Tučnolist

Ahojte. Pred dvomi rokmi som si kúpil tučnolist bol veľmi pekný ale nevedel som sa oňho starať a tak mi zdochol lebo som ho príliš často poliéval. Terás už viem že to nemám robiť. A keďže bol veľmi pekný tak som si povedal že to skúsim ešte raz. Minuli rok som si kúpil ďalší a je nádherný lenže terás keď skončila zima je škaredý má zvednuté listy a scvrknuté. Cez zimu som ho pár krát polial. Cez zimu mu jeden list odpadol. Terás našťastie sa nič také mu nedeje. Čo má robiť aby nebol scvrknuty??? Pôdu má suchú. Polievanie ho veľmi málo. Mám ho v izbe na parapete. Slnka má podľa mňa dosť. Prosím poraďte my. Naposledy som ho polial 9.4.2019 dneska je 22.4.2019. mám pocit že každý deň je na Tom horšie a horšie a preto som sa rozhodol to tu napísať a Vás všetkých poprosiť o radu.

Ja by som ho presadila, môže mať niečo v zemine. No možno ho treba preložiť niekde inde.

Presne tak, skús presadiť. Ja som moje zasadila do zeminy pre kaktusy a sukulenty, polievam máličko raz za týždeň a sú krásne a rastú(za rok mi narástli asi 10 cm-mladučké odrezky zo starej rastliny). Slnka má dosť - kde ho máš?
Mám ho na parapete v izbe čiže pri okne. Ďakujem za radu skúsim ho presadiť. Dúfam že to pomôže.

Áno to mi došlo že pri okneMrkámChichocem sa na ktorú svetovú stranu?

ja mám tučnolist niekoľko rokov, mám ho v chladnejšom prostredí aj v lete, nie na slnku, málo ho polievam. Neviem, či na tej parapete, ak by tam bol radiator, nemá zbytočne teplo. Ja som napísala, ako žije môj v mojich podmienkach a páči sa mu.

Má málo vody, treba ho polievať. Keby som poliala 9.4 a dnes by bolo 22.4.2019 a bol by dlhodobo tak máličko polievaný tiež by mi zdochol. Je jasné, že v zime sa polieva menej, pokiaľ nie je pri radiátore, ale je teraz zima? Treba začať viac polievať.

Aj ja sa prikláňam k tomuto názoru, veľmi málo polievaný...poliať častejšie , nie máličko , ale normálne a potom keď je zemina navrchu úplne suchá ( vyskúšať prstom povrch) Podobne polievam Zamiokulkas

Obrázok: 

Aha. Ďakujem za radu no zem má suchú. A všade som čítal že ho netreba polievať často že on si vodu udrží v listoch. Tak preto som ho prestal polievať lebo som si myslel že asi mu to škodí. Ale skúsim ho poliať a dúfam že prežije.

Áno vodu si drží v listoch, ale odniekiaľ ju musí brať. Ten prvý si možno utopil, ale skús nájsť v polievaní niečo medzi tým ako si polieval tieto dva. Pár krát za zimu ak je na okne kde naň stále pečie slnko a je nad radiátorom je málo. Ak chceš presaď a pre zmenu trošku viac polej. Držím palce.

Tučnolistov je veľa druhov (škoda že David18 sem nedal foto) - niektoré potrebujú tieň, iné zas polotieň a niektorým vyhovuje aj trochu slnka. Všetky ale vyžadujú suchšiu pôdu, pritom vlhkejšie prostredie. Aj substrát je pre tučnolisty rôzny - veď aj kaktus je svojím spôsobom tučnolist, keďže si udržuje vlahu v listoch. Chyba môže byť v prisuchom prostredí (radiátor) alebo može byť v substráte škodca, napríklad smútivka (malá čierna muška). Tá si do substrátu ukladá vajíčka a larvy sa potom živia koreňmi rastliny, tá živorí a následne uhynie. Tučnolisty treba aj raz mesačne prihnojiť aby dostali potrebnú výživu. Takže podľa druhu rastliny treba použiť vhodný a zdravý substrát a dopriať jej také podmienky, ktoré pre svoj život potrebuje.

Pohoda

Ja mám zase inakšie skúsenosti s tučnolistom, ja ho polievam raz-dvakrát do mesiaca a v zimnom čase vôbec. mám ho na okne na východnú stranu a páči sa mu to.

 

dat ho von do polotiena na leto a on sa zoberie