Physalis alkekengi / zidovska ceresna? Myslim ze sa da kupit zo semienok.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
Physalis alkekengi / zidovska ceresna? Myslim ze sa da kupit zo semienok.
ak myslíš physalis, tak to rastie aj na divoko, je to nezmar, mám ich aj v záhrade
Semienkami,alebo odnožami.Silne odnožuje,preto ju v záhrade treba usmerniť.Pozor,ak máte doma malé deti je jedovatá.Rastie na pokraji listnatých lesov,kde je hodne vlahy.
Ja som to u tety jedavala a nic sa mi nestalo asi zla zelina nevyhynie
Dievčatá prepáčte,možno zle som sa vyjadril,ale nemýlil som sa.Zrelé plody pri väčšom množstve spôsobujú prehánky.Inak chuťove ozaj nič moc.Ale viete aké sú malé deti.Jedia práve to čo im zakážeme.Byľ,listy a nezrelé plody obsahujú solanín./Zelené zemiaky/. Ako píše MM skúste radšej mochyňu: Inku peruánsku. Kto ju nepoznáte tak má plody veľkosti väčšej čerešne a farby žlto pomarančovej.Nekupujte semienka odrody inej farby.Nestoja za nič.Plody sa dajú kúpiť i v reťazcoch pred Vianocami .A z nich si potom zoberte semienka,ak Vám budú chutnať.Podávajú sa i v reštauráciach ako príloha i s lampášikom. Ako ich zaváravala MM s kivy ,tak to je ozaj bonbónik.
No aj ja som ju chutnala aj so susedou vlani a žijeme,ale jedli sme ju keď dozretá vyfarbená bola
JJ,Ty nás nestraš!- i ja viem o tom ´,že plody sú jedlé a hovorí sa im "židovská čerešňa"
Dievčence pomýlili ste si to s physalisom peruanským. Je to záhradná rastlina,ktorá sa používa v surovom stave a aj ako kompot.Ale lampášiky sú bledé,zrelé ovocie je bledožltej farby.Pred pár rokmi sme ich sadili na záhrade.Tie divoké,nedozreté plody a aj vňať obsahuje solanín,môžu vzniknúť prehánky a žalúdočné problémy.
Ešte som zabudla,do kompotu sme miešali kiwi.
Nestraším.Prečítaj si môj druhý komentár.
plody sa dajú jesť, ale podľa mňa to nič moc nie je
Physalis sú dva druhy :
jedlý Physalis peruviana (machovka peruánska) a
nejedlý-jedovatý voľne rastúci Physalis alkekengi (machovka židovská).
Mochyňu pestujem každý rok. Ale len peruánsku. Nám plody veľmi chutia. Pestuje sa presne ako paradajka. Jej lampášiky nikdy nie sú oranžové.
Tú divokú na záhrade nepestujem kvôli deťom, aby si ich nemýlili.
Je dobré asi spomenúť,že tá jedlá (naozaj lahodná) žltá machovka peruánska má jednu veľkú nevýhodu pri pestovaní:dozrievať začína až na sklonku sezóny,a teda tých fakt veľa plodov,ktoré na nej narastú nestíhajú dozrieť. Tam je šťastie,ak si ich človek môže dať prezimovať do nejakej zimnej záhrady. Ešte má jednu chybičku-dosť intenzívne priťahuje molice,ktoré potom ohrozujú aj iné rastliny.
Inak som jej veľký fanúšik,veľmi mi chutí.
Presne ako píšeš, tá moja začala kvitnúť na konci sezóny. Keď som ju preniesla na zazimovanie, tak kvitla ďalej a dnes má už veľké plody. Ešte musia dozrieť. Takto mi to urobila aj minulý rok.
Dievčatá , ĎAKUJEM , za odpovede , ale aj za poznanie , že predávajú jej semienka
milka, dajú sa kúpiť i plody M.peruánskej i v kaufe a v tesku a z toho vziať semienka, mne sa to raz podarilo
to som teda nevedela, ze su dvojake.. je fakt ze som to radsej nikdy neochutnala... nastastie
Dievčatá , prosím poradíte mi? .,niekedy dávno sme mali doma rastlinku- trvalku , veľmi sa rosťahovala po záhradke a mama ju ťažko ničila , ale už dááávno nie je , a teraz mi chýba, -asi
na konci leta sa vytvorili malé lampášiky , pomarančovej farby a používali sme tieto kvietky do suchých kytičiek , neviem ako sa volá a ani neviem ako sa dá vypestovať znova- či zo semien , alebo z odkopov , ďakujem