elegantne a qalitne sa tváriaceho "výsevného substrátu od "Green vital"-u-rakúsky-),vraj je dobrý ten od Agro-no ale musel som to riešiť-takže:rastlinky(výsev rajčín+physalis)nevyzerajú ani po 10 dňoch klíčenia týmto nejako zasiahnuté-no a tak som skúsil obyčajný,jemný(ružový)roztok hypermangánu-aj to trošku zoslablo,ale nie celkom-no a kamarátka,ktorá pracuje s metódou SRT(indikovanie a odbloky s pomocou kyvadielka) mi pozrela,že hypermangán je účinný na 50%,ale vraj "koloidné striebro"-by malo byť účinné na 100%! Je to totálne "bio"-v rámci Bratislavy to dostať(je to určené aj na protiplesňové a protivírusové užívanie aj u ľudí)na Karpatskej ulici,za Ymcou v Planetafood.Hneď zajtra skúúsim!
Nieje to práve najlacnejšie,ale má to veľa predností,aj pre ľudí-a hubových chorôb je aj u rastlín dosť-asi je to dobré mať doma stále-ochranné lehoty sú u chemických "šupách" aj 30-35 dní-no to asi pri zeleninke,či tobôž bylinkách nieje nič moc!!!A to je len "oficiálny" údaj!
Vyskúšam,dám vedieť!
P.s.-tie plesne sa tvoria,ak nieje dostatočne rozložená biohmota-hoci aj na rastlinách-veľký nedostatok rohoviny!!!

nechala som podľa možnosti vysušiť substrát a odkryla som vrchnáky a stratilo sa to, asi nemá význam mať to celé zakryté, už sa to neobjavilo Tlieskam

No tak s veľkým potešením môžem zreferovať-že ono Koloidné striebro okamžite a účinne zabralo!
Je to vlastne vo vodnom médiu rozpustené striebro-avšak nie ako atómy,ale ióny-ktoré majú schopnosť liqidovať nižšie organizmy-plesne,vírusy,baktérie,parazity...pričom nášmu,zvieraciemu,či rastlinnému organizmu vôbec neškodia,nemá žiadne vedľajšie účinky!!!
Asi pri väčšom záujme doporučujem vygoogliť..
Tak len,že ak má účinnosť ako antibiotiká,pritom bez ich výrazných nežiadúcich účinkov-určite stojí za pozornosť!
Dokonca je schopné obnovovať narušenú DNA !!!
Predávajú aj v spomínanej Planetafood,1,8dl za 12,-e,avšak toto množstvo sa riedi 2 litrami vody!To vidím na spoločný nákup viacerých,a rozdeliť sa.
(p.s.funguje aj na qasinky!)
p.p.s.-ak predsa len používate chémiu,myslite aj na to,že napr. v prípade výsevov-ak sú v interiéri-neviem,neviem..!

wanaika, Po, 21. 03. 2011 - 10:57

Áno stará známa vec. strieborné mince vo fontánach... dnes pre šťastie, kedysi z praktických dôvodov, aby dezinfikovali vodu. Zabúdame na múdrosť predkov Áno .

nám padájú feferonky a zeler už druhy krát zasiaty... Smútok Smútok , asi priesady vlastné nebudú , ideme do tretice , dúfam Áno Áno

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama