reklama

Kvietok alebo burina?

Pridal/a jani88881 dňa 15. 08. 2010 - 18:50
Kvietok alebo burina?, jani88881, 1

reklama



Komentáre

líčidlo americké, alias Phytolacca americana..aj aj..spočiatku sa pestovala ako exotická trvalka, ale rýchlo sa šíri a správa sa v záhrade skôr ako burina

ako pise matthiew,a neviem pocula som,ze tie bobulky su aj jedovate.

Ďakujem,na jar vyrástla a nechala som ju,lebo som chcela vedieť čo to bude

ono to má takú,,krumpličku,, Chichocem sa ktorou prezimuje....no..jedovaté....
Rastlina je smrteľne jedovatá (jedovatá je celá rastlina, najmä však jej koreňová časť; výhonky, listy a plody sú jedovaté za surova pri požití vo väčšom množstve). Klinické príznaky otravy sa spravidla objavia v rozpätí niekoľkých hodín. Symptómy: pálivý pocit v ústach a hrdle, nadmerná tvorba slín, ážne akútne ochorenie žalúdočného traktu prejavujúce sa zvracaním, krvavými hnačkami a kŕčmi. Vo vážnych prípadoch môže ochorenie skončiť aj smrťou postihnutého. Jedlé sú len mladé mäkké listy, ktoré sa v USA používajú namiesto zeleniny. Pri ich príprave je však nutné najprv ich 2 krát prevariť a zliať, aby sa z nich odstránil prípadný jed, a potom niekoľko minút povariť v tretej vode domäkka. Konzumácia starších listov predstavuje zdravotné riziko a preto sa neodporúča. Rastlina je vysoko jedovatá aj pre dobytok a ošípané. Ako šalátová zelenina je táto bylina populárna najmä vo vidieckych oblastiach amerického juhu, kde sa tradične podáva s kúskami opraženej slaniny a dochutená soľou. Chutí podobne ako špargľa. Vďaka pôvodným obyvateľom amerického kontinentu sa dostala na stoly bielych prisťahovalcov, a cez nich napokon aj do Európy.

Rastlina sa oddávna používala aj v ľudovom liečiteľstve na liečenie vyrážok a bolesti v kĺboch. Jedovaté fialové bobuľky však zanechávajú škvrny na koži a odevoch a tak niet divu, že sa z nich už v dávnej minulosti vyrábalo karmínové farbivo.

Vo Veľkej Británii je líčidlo americké populárne najmä medzi poľovníkmi a to vďaka svojmu mohutnému vzrastu a hojnému plodeniu (úkryt a potrava pre bažanty). Jej zámerné masové šírenie a postupná naturalizácia však viedli k narušeniu migračných zvykov niekoľkých druhov domácich vtákov (hojná produkcia plodov zabezpečuje vtákom dostatok potravy aj v čase, keď jej je prirodzený nedostatok).

Výskyt na Slovensku: Prvý nám známy údaj o výskyte pochádza zo Záhoria, kde Lukniš a kol. (1972) uvádzajú, že rastlina sa tu udržala na pieskoch ako „zvyšok niekdajších kultúr“. Odvtedy sa líčidlo americké u nás úspešne naturalizovalo a dnes sa vyskytuje na mnohých lokalitách západného Slovenska (napr. rúbaniská v bučinách v okolí Bratislavy, rúbaniská v záhorských borinách), kde sa vyskytuje prevažne na rúbaniskách na stanovištiach borovicových a bukových lesov. Preniká aj do záhrad, priekop a na podobne narušené stanovištia. Je predpoklad jej ďalšieho šírenia smerom na sever a východ. Svojim vysokým vzrastom sa môže stať burinou zvyšujúcou náklady na zalesňovanie a predstavuje ohrozenie aj pre pôvodnú biodiverzitu.


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama