ahojte mozem vas poprosit o radu, neviete urcit o aky druh ide? V kvetinárstve mi tvrdili ze je to bonsaj zelkova..ale vyzera tak, ze by to mohol byt aj brest drobnolisty. ďakujeeem :)



- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
Ahoj, medzi brestom drobnolistým a zelkovou je tak minimálny rozdiel, že je to veľmi ťažké určiť. Nehovorím o zelkove serrata, tá má úplne iné listy samozrejme a je plne mrazuvzdorná, tieto importy majú radi zimovanie v chladnej svetlej miestnosti bez radiátora, podľa mojich skúseností. Odporúčam v každom prípade čo najskôr presadiť do kvalitnej zeminy zmiešanej s perlitom alebo jemným štrkom, v tomto ubytom v čom rastie teraz pred sebou dlhý život nemá. Inak vyzerá pekná zdravá, polievaj ju odstátou vodou vždy keď substrát trochu preschne, nie keď je ešte mokrý. Rosiť listy môžeš nemusíš, nie je to nutné. Hnojiť tekutým hnojivom na zelené rastliny, ale polovičnou koncentráciou oproti návodu, keďže má menej substrátu ako klasické izbové rastliny, aby si nespálila korene.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
..juuj dakujem za krasny navod :)..ta kvetinarka mi hovorila ze substrat mam udrzovat vzdy mierne vlhky a co sa tyka presadzovania..nepresadzovat ..niečo o škrteni bola rec ale to som nepochopila :/...a polievat zvrchu? ci ponorit cely kvetinac na nejaku dobu do vody?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
Ahoj, tak sa choď spýtať tety predavačky, že kto jej dával kurzy o pestovaní bonsajov :) Že či aj izbové kvety netreba presádzať keď už im korene prerástli celý substrát, veď už nemajú z čoho čerpať živiny. Pestovanie bonsajov nemá nič spoločné so šrktením koreňov, práve naopak, musia sa presádzať častejšie (ak sú v menších miskách ako tento tak raz za rok, niekedy aj 2x, čím väčšia miska tým je ten interval kratší). Korene potrebujú vzduch, vodu, živiny, a ak je substrát vyčerpaný, preprastený celý koreňmi, tak nič z toho už korene nedokážu z nej poberať. Takže nechať preschnúť, vyklopiť z misky, otriasť dole zeminu, pôjde to asi ťažko a olámu sa Ti aj nejaké korene, ale brest to znesie v pohode. Ale urob to až za pár týždňov, ak si ho len teraz kúpila, keď si zvykne na nové podmienky, nechaj ho tak 2 týždne aklimatizovať, to by mal zvládnuť. Ak by si videla že sa s ním niečo deje, tak ho presaď skôr. A ak bude tých bielych tenkých korienkov priveľa, budú veľmi dlhé, môžeš ich skrátiť, ale max o 1/3, pre začiatok radšej menej, pozor aby si neodstrihla korene tak, že mu neostane dosť tých najtenších bielych (svetlohnedých) korienkov, vlásočníc, lebo práve tými prijíma vodu a živiny, nie hrubými drevnatými.
Ak budeš udržiavať substrát stále mokrý, uhnijú korene, preto sa odporúča nechať ho mierne obschnúť, stačí keď bude trochu suchší navrchu, a poliať. Samozrejme že ho nenechaj preschnúť tak, že ti stromček zvädne, len mierne. To uvidíš, alebo ucítiš s prstom, že je vrch substrátu suchý. A časom si odsleduješ, ako často treba zalievať v Tvojich podmienkach, napríklad ja ich mám na južnom okne, majú veľa svetla, takže teraz keď už je via c a silnejšie slnko zalievam tie v menších miskách každý deň, vo veľkých raz za 2 3 dni, podľa okolností, ale nikdy nie keď vidím, že sú ešte mokré. V tomto ubitom substráte sa ti možno bude ťažko polievať zvrchu,môžeš namočiť celý, keď prestane púšťať bublinky, je dôkladne premočený. Potom v novej zemine môžeš polievať, ja mám na to plastovú PET fľašu s vrchnákom, vo vrchnáku som urobila 3 malé dierky a polievam takto, nemám okolo misiek potopu ako keď som vodu liala priamo z fľaše, len to robí trochu rachot keď sa fľaša stláča a zas naberá vzduch :))
Práve vďaka takýmto radám "odborníkov" si ľudia myslia, aké je ťažké pestovať bonsaje. Je to časovo náročné, ale nie ťažké. Už som počula aj rady kvetinárok že to treba len rosiť na listy ako orchideje (mimochodom aj tie sa polievajú ale menej často predsa), už viac ľudí za mnou prišlo s vysušeným stromčekom a čudovalo sa prečo, veď ho rosili. Tak som im povedala nech si oni len leju vodu na vlasy, nepijú ju, že ako dlho vydržia. To fakt niektorí nerozmýšľajú?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
zuzi, takže jediný spôsob pre nás laikov je ten že ulmus je zimovzdorný a zelkova nie....???
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
Jarka nie, tak som to nemyslela. Ulmus parvifloria aj zelkova carpinofolia dovezená z Východu (Thajsko, Kórea, Japonsko a krajiny odkiaľ sa k nám dovážajú cez Holandsko bonsaje do kvetinárstiev a hypermarketov) pravdepodobne neznesú mrazy pod -5 stupňov, takže je bezpečnejšie zimovať ich v chladnej svetlej miestnosti ako zimujeme bugenvilei, oleandrea a spol. Vydržia aj zomovanie v miestnosti na okennej parapete nad radiátorom, ale trochu tým trpia, ale prežijú, mám to odskúšané. Plne mrazuvzdorné sú naše druhy zelkov, zelkova serata a teraz mi napadlo že u našich mám ešte v záhone aj drobnolistú zelkovu, možno to je aj nejaký poddruh Z. carpinofolia a je už 6 rokov stále vonku v záhone, ale je z odrezka odobraného zo stromu pestovaného u nás v našich podmienakch zo záhradníctva.
