reklama

cymbidium žlté listy


reklama

Ahojte. Toto je moje prvé cymbidium. Kúpila som ho kvitnúce v novembri pred dvoma rokmi. Minulý rok nekvitlo, lebo tie nové trsy nemali na spodku ešte vyvinutú tú zhrubnutú časť. Tento rok už majú, tak som dúfala, že sa dočkám kvietkov. Počas minulého týždňa začali žltnúť listy na starých rastlinkách (tých pôvodných). Nemám s tým skúsenosti. Je to v poriadku? Minuloročné rastlinky zatiaľ nežltnú, ani tie maličké tohoročné prírastky.
Presádzala som ho na jar tohto roka, je celý rok na balkóne, kde mu tienim dlhou osuškou.


reklama



Cymbidku nemusíš tieniť, v pohode znáša letné páľavy, ja ho mám na balkóne na celodennom priamom slnku, len cymbidium potrebuje hojné hnojenie a dosť vody, nemal by mu koreňový bal vyschnúť. Až na jeseň polievať menej, záleží to na teplote. Dnu ho dávam až keď hlásia prvé nočné mrazíky, veď je to chladnomilka Mrkám . Na starej cibulke lístky žltnú, ak to nie je nejaké masívne žltnutie, tak to by malo byť ok.

Ďakujem, utešila si ma. A zajtra pohnojím. Trochu na to zabúdam. Polievam ho trochu každý deň. Vždy má vnútri orosené.

tiež si myslím že nič sa nedeje, vonku môže ešte byť,ma rada chlad.........ja moje cymbidká ešte mám ešte vonku a ani nehodlám davať dnu. Skús im dať par granul kravského hnoja - na vrch substrátu........

áno, kravský hnoj je super, to veru daj Áno ...ja zasa hnojím slepačincami Kvietok

Nové výhony sa tvoria obyčajne na jar, ktoré sa menia na pahľuzy. Z týchto nových pahľúz orchidea rozkvitá, ale musia dostatočne vyzrieť a je tu ešte jedna podmienka. Kvitnúť nebude aj vtedy, ak počas letnenia nenastane obdobie s chladnejšími teplotami. Takže letnenie na balkóne a terase je v poriadku, aj keď nie na úpeku. Má rada rozptýlené svetlo, nie priame slnko. Môžete ju tam nechať až do októbra. Najlepšie by jej bolo niekde pod korunou stromu. Zalieva sa bohato v lete, ale nikdy nesmie stáť vo vode, mäkkou vodou a nezabúdajte na hnojenie. Na jeseň zálievku obmedziť a umiestniť do chladnejšieho prostredia. Potom môžete očakávať aj kvety. Strata časti listov nie je nič vážne, ale bežný jav, pokiaľ dorastajú nové listy a tvoria sa pahľuzy.

Ja sa už roky riadim podľa tohto, cymbidko je na priamom slnku ako tu píšu a nevadí mu to.

Prevzaté z netu:
Teplota - v létě je nejlepší cymbidia letnit na zahradě, balkoně nebo alespoň někde na parapetu před oknem, takže se spokojíme s teplotami, které nám nabídne příroda. Venku cymbidia nechávám až do prvních mrazíků. V zimě doporučuji noční teploty od 5°C do 12 °C a denní teploty přibližně od 10°C do 18°C. Čím nižší teplota, tím je pomalejší vývin květenství. Při vyšších teplotách je nutné zvýšit osvětlení rostlin a zálivku. Krátkodobé výkyvy teplot nevadí.

Světlo - cymbidia mají vysoké nároky na světlo. V létě je po otužení (první dny je vhodné rostliny před přímým sluncem zastínit a pomalu zvykat) nechávám na plném slunci, nevadí pokud listy získají žlutozelený odstín, v zimě zase zezelenají. I v zimním období potřebují co nejlepší světelné podmínky.

Zálivka - cymbidia mají z orchidejí asi největší nároky na množství zálivky. Můžeme zalévat i do trochu vlhkého substrátu nebo počkáme až proschne. Doba vysychání substrátu je za parných letních dní 1-2 dny. V zimním období maximálně 5 dní. Pokud by byla doba vysychání zvláště v zimním období delší, je nutno se zamyslet nad složením substrátu nebo i nad velikostí květináče. Pokud jsou cymbidia umístěná na dešti je vhodné při déletrvajícím deštivém počasí je po jednom dni něčím přikrýt.

Hnojení - hnojím od jara do podzimu jednou za 14 dní a střídám dva typy hnojiv. Jednou hnojím běžným hnojivem na orchideje a podruhé hnojím hnojivem typu Krystalon plod a květ.

Přesazování, množení a substráty - Přesazujeme asi po 3 – 4 letech vždy na jaře po odkvětu. Nejvíce se mě osvědčil substrát následujícího složení – substrát na orchideje, kousky polystyrenu, drcená kůra a dřevěné uhlí v poměru 2:1:1:1. Velikost květináče volíme podle rychlosti růstu rostliny. Pokud zasadíme cymbidium do příliš velkého květináče a zjistíme, že neprospívá – je lepší přesadit do květináče menšího. Rostliny dělíme tak, aby každá část měla minimálně 3 olistěné pahlízy. Při dělení můžeme oddělit staré bezlisté pahlízy. Pahlízy dáme do igelitových sáčků nejlépe s namočeným mechem. Sáčky umístíme na teplé místo, ale ne na přímé slunce. Když začnou pahlízy rašit můžeme je přesadit do květináčků. Do květu je dopěstujeme asi tak za 4 roky.

Tak letnila som ju aj minulý rok a cez zimu boli tie teploty naozaj do 16°C, len v noci určite až tak neklesali (možno o 2°C ale určite nie na 5 °C ani 10°C). Napriek tomu tie nové pahľuzy na jar nekvitli. Cez zimu som nehnojila. Môže to byť tým? Môžem očakávať, že zakvitnú tento rok koncom zimy? Tie tohoročné, čo začali rásť na jar sú ešte maličké (max 20cm majú), tie určite na jar kvitnúť nebudú. Vám ako rýchlo prirastajú? Možno naozaj málo hnojím Smútok

Nové hľuzy kvitnú až keď dozrejú, kvitnúť ti budú tie staré, to nie je ako pri cambrii, miltonii...a hnojiť treba aj v zime, lebo cymbidko kvitne január-február Úsmev

cymbidiá zvyknú kvitnúť počas zimného obdobia.......aspoň to moje

tak sa teším, dala som na povrch aj guličky guána na pohnojenie. dúfam, že zakvitne na vianoce Tlieskam

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama