ja všetko do kompostu aj trávnik aj kvety...a k tomu aj domový odpad z kuchyne
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
ja všetko do kompostu aj trávnik aj kvety...a k tomu aj domový odpad z kuchyne
tak to si asi budem musieť vyrobiť nejakú väčšiu nádobu na kompost ? alebo radšej je lepšie kúpiť?
určite kompost
sme predsa ozajstní záhradníci
a prečo kupovať ???
další zbytočný plast do záhrady...?? pár dosák zbytočných určite doma nájdeš
ale úplne naj naj je zelený odpad zakopávať do dier na pozemku , tam to zotlie a vylepší ti pôdu
,pôdu čo vykopeš použi na vyrovnanie pozemku, či na vyvýšené hriadky , nájdem ti foto ako vznikajú/vznikali moje vyvýšené hriadky
takto
neviem či to dobre vidieť, je to obkolesené tehlami a starými trámami, niekde je už hladina zeminy ako má byť a osadené , ale vzadu kde to nikto nevidí sme nechali voľné miesto, tu budeme celú zimu a ešte i jeseň sypať zelenú hmotu zo záhrad či s kuchyne, počas zimy to uľahne a na jar len zasypem preosiatým kompostom, to je všetko... potom tam všetko rastie ako zadarmiko
toto je inač skvelý nápad
teraz ked nad tým premýšľam asi lepší ako tie palety
jasne že lepší, nemám s tým žiadnú starosť týmito dierami som zmenila svoju pieskovitú pôdu na černozem
úplne super
tak to som dobre urobila ,,kopec som schovala do dier( čo sme robili kanalizáciu,,paradajkové aj listy z tekvice som tam dala aj asi 4x pokosenú trávu ),,ale už som Jaruška pozerala na nete,,mám doma dve palety a ešte dve si splaším a bude komposter na svete(len budem mať chvíľku čas),,len lístie z orecha ?? hm?? môže ísť tiež ?
obsahuje vraj nejaké silice, či alkaloidy, či čo , teraz neviem , ktoré zabraňuje rozkladu kompostu, ale ja to až tak čierne nevidím , orechové lístie treba pokosiť teda podrviť kosačkou a celkom rýchlo zotlie, určite lepšie kompostovať ako spáliť či vyhadzovať
Editka, na záhrade s úspechom dávame do kompostu praktický všetko asi tak 30 rokov. Výslovne tam však nepatrí burina so semenami, listy z orechov /potláčajú klíčivosť/,zemiaky a ani ich šupky. Nie je vhodné ani hnilé ovocie a šupy z južného ovocia, /je tam chémia + gama/.
Kompostovacie nádoby nepoužívame z dôvodu ich malej kapacity a prácnosti. Od jari do jesene mávame asi 2 až 3 m3 kompostu. Používame sušené vysoko aktívne baktérie. K nim pridávame NPK. Dusičnany potrebujú pre svoj aktívny život a lepšie rozloženie kompostu. Kompost je na jar už hotový ale ja ho prekladám a nechám odpočívať ešte rok kvôli trávovým semenám. Zároveň používame aj bio dážďovky. Krtkovia nám ich veľmi veľa cez zimu zlikvidujú ale i tak zostane vždy niečo do nového kompostu.
ja nechávam kompost zrieť 5rokov a viac vtedy sú už "veškeré" semená zotlené a namiesto aktívnych baktérii im tam picnem raz za čas staré kvasnice rozrobené vo vode , alebo hnoj od susedovic králikov
úplne skvelé odpovede
toto by som na nete zrejme tak skoro nenašla,,Ďakujem
a neumrem sprostá
Do kompostu všetko ,okrem lístia z orecha,ešte aj posekané tenké konáriky.Dať prezrieť aspoň 3 roky(a potom budeš mať také nádherné chryzky ako ja).
dakujem takéto iformácie sú hodné zlatky
raz dávali v telke vykopať jamu naspodok dať konáre a na to postupne odpad miešať so zeminou,super nápad na upratanú záhradu.Ja som použila rám zo starých okien,ale kde je kompost už hotový tam mám samú larvu od chrústa tak som na jar kúpila hlinu pekne v obchode
no to treba preosievať kompost , ked ho chceš použiť ako substrát do kochlov na parapety, tiež sa mi to stalo, mala som jednu v echeverkových mládatkách, to som sa ponáhľala a nepreosiala koza jedna začala žrať lístky
Hele přátelé moji zajímá mě jedna věc.
Tento týden jsem koukala na zprávy a tam ukazovali , jak lidi v Praze kompostují i mezi panelákama - jo dobrý - to bych brala , ale ukazovali tam chlapa , který do kompostu přidával lidský hovna a chodili tam schválně čůrat , že je to dobrý hnojivo.
Hmmm z toho mi bylo tak nějak divně - nic proti hovínkám , ale nevím , jestli ty naše lidský .......... hmmmm nevim divný
Co vy na to ?
Gábinko, no neviem akosi si ma s tým zaskočila. Za môjho detstva keď boli na dedinách suché latríny tak to gazdovia u nás dávali do svojich lesov aby stromy lepšie rástli. Ani vtedy neboli ľudia hlúpi. Vedeli čo robia. Ľudské exkrementy na rozdiel od zvieracích sú ťažšie rozložiteľné a obsahujú hodne škodlivín a neprimerané množstvo baktérií ale inak majú pomerne vysokú hodnotu. Aj mokré by sa mali vyvážať na lúky či polia v jeseni aby sa stým príroda do jari vysporiadala. Skutočnosť je však iná. Ja osobne by som to nedával do kompostu. Na chatách, chalupách kde nie je možnosť vývozu fekálií sa to bežne robí pridaným klasických kvasníc do septiku a po nejakom čase rozloženia fekálií sa tým vyplavujú v priľahlých lúkach hraboše, hryzce a podobne alebo sa to rozstrieká na trávu. Pridaným kvasníc sa totiž imisie pachu fekálií rozložia a nie je ich takmer cítiť.
To bola téma, že?
Jeeee Jeníčku
nechtěla jsem tě zaskočit zrovna hovínkama
Je pravda , že já jsem o tom taky hodně četla , když jsme stavěli kadibudku na zahradě a vím , že lidský hovna jsou prostě škodlivý - přesně jak jsi níže psal - špatná strava + léky , atd.
Vždyť u nás v Čechách se ani do lesa nesmí chodit kadit ......... to jsem tenkrát taky vyčetla .
Když chytne lesník nebo myslivec někoho v lese kadit , tak za to může dostat od policie pokutu , že to prý je znečišťování přírody.
Gábinko, v takom prípade sa treba skovať niekde do kríkov. Ale čo my v našich Tatrách? Čo keď nás pri tom chytí za ritku statný tatranský maculík?
Chachaaa mě by za ritku mohl chytnout , aspoň by mě kousek ubylo
No ja som už dávnejšie (aj) čítal,že tie ľudské "oné" sú práveže naozaj veľmi vhodné-ak si ich človek pridáva pod vlastné plodiny na záhrade,vraj to pomáha tým rastlinám práve získať informácie o jeho potrebách,či neduhoch,a následne pre neho vytvárať,či z prostredia získavať tie správne energie a látky.Na mieru.
Problémom by snáď mohlo byť to,že dnes sú ľudské organizmy viac,ako kedysi "zamorené" cudzorodými látkami,ktoré získavame či už z potravy,ale aj liekov. Avšak,ak ich vylúčime v tej "zbytkovej" podobe,zrejme nebudú tak koncentrované,ako sme ich prijali...
Určite každý už počul ono porekadlo,že "správny gazda nosí svoje ... domov".
Toľko k tejto "háklivej" téme by som...
Maťko, dal si dobrý príspevok ale môj osobný názor na túto tému
je , že by bol aktuálny tak min. pred 50 rokmi. Čítal som to aj ja niekde. Práve ma napadá, že svojho času som niekde čítal tiež článok o škodlivosti ľudských výkalov a ich využívaní, v ktorom tému rozoberali nejaký mikrobiológovia na základe informácií staršieho vysokohorského chatára z našich Tatier. Ako každý turista pozná, že vo vysokých polohách kde nie je voda, bývajú na chatách zväčša dve latríny. Jedna slúži pre potrebu a druhá na zvetranie výkalov. Tie sa vždy na jar obmieňajú a odpad spúšťajú do doliny. Chatár tvrdil, že i napriek tomu, že už pridáva baktérie, výkaly dneska už potrebujú na to svoj čas 3-4 roky. Kedysi stačil mu na to 1 rok. Svoj článok s prepáčeným ukončil slovami " už ani tie hovná nie sú ako bývali". Ja osobne som presvedčený, že niečo na tom je a určite by som ich nekompostoval. Ak sa nad tým zamyslíme koľko pojeme za života liekov, umelých a mŕtvych potravín a ich škodlivých prísad tak je myslím na túto tému aj škoda sa baviť. Čo však na toto všetko povedia naše budúce generácie?
super zaujímavá debata a veľmi poučná,,takže mojí milý kakať len doma
Editka dobrú tému si nahodila aspom sa všeličo dozvieme ináč moja susedka to tiež dáva do záhrady to ludské hnojivo,a určite nevie,že je to zlé
a dávajú to tu určite viacerí
netráp sa tým len kopec vecí nevieme zmeniť
V každom prípade sa tu začala zaujímavá debata. Do kompostu patria zvyšky zeleniny, šupky z ovocia, kvety, vajíčkové škrupiny, zemina, voda, tráva, listy, vrecúška z čaju. Čo sa týka buriny, pokiaľ je bez kvetu a semien, prípadne je dobré z nich urobiť výluh, ale to je na dlhšie. Prečo by sme to mali vyhadzovať do kontajnera, keď doma z toho máme úžitok. Do kompostu nepatria šupy z exotického ovocia, kov, kamene. Musí sa pravidelne prehadzovať aj zalievať, kypriť. Tým sa urýchli jeho zrenie. Pozor na zvyšky jedál, láka to zbytočne mačky a hlodavce. Ak by sa tam aj nejaké larvy nachádzali, dá sa to vždy preosiať a larvy hodiť susedovým sliepkam.
Ja sa snazim podobne ako Jarka213 sa vysporiadat s odpadom z kvetov a burinami vyvysenymi zahonmi, lebo kompost - co mam velkostou zhruba ako z paliet mi zdaleka nestaci, a nieto aby este tam bol 3 roky. Kazdy rok ho naplnim cez sezonu 2x. Takze to robim tak, ked sa da a stiham, ze vykopem jamu, hlinu odlozim, naspodok dam ak mam male konare, odrodene, malincie, potom cerstve odpadove zvysky rastlin - napr. po mrazoch georginy, aksamietnice, skratka letnicky a ostatne, na to dam ten rocny "kompost", na to kartony - obvykle pizzove - viem, ze maju byt bez farieb atd, ked mam, tak dam take, ked nie, tak pizzove, a navrch nasypem tu zeminu, co som vybrala. A prvy rok tam davam cukety a pod.
Teda, robila som to tento rok prvykrat, a celkom sa mi to pozdava, teraz je tam celkom fajn hlina, sadlo to o cca 10 cm.
Fotku nedavam, lebo ju nemam a ani to nemam take pekne ako jarka213 uz som minula stare tehly, tak davam co dum da.
Ale to o kvasniciach som nevedela, zasa som o nieco mudrejsia. NPK do kompostu sem-tam prihodim v sezone, najma ked je mokrejsie, aby to preniklo do celej hmoty.
skvelé rady
zumáci kam dávate tie všetky zbytky kvetov a trávu?? do koša či robíte kompost??