reklama

Rakytník zber a spracovanie

Kamila , 28. 09. 2015 - 13:04

reklama

Mám na záhrade rakytník s peknou úrodou a ešte vôbec netuším čo s ním. Zber som raz čítala, že treba počkať do prvého mrazu, potom pod krík podložiť plachtu a skúsiť plody striasť? Nejde to aj inak? To zbieranie po bobuľkách bude asi celkom sranda.

Máte niekto skúsenosti so spracovaním rakytníka? Ako pripraviť sirup aby sa v ňom zachovalo čo najviac vitamínov?

Ďakujem za všetky rady skúsenosti. Budem hľadať na nete, len či to už niekto nemá odskúšané.

 


reklama



carnaby, Po, 28. 09. 2015 - 13:15

Máme rakytník "Krasavicu", ktorá dozrieva začiatkom augusta. Oberám ho po boluľkách. Je to zdĺhavé, no celkom v pohode. Dcéra robieva šťavu, ktorú zmrazí a používa ju pri nachladení do čaju. Výlisky maceruje v kvalitnom oleji a olej pooužívame po lyžičke do ranného jogurtu. Tiež zavárame a aj sirup sme tento rok robili, ale dcéra ho sterilizovala. Máme 2 kríky a úroda bola bohatá. Dotazy odpoviem.

Kamila, Po, 28. 09. 2015 - 13:59

Dakujem veľmi pekne za skusenosti. Ani neviem aku odrodu mam ja, u nas aj tak vsetko dozrieva neskor. Štavu, ktorú mrazíte, ste odšťavovali v klasickom odšťavovači? To čo ostalo ste zaliali kvalitným napr. olivovým olejom? Zaváranie by ma teda nenapadlo, no sirup som nerobila ešte žiaden. Predpokladám povariť, cez gazu scediť a pridať dosť cukru. Možno aj s medom by to šlo, ale bez varenia asi ťažko.

carnaby, Po, 28. 09. 2015 - 14:09

Šťava takto: rozmixovať a cez sitko prepasírovať. Ten zvyšok zaliala dcéra kvalitným slnečnicovým olejom. Vľani dávala olivový a ten má svoju príchuť,tak nám to nechutilo. A ten sirup? Koľko cukru dávala - neviem,ale recept mala z netu.

carnaby, Po, 28. 09. 2015 - 14:10

Ešte - určite by som sa nespoliehala na mráz,že to potom spadne. Úsmev

holubar, Št, 19. 07. 2018 - 15:08

„Plody rakytníka sa dajú zbierať celú zimu, neopadávajú a mrazy im neškodia. Ale keď prejdú plnou zrelosťou, olejnaté látky v nich sa menia a nechutia dobre. Čím sú plody zrelšie, tým sú sladšie. Účinné sú aj plody nie celkom zrelé alebo prezreté, tie však potom treba pri domácom spracovaní dosladiť,“ radí odborník na liečivé rastliny.
Plody nechcú krík opustiť ľahko, treba na to trocha sily a nezabúdať, že krík môže mať tŕne. „Plody rýchlo nazbierate, ak ich odrežete spolu s vetvičkami. Potom ich vložte do polyetylénového vrecúška a dajte do mrazničky. Keď po troch až piatich dňoch dôkladne premrznú, stačí vrecúškom poriadne buchnúť a plody sa samé vykotúľajú,“ dáva dobré rady I. Jablonský. Zmrazené plody si cenný koktail látok dokážu udržať aj niekoľko mesiacov. 

Zdroj: https://lnk.sk/jtX5

janka68, Po, 28. 09. 2015 - 15:09

Pred ručným zberom najprv zostrihám trne.Plody neopadnú,ked prejdu mrazom.Ked sú zmrazené,nerozpučia sa pri zbere.Robím tak,že nožničkami zostrihávam plody rovno do misky.

Kamila, Po, 28. 09. 2015 - 17:41

Ďakujem za skúsenosť.

mato.zahradnik, Po, 28. 09. 2015 - 18:11

Ja mám vyhliadnuté voľne rastúce skupinky rakytníkov,ktoré oberám tak,že zostrihávam celé tie konáriky so zhlukmi plodov. Tie minivetvičky rastúce do strán,ktoré z nich trčia hneď pri zbere zostrihávam,nechávam len tie "koncové" konáriky,aby sa mi potom (už doma) dobre držali pri strhávaní tých plodov. Najnovšie používam "robotnícku" koženú rukavicu, ide to fakt super pohodlne,a rýchlo. Držím konček,a proti smeru rastu strhávam tie plody do lavórika. Následne plody  najprv jemne popučím v plastovom sitku,pod ktorým je hlboký tanier pre zadržiavanie tej šťavy, potom stláčaním a krútením dolisujem v takom plastovom sieťkovom vrecúšku,určenom na to. Predávali ho tuším v Tchibo. Takto získam takmer 100% šťavy i s dužinou,bez čiastočiek kôstok,ktoré niekedy vznikajú v odšťavňovači. Zostávajú nám len čisté šupky a celé semená. Takto získanú šťavu zlievame do fľaštičiek,a uchovávame max. týždeň v chladničke. Každé ráno na lačno si dávame množstvo zodpovedajúce jednej hrsti plodov,po dobu 4-6 týždňov. Rakytník sa dá oberať pomerne dlho,takže si robíme túto kúru pred zimou každý týždeň z novej várky. Ideál je,keď sa nám podarí s ním zároveň lisovať aj aróniu,tá je super na miešanie,asi 1:1. Tá má šťavu tiež veľmi zdravú,a tiež sladkú, takže vhodne ten elixír ochutí.

