
dady, Dominika 123, wanaika, tamako | Koláž: zahrada.artmama.sk, Pergoly
Pergola je jednoduchá, priechodná konštrukcia, ktorá nás v lete chráni pred slnkom, prípadne zvedavými pohľadmi susedov. Väčšinou je potiahnutá popínavými rastlinami.
Z čoho postaviť pergolu
Výber materiálu a tvar pergoly by sme mali prispôsobiť štýly domu alebo záhrady. Najčastejšie sa v našich zemepisných šírkach na stavbu pergoly používa drevo. Typické pre južný záhradný štýl sú pergoly s murovanými opornými piliermi, romantickú náladu zase podporí kovová konštrukcia.
Drevené pergoly sú samonosnou konštrukciou stojacou na drevených stojkách. Nosné hranoly by sa nemali dotýkať priamo pôdy, preto je vhodné ukotviť ich pomocou kovových pätiek. Drevo je potrebné dôkladne impregnovať.
Strecha na pergole
Pergolu môžeme prekryť zhora ľahkou strešnou krytinou, rákosovými dielcami alebo textíliou. Ak sa časť pergoly dotýka domu, mala by byť ľahká a zároveň pevná. Pri jej projektovaní a budovaní treba okrem hmotnosti konštrukcie zohľadniť aj budúcu hmotnosť stoniek, kvetov a listov, ktoré budú na pergole spočívať.
Pergola ako opora pre rastliny
Pergoly sú často oporou okrasným popínavým rastlinám, hroznu alebo exotickému kivi. K popínavým rastlinám s okrasným kvetom v našich podmienkach patria najmä popínavé ruže, veľkokveté plamienky a vistéria. Do skupiny popínaviek s okrasným kvetom a listom patrí vlkovec, trúbkovec, popínavý zemozel. Typickými popínavými rastlinami s okrasnými listmi sú u nás brečtan a pavinič.
Veľa popínaviek sa v našich podmienkach pestuje aj ako letničky, ktoré môžu byť vysádzané aj do prenosných nádob, napr. povojníky, chmeľ japonský, tunbergia, kapucínka, kobéa či hrachor. Vhodné sú aj niektoré druhy zeleniny, ako sú fazule, lagenárie či malé okrasné tekvice
Inšpirujte sa pergolami našich šikovných záhradkarov.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte