pohankovec japonsky

Ahojte, za hospodarskou budovou mame svah porasteny pohankovcom. Daco som si uz o tomto nezmare precitala, chcela by som sa opytat, ci tam mozeme vysadit ovocne stromy (pripadne tekvicu)s tym, ze kridlatku by sme pravidelne kosili. Teda, ci nie je nejak jedovata..
Minuly rok sme na kusku vysadili jahody s pouzitim geotextilie kvoli pohankovcu. A nato sme dali drevenu stiepku. Zatialto velmi neprerastalo, uvidime na jar..
Dakujem

Fórum: 

Odporúčam najskôr zlikvidovať pohánkovec, až potom tam niečo sadiť. Kosenie často nepomáha, dokonca naopak - dochádza k regenerácii porastu. Tento spôsob sa odporúča v kombinácii s chemickou likvidáciou. To, že vám neprerastal cez textíliu neznamená, že nastal útlm rastu... korene má v hĺbke niekoľkých metrov, pokojne si v zemi rastie a mohutnie

...a vyrazí i cez geotextíliu - je to proste "NEZMARKO" viem o čom píšem - bojujeme s ním 30 ( slovom tridsať) rokov!!! Ručne- chemicky-fyzicky- psychicky!!! Vyrastá i z pod asfaltu! Patrí medzi najagresívnejšie rastliny Mlčím

Takze samotne kosenie bez postreku je skor na skodu? my sme to este nestriekali, ide asi o 200 m stvorcovych. Msleli sme, ze ak nedovolime rastline kvitnut a vysemenit sa, ze sa to zlepsi..
Osika, pozerala som diskusie na artmame a citala som, ze bojujete tiezs pohankovcom. Na tych vasich fotkach vyzera miestami az skrotene..
Dakujem za odpovede.

Osika ho má skroteného,ale vyžaduje od nej stálu kontrolu.Tiež sme ho mali,práve u Osiky som ho objavila a rastlina sa mi páčila.Bol zasadený v betonovej skruži zakopanej do zeme.Vytváral krásnu kyticu,ale po čase sa začal koreňmi rozliezať ďalej a bolo s ním veľa roboty.A ešte viac bolo potom Mrkám zlikvidovať ho.Vykopať všetky korene.Ešte aj dnes,po rokoch,sa objaví ,nenápadne a veľmi rýchlo vyrastie výhon zo zeme,a dosť ďaleko od pôvodného.

Danube,máš v podstate pravdu - v istých častiach dvora sme sa ho snažili "formovať" či už do oblúka alebo ako živý plot,ktorý nám robil dobrú službu či už ako "záclona" od hlavnej cesty,alebo i ochrana od prašnosti.Inak ako rastlinu ho zbožňujem,lebo mne pripadá taký "dekoračný"Pohánkovec prinášal JAR (to sledovanie od tlačenia rastlinky zo zeme až po úžasné kvitnutie v septembri,ktoré milujú i včielky)Denne vidíš ako neskutočne rastie do výšky- náš dosahoval i 3 m výšku.Jedno obdobie sme ho nepúšťali hore, ale sme ho v určitej výške zastrihli a on beťár sa krásne rozkonáril,zhustol- no paráda živý plot!
Keď sme sa rozhodli,že ho zlikvidujeme - PROBLÉM bol na svete.So štetcom som natierala vrcholové lístky- a nakoľko jeho stonka je dutá,tak som odcvakla a do vnútra stonky kvapla chemikáliu. No on si veselo rástol v síce v deformovanej forme,ale rástol! Živý plot je síce ako- tak zlikvidovný,no nakoľko sa rozmnožuje podzemkami stále sa kdesi objaví nový výhonok (a to v úctihodnej vzdialenosti od pôvodných koreňov)
jeden rok som jeho mohutné hrubé stonky nasekala ako oporu k rajčinám- no za krátky čas sa stihol zazelenať a zo strachu zo zakorenenia som nastúpila ako rýchla rota a likvidovala........... Mlčím

Fuuha, tak tolko odhodlania v boji proti nemu asi nemam..tu cast pozemku nevyuzivame, nakolko ide o svah, lozi si tam akurat hydina. No ani tej velmi nechuti. Vdaka tomu, ze sa kosi prerasta tam aj trava, aspon na tom si husy zgustnu.
A zda sa mi zbytocne to u nas striekat, kedze za plotom si veselo rastie dalsia hromada tejto kvetinky. A pred domom za potokom tiez..Nemam rada chemikalie, ale ktoich rad pouziva?
Dufala som, ze to bude aspon o nieco jednoduchsie..

Tiež som si kedysi dááááávno - ešte nevzdelaná s radosťou od tety vykopala mladú rastlinku a tešiliiiii sme sa z nej. Keď nám však po 2 - 3 rokoch zaplevelila takmer celý svah pred rodičovským domom, už to taká radosť nebola. Kosili sme , trhali, striekali roundupom a nič, doteraz tam rastie ako bláznivý. Mama umrela pred rokom aj 2 mesiacmi a už ho nebude mať kto ani ničiť. Už to len brácho pokosí a nebude s ním robiť nič. Do kytíc bol výborný. Inak je jedovatý a invázny. U mňa už nikdy v živote Úsmev

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.