Tento spôsob považujem za najbližšie ideálu (ktorým je každý deň zjesť za hrsť čerstvo odtrhnutých plodov), a kovu sa pri spracúvaní vyhýbame kvôli tomu,že pri styku tých ovocných kyselín a enzýmov vzniká jemný elektrický prúd,ktorý akosi narúša tú kvalitu.

V obchode (draho) predávané šťavy z rakytníka sú kvôli technike zberu najprv (celé konáre) zmrazované (prvé "oslabenie" kvality) potom po vylisovaní sterilizované (druhé oslabenie), takže "naša produkcia je tip-top. Úsmev

Tento rok sme konštatovali,že plody sú na "našich" rastlinách veľmi drobné,zrejme "vďaka" tým suchám,čo boli v lete.

Verím,že rakytníková kúra je super vec, je výborné,že dozrieva práve pred zimou,-teda v čase,keď je zvlášť vhodné posilniť imunitu. Keby niekto náhodou nevedel,aj listy rakytníku  (aj kôra) obsahujú veľmi významné množstvo cenných vitamínov a iných prospešných látok.

Ešte by som rád spomenul,že podľa mňa nie je vôbec vhodné čakať,kým rakytníkové plody premrznú,-v mojich očiach sú už také znehodnotené,nejedlé. Okrem toho,že "zblatovatejú" získajú veľmi nepríjemnú,priam odpornú príchuť.

 

 

Kamila, Po, 28. 09. 2015 - 20:25

Ďakujem veľmi pekne za skúsenosť.  Mne je ľuto konáriky strihať, takže treba oberať najlepšie do prvých mrazov. Čo s tým čo sa nestihne spracovať, šťavu je lepšie zamraziť či radšej sterilozvať, to zmrazenie sa mi zdá schodnejšie? Na odšťavenie by teda malo stačiť plastove sitko a gaza.

jarka213, Po, 28. 09. 2015 - 19:44

ja nemám osobnú skúsenosť, ale bolo to v niektorom českom záhradníckom pořade, pán strihal celé halúzky a dával do mrazáku , nepamätám za aký čas vytiahol a plody z konárika stiahol, ale prečo tak konal si už veru nepamätám 

Kamila, Po, 28. 09. 2015 - 20:26

To by možno bola dobrá verzia na uchovanie na zimu?

lubomira728, Ut, 29. 09. 2015 - 18:16

Ja som si kúpila na jar druh  rakytníka čo nemá trne . Tak budem o pár rokov možno mat lahšie oberanie.Mrkám

Kamila, Pi, 02. 10. 2015 - 09:51

Len kontrolná otázka, kúpila si pár kríkov, samčí a samičí? Asi áno, to len pre mňa je to celkom novinka, ale ja som barz veľký amatér v zahradničení. Stále mi príde zvláštne, že rodí len jeden ker. Hambím sa

lubomira728, Pi, 02. 10. 2015 - 14:58

áno, kúpila som jeden samčí a dva samičie kríčky  rakytníka.Slnko

Kamila, Ut, 29. 09. 2015 - 19:07

Tri vetvičky som večer narýchlo obrala, zima tam je, pichať nepichalo, len je to zábava. Skúsim odšťaviť, len tak na okamžité použitie, prípadne do chladničky.

Kamila, Ut, 29. 09. 2015 - 19:30

Doma sme momentálne štyria, každému sa ušlo po lyžici, kvašné až za ušami.Hambím sa Najmladšia len s medom a trochou vodu zvládla. Ale akí zdraví budeme. SlnkoUž len postup zopakovať deň čo deň.

michala111, Št, 19. 07. 2018 - 18:18

ja som naložila do medu,natlačila som bobule do pohara a potom zaliala medom,uchovala som v ladničke,užívala som len tak po lyžičkách alebo do čaju

Kamila, Ut, 28. 08. 2018 - 18:29

To znie ako celkom zaujímavý nápad. Ďakujem, vyskúšam. 

Kamila, Ut, 28. 08. 2018 - 18:28

Znova obdivujem bohatú úrodu rakytníka a riešim, čo s ňou. Na začiatok som našla video, so zaujímavou pomôckou na zber rakytníka. Možno vám pomôže, a snáď aj mne. Aj keď to chce okrem pripravenej jednoduchej pomôcky z drôtu zrejme aj kus zručnosti. Úsmev

[video:https://www.youtube.com/watch?v=tN3sk1-2vMI&feature=youtu.be]

 

Birgit, Št, 13. 09. 2018 - 00:23

Celkom dobrý nápad. Ja to robím podobne s ,,chirurgickou" rukavicou a pod krík si prestriem veľkú plachtu, ale toto je asi lepšie. A spracovávam to sušením. To sa mi najviac osvedčilo. Po usušení to zomeliem na mlynčeku na kávu /ja mám ten trieštivý/ a potom to zmiešam so škoricou a tekutým  medom. No a užívam to 1-2 lyžičky nalačno. Toto mi chutí zatiaľ najviac.

Robila som aj sirup, ktorý chutil skoro ako sanqick, ale nepáčilo sa mi, že tam išlo veľa cukru, no a tiež som robila džem, ale ten mi až tak veľmi nechutil /niečo mi na tej chuti rakytníka vadí/. Používala som ho iba na koláč

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama