reklama

Kopčeky v trávniku


reklama

Prosím o pomoc ... v trávniku sa nám od minulého roku robia kopčeky hliny, na ktoré keď stupíte sa rozmažu a už tráva nerastie.
Najprv som si myslela, že sú to dážďovky ... možno aj áno, veď bolo dosť mokro, ale potom mi niekto povedal, že to môžu byť husenice Tipule. Takúto husenicu som našla cez týždeň na tráve ... neviem či ide o Tipulu.
Na základe doporučenia sme na jeseň urobili postrek Dursbanom, ale nepomohlo ... že vraj je to málo, že treba urobiť zálievku ... ale ako, keď jedna 10 ml ampulka ide na 5l vody ... to polejem 1m2 ....to za koľko a do kedy polejem 300m2 Smútok
Prosím Vás o radu, kto s tým má rovnakú skúsenosť a vie niečo poradiť...
Ďakujem za každé info


reklama



sisa111, So, 14. 03. 2015 - 15:44

Fu, toto je nepríjemné Smútok . Tiež ich máme v trávniku, ale ošetrujem len mechanicky. Celú jar zberám larvy Vyplazený jazyk Vyplazený jazyk

Zbieraš? Ako? Kedy? ... veď ja ich vôbec nevidím, toto bola jedna jediná čo sa asi zabudla hore na tráve Chichocem sa. Čítala som, že vychádzajú von iba v noci ... ale vtedy som ich neskúšala hľadať.
Silvi, a tie tvoje husenice vyzerajú takto ako tá moja? Ide o Tipulu?

sisa111, So, 14. 03. 2015 - 21:11

Mhm, zbieram. Mala som zatiaľ len 2 miesta, kde boli výrazne premnožené.Určite sú v celom trávniku, ale ak ich nie je veľa, sú vlastne neškodné. V týchto miestach už trávnik nemá žiadne korienky, tak ide celkom ľahko oddeliť taká cca 2-3 vrstva.Niekedy sa to dá zrolovať, niekedy si musím pomôcť rýľom. Potom to trošku prekopem motykou a povyberám larvy.Nejaké tam určite zostanú, ale už nie sú likvidačné. Skúšala som aj túto nočnú akciu, ale bez úspechu.Na jednom mieste sa mi nedarilo ich zlikvidovať, tak som vyrezala trávnik, vybrala zem, doplnila novú a dala som tam kus trávnika, ktorý som vyrezala v zadnej časti záhrady.
Postreky sú vhodnejšie na jeseň.
Ozaj, a radili mi, aby som na jar do trávnika rozsypala kremičitý piesok.

Prajem Ti veľa trpezlivosti pri likvidovaní.

tamako, So, 14. 03. 2015 - 17:54

asi to bude tipula a vraj jej je viac po miernej zime.O aký mesiac sa premení na niečo podobné komárovi a to zas nakladie do trávy.

jano 1 (bez overenia), Ne, 15. 03. 2015 - 19:00

Janka, tak to ozaj nezávidím. Ako píšeš 300 m2, tak to až tak veľa nie je./3 áre/ Radšej obetuj niečo do tej chémie. Vedia si s nimi dobre poradiť i vtáci alebo hydina pri častom kosení trávnika. Dospelé jedince neškodia, iba larvy. Tie sa chem. ničia v apríli /podľa teploty a potom zase v októbri, asi v polovici mesiaca. Je na to viacej druhov postrekov. / Nurelle, Dursban, Karate a pod./ V zásade platí, jeden druh postreku na jar a iný na jeseň. Darí sa im v ľahkej humóznej zemine. Prajem nech sa zadarí. Áno Áno Áno Áno