Niektorí bonsajisti tvrdia, že Ulmus parviflora má 2 typy, ktoré sa ale nedajú rozlíšiť, vyzerajú rovnako, len jeden pochádza z oblastí kde sú silnejšie mrazy a teda zvládne aj u nás celoročé pestovanie vonku a ten druhý pochádza z južnejších oblastí a mrazy neznesie, ten môže byť v zime dnu, ako som už písala. Ja som nemala odvahu s mojimi bonsajmi to skúšať, že ktoré sú oni, rpeto som zvolila zlatú strednú cestu, zimovanie v miestnosti so svetlom a teplotou okolo 10-15 stupňov a to sa im páčilo. Ale prvé 2 roky boli zimovvané nad radiátorom na okne a to zvládalai tiež.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
ahoj zuzka..skusala som ho teda namocit cely ale ziadne bublinky nevypustalo ... tak ho teda polievam zvrchu.. myslis ze mu mam prevarit vodu z vodovodu alebo staci odstat? orchidejam vzdy prevaram, nakolko mame tvrdsiu vodu. A co sa tyka substratu, aky druh je najvhodnejsi na presadenie? A v akom pomere cca zmiesat s perlitom? Vopred ďakujem za kazdu jednu odpoved
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
AHoj MArtinka, on má už chudák ten substrát tak prerastený koreňmi, že tam nie je veľa vzduchu, preto nešli žiadne bublinky, ale polievanie zvrchu úplne stačí, ak je schopný tú vodu aj vsiaknuť a nestečie všetka po vrchu preč.
Na presadenie stačí aj kvalitný substrát na izbové rastliny, rašelinový, zmiešaný s perlitom alebo štrkom kľudne aj v pomere 1:1, alebo trošku menej perlitu ako hliny, perlit substrát pekne prevzdušní a bude aj ľahšie prijímať vodu, ak by veľmi preschol.
Vodu som ja nikdy neprevárala, ale ak sa Ti chce môžeš. Najlepšie pre skoro všetky kvety je dažďová voda, to milujú... Ale odstáta stačí, keď prevaríš, odstrániš vodný kameň a nebudú sa Ti robiť tie usadeniny biele na substráte a na miske.
Pred presadením ho nechaj trochu preschnúť, ľahšie sa Ti podarí striasť starú zeminu preč a nepoškodíš tak korene, ako keby si to robila s mokrou hlinou na koreňoch, to by sa viac poodtŕhali. Dávaj pozor, aby mu ostali nejaké vlásočnicové korienky, tie tenučké biele (brest ich má myslím viac krémové, tak sa nezľakni). Všetky odhnité korene odstrihni. Ak pestuješ orchidee alebo iné izbové kvety a už si ich presádzala, tak je to isté, neboj sa toho. Na spodok misky nezabudni dať vrstvu drenáže, napríklad čistý perlit, stačí 1 - 1,5 cm. Dole bude asi veľká diera na odtekanie vody, prekri ju kúskom sieťky alebo okrúhliakom. Na drenážnu vrstvu potom nasyp kúsok zeminy s perlitom, urob akoby kopček, na ten polož bonsai s očistenými koreňmi koľko sa dá od starej zeminy, a mierne krúživými pohybmi zatlač do toho kopčeka, tak sa hlina pekne dostane medzi korene. Potom zasyp korene zeminou, a môeš nejakou paličkou krúživými pohybmi zapraviť zeminu medzi všetky korene, aby neostali vzduchové kapsy, aby sa hlina dostala všade, pobúchaj po stranách, to tiež dostane zeminu medzi všetky korene. A poriadne zalej. pred ďalšou zálievkou nechaj trochu preschnúť.
Najlepšie je kúpiť si knižku, tam to je všetko krásne rozpísané aj s obrázkami... Dobrá je česká kniha Bonsai nejen v paneláku a tiež Bonsaje a japonské zahrady od Pišla, dá sa objednať aj kúpiť u nás a je fakt praktická.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
..takze mu este doprajem daky ten cas nech sa u mna udomacni a potom sup do presadzania.. s takto pekne popisanym postupom to hadam zvladnem :) ..velmi si cenim, ze si si (teda dufam ze mozem tykat )nasla cas a vsetko krasne rozpisala
. Niet nad rady od skusenych
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
Jasné že môžeš tykať, rada som pomohla.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
ahoj zuzka...takze stromceku sa dari vyborne, vyhana stale nove listocky, uz je aj trosku prestrihany a par konarov sme mu našpanovali, nech pomaličky dostava novy tvar..len teraz som zbadala, že v substrate mu pobehuju male cervene a blede pavuciky...Sú škodné, treba proti nim nejak zakročit???
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
ahoj, som rada, že sa mu darí. neviem čo môžu byť pavúčiky v subbstráte. Ak by boli na listoch sú to roztočce a treba ich postriekať. Ale v pôde netuším. Môžeš ho poliať cyperom, stromu to neublíži a potvorky by to malo zabiť. Ale počkaj, možno niekto bude vedieť, čo to tam máš.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
Jednoduchá odpoveď. Nech je to čo chce, ale je krásny
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
nie som bonsaista, ale myslím, že to môže byť zelkova parvifolia , skús porovnať https://www.google.sk/search?q=bonsai+zelkova&hl=sk&lr=lang_sk&authuser…