Spracovanie dužinatých plodov

Prinášam Vám krátky návod na to,akým spôsobom sa spracovávajú dužinaté plody rastlín, ak z nich chceme získať semená. Na prvom obrázku sú z prava doľava plody a semená týchto okrasných a ovocných rastlín: kôstkovice brestovca západného Celtis occidentalis,malvice skalníka rozprestretého Cotoneaster horizontalis,oranžové malvice hlohyne šarlátovej Pyracantha coccinea,červené bobule dráča Thunbergovho Berberis thunbergii, bobule s červeným mieškom tisu obyčajného Taxus baccata, modré oinovatené bobule mahónie cezmínolistej Mahonia aquifolium. V hornom rade sú veľké malvice hrušky a jablone.Nazbierané plody môžeme ponechať niekoľko dní v plastovom vrecku alebo v pohári s trochou vody. Mierne nahnitá dužina zmäkne a ľahšie sa oddeľuje od semien.Odstránime listy a iné hrubé nečistoty, ktoré by upchávali sito. Potom obsah pohára rozmixujeme. Prelejeme cez sito alebo sústavu sít, veľkosť otvorov závisí od veľkosti semien. Prelievame vodou a premiešavame. Drobné semená prepadnú do vedra, hrubé zvyšky dužiny ostanú v site. Potom postupujeme ako keď doma varíme šošovicovú polievku. Zvyšky dužiny, listov, prázdne obaly semien a poškodené semená plávajú pri povrchu, zdravé semená sú ťažšie a klesajú ku dnu. Postupne zlievame nečistoty a dolievame čistú vodu až kým vo vedre neostanú len čisté a zdravé semená.Prvých päť obrázkov dokumentuje získavanie semien hlohyne šarlátovej,ktorej semienka sú veľmi drobné, asi veľkosti maku. Na posledných dvoch obrázkoch sú semená dráča, veľké približne ako jadierko v jabĺčku. Semená vytrasieme na pevnú podložku a necháme preschnúť. Potom ich v závislosti od druhu stratifikujeme alebo priamo vysievame.

plodyI.JPG
plodyII.JPG
plodyIII.JPG
plodyIV.JPG
plodyV.JPG
plodyVI.JPG
plodyVII.JPG

Komentáre

vymením semená uvedených druhov plus nejaké suché gledíčia, mechúrnik, katalpa, ľaliovník za semená Laburnum, pavlovnia, judášovec, turecká lieska ,magnólie, jarabiny, dule,albízia, keuleuteria,nízke javory alebo aj iné ,ponúknite.

dobrý článok ÁnoÁnoÁno

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.