reklama

Štepenie,ockovanie ovocnych stromov


reklama

Na nete som uz nasla mnoho o stepeni ci ockovani ovocnych stromov.Len sa mi zda,ze tam chyba nieco pre uplneho zaciatocnika/cku.
Kedy/teda od kedy do.../sa moze stepit/ock./
Pochopila som to spravne,ze na jar/febr.marec/sa stepi len z jednorocnych konarikov,ktore sme ale odstrihli uz v nov.dec.a cez zimu ich uchovali niekde v chlade v piesku???
neda sa step,ocko preniest priamo zo stromu na podpnik?/myslim na jar/


reklama



starí záhradníci tak robia a na vlastné oči som videla, že sa štep uchytil, ale to sú roky skúsenosti Mrkám , my obyčajní smrteľníci musíme si uchovať decembrové výhony tak máme väčšiu šancu na uchytenie štepu... Mrkám

sisa111, St, 03. 04. 2013 - 09:52

Tak som sa pýtala otca. Záleží od toho, čo chceš štepiť. Teraz odoberať vrúble je ideálne, pokiaľ majú ešte spiace očká. Napr. jablone, hrušky,slivky... O taký týždeň, dva, už bude neskoro.
Bežne sa odoberajú vrúble ešte v zime, aby mali spiace očká, ale tento rok je dosť špecifický. Čo sa ale teraz už nedá sú napr. broskyne, lebo tie už majú naliate puky.
On štepí na trojuholník. Dá sa aj do ráštepu, ale vraj na trojuholník mal väčšiu úspešnosť.

julo, Št, 04. 04. 2013 - 11:16

Je to pomerne rozsiahla problematika a univerzálne termíny neexistujú. Pri štepení a očkovaní vonku v záhrade veľkú úlohu hra i priebeh počasia. V zásade jadroviny je možne teda vrúble prenášať zo stromu na strom až skoro do pučania, kostkoviny sa lepšie ujímajú keď sú vrúble odobrané skôr. Ale tiež to nemusí byť pravda. Sam mam odskúšanie vrúbľovanie marhule zo stromu na strom , prakticky už v jarnom období. Po navrúbľovaní samozrejme technika musí byť 100 percentná už potom zaleží na priebehu počasia, ak bude slnečno, sucho je skoro istota že vrúble sa nepríjmu, v rokoch keď je chladnejšie počasie aspoň do doby čiastočného ujatia vrúbľa, sa tieto vrúble ujímajú skoro na 100 percent.
Zásada pri akomkoľvek vrúbľovaní vonku v záhrade je že podpník by mal byť vo vegetácii ďalej ako vrúbeľ, aby tlak živín bol väčší ako potreba vrúbľa.
Pri vrúbľovaní v ruke a kontrolovaných podmienkach to nie je až také dôležité. Ak budem mať chviľu času a bude o to záujem napíšem článoček.

Dakujem za info,zase som trosku mudrejsia,hlavne som nevedela,ze podpnik ma byt dalej vo vegetacii,cize uz rasit,a vrubel by mal este spat?Dalsia kapitola je pojem Myrobalan-podpnik.ja som si myslela ,ze je to vyklicena z kostky/tzv/diva slivka,ktora rastie hocikde pri polnej ceste...ma take male zlto-cervene slivocky/duranzle/
Suseda ma staru slivku je to stepena slivka ma velke tmavomodre slivky.A prave z tejto slivky mne v zahrade vyrasli male stromceky a tak som si myslela,ze by som sa na nich mohla ucit stepit Chichocem sa Len neviem ci mozem len slivky stepit a ci vlastne je toto vhodny podpnik na nieco.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama