Vianočné kaktusy: Čo robiť aby kvitli na Vianoce

Vianočný kaktus je veľmi populárna izbová rastlina. Niektorých pestovateľov trápi, že nekvitne práve počas vianočných sviatkov. Dá sa rastlinke rozkázať aby kvitla práve vtedy, keď si to želáme? Istá šanca ovplyvniť dobu kvitnutia tu je. Prinášame niekoľko rád ako to dosiahnuť možno už na budúci rok.

Aby kaktus kvitol počas Vianoc, mali by sme ho dať v septembri do chladnejšej miestnosti na približne 30 dní, nesmie však byť vystavený mrazu ani priamemu svetlu.

Kaktusy môžu byť v letných mesiacoch aj vonku, ale viac im vyhovuje miernejší tieň než priame slnko. Rastlinku polievame vtedy, keď je zemina suchá na dotyk. Pravidelná zálievka je veľmi dôležitá, pozor však treba dávať na prílišnú vlhkosť.

V období rastu, teda od marca do júla, potrebuje vianočný kaktus viac vody, od polovice augusta zálievku obmedzíme a po nasadení púčikov zálievku normalizujeme.

Po odkvitnutí polievame opäť menej.

Vianočný kaktus nemá rád prievan ani sálavé teplo, ale vyžaduje väčšiu vlhkosť a počas kvitnutia pravidelné hnojenie.

Dobre si rozmyslite, kde kaktus umiestnite, pretože premiestňovať rastlinu s púčikmi je pomerne riziková záležitosť, pri ktorej hrozí je púčiky opadajú a z kvitnutia bude opäť len naša túžba.

 rosalka Autor: rosalka

 rosalka Autor: rosalka

 rosalka, Vianočný kaktus ružový Autor: rosalka

 rosalka Autor: rosalka

 rosalka, Vianočný kaktus oranžový Autor: rosalka

 rosalka Autor: rosalka

 Letňanka Autor: Letňanka

 Letňanka, Vianočný kaktus červený Autor: Letňanka

 sylviah Autor: sylviah

 marta96, Vianočné kaktusy Autor: marta96

 foza, Vianočný kaktus ružovo oranžový Autor: foza

 hanni Autor: hanni

 milka60, Vianočný kaktus milka60

 zdenca Autor: zdenca

 Anka6, Môj vianočný akktus Autor: Anka6

 merydu, Vianočný akktus červený Autor: merydu

 katike Autor: katike

 Silvia1 Autor: Silvia1

 Sonya Autor: Sonya

Aký je rozdiel medzi vianočným a veľkonočným kaktusom?

Tu je odpoveď od jakuba333: "Schlumbergera truncata, alebo ak chcete vianočný kaktus, pochádza z brazílského dažďového pralesa, kde rastie v korunách stromov. Kvitne v období Vianoc, preto sa volá vianočný. Rhipsalidopsis gaertneri alebo velkonočný kaktus je tiež pôvodom z Brazílie, kvitne v období Veľkej noci. Tieto dva druhy si však ľudia často zamieňajú. Rozdiel je však v tom, že veľkonočný kaktus má oblé stonky a vianočný, na rozdiel od veľkonočného, ich má zúbkaté. Pozor, termín kvitnutia týchto kaktusov môžete čiastočne ovplyvniť teplotou."

Komentáre

Jsou boží ÁnoÁnoÁno

prenádherné

woow, krasne (y)(sun)

Sú nádherné (y)(clap)(clap)

paradička,super

Ja Vám ich závidím,môj zas nekvitol,už ma to nebaví.

Je potrebné nechať ich v auguste - septemvbri - ale skôr v auguste - "preschnúť" - to zn, že musia prejsť obdobím ako majú nače stromy - zimné obdobie- a listy sa akoby scvrkávajú - ale to vtedy iba rosíme postrekjom.
Potom nasadia puky.

Kvietok

tie sú krááásnééé !

Dobrý deň, podľa mojich pozorovateľských skúseností -- vianočný kaktus má inú stavbu kvetu a to: akoby z prvej hviezdice vychádzala "rúrkou" hviezdica druhá. Je to "double"- zdvojený kvet,
Veľkonočný kaktus - listy majú niekedy aj štetinovité otřnenie, a niekedy nie a kvety sú - i keď len niektoré druhy - zdvojené - iba "hviezdicovité"- a nie sú "s rúrkou".
No a potom čas kvitnutia.
Pokiaľ som mala možnosť vidieť- veľkonočné nemajú v takých množstvách a variantách farieb.

Slnko

Áno

Chcela by som pestovať vianočné a veľkonočné kaktusy,môže mi niekto darovať odnože, rada by som spojila viac farieb.Videla som tu mnoho nádherných farieb.Ďakujem

Treba si vložiť inzerát do burzy do rubriky Kto daruje? (na zelenej lište hore kliknúť na Pridaj obsah, z roletky potom vybrať Inzerát do burzy).

kraaaasne Mrkám

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.