Korene

Zdravím, orchidee pestujem 3-4 roky a celkom sa im darí. Momentálne mám trošku problémy s koreňmi, ktoré trčia nad črepníkom. Viem, že sa majú odstraňovať len poškodené a staré, lenže čo s týmito? Mám ich nechať rásť alebo odstrihnúť?? Nevyzerá to pekne. Táto bola presadená minulý rok a momentálne mi kvitne.

Fórum: 

Neodstraňovať! Ani pri presádzaní tie bočné netreba nasilu dávať do črepníka. Zdôrazňovali nám to na prednáške na UTV.

vyzerá-nevyzerá, je to orchidea a patrí to k nej Mrkám

"Rastliny, ktoré majú vzdušné korene, majú byť zasadené v priesvitnom umelohmotnom kvetináči a vrchné korene majú aj vyčnievať z neho, aby mohli čerpať svetlo a vzduch."

Phalaenopsis nemá byť vložená dlhodobo do nepriehľadného črepníka. Ako píše Larika, táto orchidka má korene ktoré potrebujú svetlo a vzduch, takže ak je v nepriehľadnom črepníku, korene sa vyťahujú von za svetlom. Korene sa vyťahujú von aj z priehľadného črepníka ale hlavne vtedy ak je substrát moc hutný a nie je vzdušný.
Takže orchidka na obrázku už iná nebude a čím bude v nepriehľadom črepníku dlhšie, tým bude mať vonku viac koreňov a tie korene, ktoré sa von za svetlom nedostali odumrú a začnú postupne odhnívať čo môže rastlinku zahubiť. A odstránením vonkajších koreňov rastlinu zabiješ... Smútok

Dievčatá plne súhlasím. ÁnoKvietok

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.