reklama

Rada ohľadom rezu kôstkovín


reklama

Ahojte,chcel by som vás poprosiť o rady a skúsenosti s rezom kôstkovín-broskyne,nektárinky,ringloty. Ide o dosť špecifickú záležitosť,tak som zvedavý,čo kto vie poradiť;týka sa to aj vhodného obdobia,aj všetkých možných zásad, o ktorých možno ani neviem.Vopred pekne všetkým ďakujem.


reklama



Ja som si minulý rok všímala suseda ktorý má nehoráznu úrodu na broskyniach. A orezal ju po zbere a strašne, strašne veľa. Myslela som že ju chce celkom vyrezať ale on ju tak ošmýkal. Povedal mi nato že to sa musí každý rok a poriadne lebo ináč z nich nič nieje. Tomu verím lebo druhý sused s ňou nerobí nič a ten má len také suché bobky z nich.

kôstkoviny sa režú zásadne po zbere ovocia, aj hlbší rez a potom je aj úroda, rodia na jednoročnom dreve. Dá sa aj v predjarí, kým nepučia čiže teraz ale tam sa odstraňujú len nevhodne rastúce a poškodené konáre, skôr kozmetická úprava

jarne, Št, 27. 02. 2014 - 22:46

prípadne skrátiť o jednu tretinu vrcholové konáriky.

jano 1 (bez overenia), Št, 27. 02. 2014 - 23:52

Maťko, dievčatá radia dobre. Len upresním. Rezať približne koncom augusta a tak do 10. septembra. Všetko záleží od počasia. Skorý rez , vytvárajú sa tzv. vlky a neskoršie tak aby stihlo vyzrieť drevo do mrazov. Mimo presvetľovacieho rezu sa mladé konáriky skracujú približne o jednu tretinu na posledný rastový púčik. Čo píše Dominika tak to je asi spätný rez na odstránenie vyrodeného dreva. Pravdepodobne rez na klik. Toto všetko by malo byť na nete, no ja by som skorej upriamil tvoju pozornosť na nektarinky. Pestujeme ich od roku 1979.Priniesol som si kôstky od Morače z Čiernej Hory. Nemusíte sa toho obávať. Dopestoval som ich desiatky a ani raz sa mi nezvrhla na broskyňu. No stať sa môže.
Stačí ak si kúpite nektarinku niekde v retazci koncom júna a tak max. do 10. júla. Treba leň ochutnať aby bola chutná a šla dobre od kôstky. K tomu treba prirátať tak 4-5 týždňov to je čas na dozretie v našich podmienkach. Treba si však overiť krajinu pôvodu. Nie zďaleka a moc z juhu. Ja mám overené severné Taliansko, Pádsku nížinu. Býva to na štítkoch v regáloch. Inak nekupovať. Toto píšem hlavne pre dievčatá, lebo tu radi experimentujú a všetko najradšej zo semienok, i keď sa to dá jednoduchšie. Musím ťa však upozorniť, že to sú stromy ktoré hodne trpia glejotokom a kučeravitosťou. Glej treba sledovať a odstranovať hneď v počiatočnom štádiu. Neskoršie je už neskoro. Treba ho zotrieť umyť, a vydenz. octom, prípadne prevoskovať. Ak je už stmavnutá kôra, opatrne zoškrabkať a zavoskovať. Ešte jedna moja overená dobrá rada. Ak striháme, tak treba vždy ponechať min. 2-2,5cm dreva od kmeňu, vetvy či púčika. To platí i pre suché drevo. Obmedzíme tým tvorbu gleju. Ku kučeravitosti - 1. postrek je dobre na jeseň ak je teplo a po opade lístia pri mokrom a studenom roku. Na jar 1 až 2 postreky. Druhy postrekov treba ale striedať. Maťko, si zastanca eko, ale tu keď nedodržíš, tak prídeš o ovocie prípadne i o strom. Nebojte sa ísť do toho i do tých kvôstiek. Nie je to žiadna veda. Záhradu máme 420 m vysoko a mali sme vynikajúce až nadpriemerné výsledky.
Áno Áno Áno

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama