kvetinovy zahon

Dobry den. Prosim o radu a pomoc, kedze s tymto vobec nemam skusenosti. Nastahovali sme sa do starsieho domceka a pred domom mame taku malu zahradku, ktoru je treba nejako skraslit. Chcela by som tam zasadit nejake kvety s farebnou mulcovacou korou a kamienkami. Vedeli by ste mi poradit ake kvety tam zasadit? Pripadne nejake foto/obrazky na inspiraciu? DAKUJEM Úsmev velmi mi tym pomozete. Lucia

Fórum: 

ak môžem navrhnúť, potom si vyber "mulčovaciu" kôru "mineralizovanú" - je farebne stála a nebude hniť na záhone...

Pred samotným sadením treba vedieť aká je tam pôda a hlavne svetová strana, aby si vedela, či tam máš sadiť rastlinky do tieňa alebo na slnko (sun). Navrhoval by som jednoduchý motív, napr. vytvoriť kruh so štrkom a okolo pekná výsadba. Z vlastnej skúsenosti poradím oddeliť štrk od kôry napr. obrubníkom. Inak sa budú navzájom miešať (vietor, vtáčiky). V predzáhradke môžeš sadiť čo len chceš okrem vekých drevín, čiže dlhokvitnúce trvalky, ihličnany, kríky a podobne. Pre inšpiráciu si pozri tento odkaz Mrkám :
http://www.minimalisti.com/architecture/exterior-design-architecture/lan...
a http://www.pinterest.com/wwwdreamyardcom/front-yard-landscaping-ideas/

V prvom rade je nutné zistiť orientáciu predzáhradky voči svetovým stranám a teda pomer slnka a tieňa. Od toho sa odvíja samotný výber rastlín. Tiež je vhodné skontrolovať pôdu, prípadne podložie, drenáž. Predzáhradka by mala upútať a byť v každom ročnom období atraktívna, čiže použite jarné cibuľoviny, ihličnany, na jar kvitnúci ker, jednu dominantu – ker, strom, pergolu, plastiku- všetko závisí od samotnej veľkosti. Zabudnite na trávnik na malej roztrieštenej ploche, bude sa vám zle udržiavať, kosiť. Zvoľte radšej plnú výsadbu, dostupný príjemný chodníček v normálnej prirodzenej línii. Ak vysadíte trvalky vyhnete sa pravidelnému sadeniu nových rastlín. Tieto vám pri minimálnej starostlivosti budú kvitnúť niekoľko desiatok rokov. Okrasná tráva tiež nie je zlý nápad. Skôr než kôru použite kamene, štrk, to vám vydrží na dlhšie. Kôru treba pravidelne dosýpať a tá farbená je dosť gýčová.

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.