Na jeseň sme robili postrek Dursbanom....nepomohlo. Postrekom to nevsiakne do pôdy....že vraj treba urobiť zálievku...aj by sme to urobili, len škoda že sa nedá kúpiť Dursban tak 3 litre.
Včera mi jeden pán v záhradníctve poradil, aby som to postriekala Calypsom ...že to za 4 týždne prejde ku korienkom, husenice to zožerú a je po nich Chichocem sa. Asi to tak vyskúšame...
Ten trávnik fakt vyzerá hrozne Plačem ...a to bol koberec a má len 2 roky.
Na nete som čítala, že mám na trávnik vyliať vodu s jarou a oni vylezú von...urobila som na 1 m2 ...vyšlo 20 dáždoviek Chichocem sa.
Ďakujem všetkým za rady... Áno

jano 1 (bez overenia), Ne, 15. 03. 2015 - 20:12

Tak to dodre poradil. Postreky s dlhodobým účinkom systémové alebo kvázi systémové. Svojho času som na to používal Diskus. Mal ochrannú dobu 35 dní a pracoval na báze fotosyntézy hĺbkovo. Bol síce určený na chrastavitosť a múčnatku, ale na základe fotosyntézy spoľahlivo na zelenom ničil veškerú požerovú háveď. Na Tipule som ho síce neskúšal, ale som presvedčený, že by mohol zabrať. Dá sa kúpiť na Morave a v Čechách.

A ten Diskus je rovnaký ako Calypso? Pýtam sa len preto, že čo by teda bolo lepšie použiť?

jano 1 (bez overenia), Ne, 15. 03. 2015 - 22:07

Janka, v podstate je jedno aký dáš jed, len aby bol systémový alebo hĺbkový. Treba taktiež použiť silnejšiu koncentráciu. Platí to iba ak trávu používaš len do kompostu. Nemusíš mať obavy, jedy sa časom zneutralizujú. Systémové alebo hĺbkové znamená, že vnikajú do rastlín a následne ich konzumujú škodcovia. / Calypso 480SC, Mospilan 20SP,/ Sú to naše najviac predávané požerové jedy ktoré prenikajú do hĺbky rastlín. Prípadne môžeš použiť i tie čo sú určené na ničenie pásavky zemiakovej, len aby boli systémové./Actara 25 WG, Proteus 110 OD,/.
Čo sa týka Diskusu nie je to v pravom slova zmysle jed. Fotosyntéza znamená, že nastáva ozdravovací proces a nárast biomasy. V dôsledku tohto po požere asi po troch dňoch spoľahlivo škodcovia hynú. Mám to za tie dlhé roky odskúšané a odpozorované. Calypso bezproblémove zoženieš bez starostí. Asi po troch dňoch zopakuj.

Janko, moc ďakujem že sa mi venuješ...pomáhaš...ja som už bola z toho na nervy. A to keď ešte všetko dobre dopadne...ja budem strašne rada Váľam sa od smiechu po podlahe .
Dnes som kúpila Calypso a teda v apríli sa do toho pustíme. V návode je 2 ml na 10 l vody....píšeš silnejšiu koncentráciu...dám 3 ml na 10 l vody ???...či ešte viac??,...neurobí to niečo s trávnikom? ...trávu po kosení vyhadzujeme do zberného dvora...tak mi jedno ako je jedovatá Chichocem sa .
Koľko asi bude trvať kým prejde jed až do koreňov po postriekaní? Prečo mám po 3 dňoch postrek zopakovať? ...tým istým Calypsom? ...alebo mám po tých 3 dňoch dať Diskus? ... manžel ide zajtra do Čiech tak už ma úlohu kúpiť Diskus Vyplazený jazyk
Ešte raz moc moc ďakujem Áno ...

lewandulka (bez overenia), Ne, 15. 03. 2015 - 22:18

ja som dnes náhodou natrafila v staršom časopise na toto o tipuliach:
vyskytujú sa predovšetkým v slabo odvodnených trávnikoch, prevenciou je prevzdušnenie pôdy. Ak zistíte prítomnosť škodcu, aplikujte zálievkou prípravok s účinnou látkou HCH, alebo použite prípravok na ničenie lariev na jar (to ti dobre radí Janko)

jano 1 (bez overenia), Št, 19. 03. 2015 - 23:24

Tipule. Janka tak konečne som sa dostal k napísaniu fundovanej odpovede. Nemal som ani páru, že dokážu byť také nebezpečné v kobercovom trávniku. Náhodou ma v týchto dňoch navštívil známy, ktorý mi medzi rečou spomenul, že mu tipule zlikvidovali dvojročný kobercový trávnik o rozlohe 31 árov. Tak, to je už sila. Takže, som následne ponaháňal moje konexie a tu je nasledovná odpoveď.

Podľa laboratórnych testov sú tipule najviac citlivé na organofosfáty. Sú to Dursban 480 EC, Reldan 40 EC, Pyrinex 48 EC. Tieto sú dotykové. Treba robiť tiež zálievku krhlou a nie postrekovačom, ale sú najúčinnejšie. Systémové sú tiež dobré, ale je to beh na dlhšie trate, ale i tie treba riešiť zálievkou. Robí sa to tak, že si rozparceluješ trávnik, pomocou špagátu. Spravíš si asi 2 m široké pásy. Je to preto, aby nevznikli náhodou hluché miesta. Ak má postrek silu riedenia napr. 20 ml na 10 l, tak treba dať , alebo inak povedané môžeš dať 40 ml na 10l. Ak máš už trávnik vyšší tak ho treba predtým pokosiť, čo na najnižšiu výšku. Neviem odkiaľ si, ale ak je u Vás priaznivé, teplé počasie, tak už treba poliať trávnik. Treba si vysledovať počasie, aby aspoň 24 h. po poliatí nepršalo. Tipule sú jedno alebo dvoj generačné. Laik to ťažko rozozná, ale tak či tak ich treba odpozorovať. Rojenie tých veľkých komárov ako ste ich tu nazvali, býva od polovice mája do začiatku júna. To je závislé od vonkajšej teploty. Stačí ak uvidíš jedného, dvoch, tak si zapíš dátum a podľa teplôt treba poliať asi za 3 -4 týždne druhý krát. Dvojgeneračné majú rojenie v auguste. Pre istotu to tiež odsledovať. Ako si písala na trávniku sa ti vytvárajú fľaky, tak to je už príznak silného napadnutia. Toto všetko je slabá stránka kobercových trávnikov. Tipule milujú trávniky s takýmto podkladom. Bolo to treba chemický podchytiť na začiatku pokladania trávnika. Tie tri dni som myslel, akože najskôr za tri dni. Tie bledé miesta môžeš poliať ešte raz, tak za týždeň po prvom poliatí. Ak si si nakúpila už viacej Calypsa 480 SC, tak sprav prvý postrek s ním. Nedávaj 2 ml, ale môžeš dať 4 ml. Ak ho máš málo, môžeš ho použiť v ovocno - zeleninovej záhrade alebo pri kvetoch. Diskus použi v ozdravovacom procese trávnika, alebo na ovocné stromy proti chrastavitosti a múčnatke. Nektárinky, broskyne a ostatné ovocné stromy ho milujú. Nedávaj ho marhuliam a citrusom. Trávnik po postreku stmavne ako od dusičnanov. Je to v poriadku. Postrek podľa predpisu. Nezabudnúť pri tom na BOZP!!! Čo som tu napísal, je o peniazoch, ale vždy lepšie ako prísť o trávnik a asi som pritom ani moc nepotešil. Ak by si niečo potrebovala ešte vysvetliť, tak mi napíš na email.

Janko, ďakujem veľmi pekne za pomoc...som rada, že mi to konečne niekto tak podrobne vysvetlil...lebo nájsť niečo o tom na internete je dosť problém.
Takže idem na to ... a dám pribežne info ako sa nám darí a či sme trávnik zachránili. Áno Kvietok Slnko

...a ešte to má jeden problém....Dursban sa predáva 2 x 10 ml alebo 1 x 50 ml ....keď si v obchode vypýtam 300 krabičiek (a možno aj viac) asi budú na mňa pozerať ako na de.... Chichocem sa Chichocem sa Chichocem sa

jano 1 (bez overenia), So, 21. 03. 2015 - 21:23

Nekupuj malo spotrebiteľské balenie. Som mom. mimo, ale vyhľadaj si veľko spotrebiteľské balenie na nete na zásielkovej službe, alebo špecializované predajne.Je ešte možnosť obrátiť sa na dodávateľa trávnika a cez neho. Trvaj si však na organofosfátoch. Držím palce.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama