Antúria pomoc

Ahojte. Potrebujem pomoc a radu. Pred rokom som dostala krásnu antúriu. V byte bola krásna. Presadila som ju v lete lebo mala korene zo spodu von y črepníka a dala som ju na záhradu. Do jesene sa jej darilo. Keď som ju dala nazad do bytu začala chátrať ak vyhodí lístok tak za chvíľku zhnedne a odpadne. Mám ju na okne kde má svetlo tam bola aj predtým. Zalievala som ju pravidelne nepomohlo mi to tak som zálievku obmedzila a stále mi robí to isté. Už som z nej nešťastná a nechcem ju stratiť. Presadila som ju do zeminy čo som kúpila v kvetinárstve pre izbové rastliny črepník má keramický na spodku s dierkou.

Bude mi vedieť niekto poradiť čo robím zle a ako ju ešte zachránim?

 

Za každú radu ďakujem

Fórum: 

Moja robi to iste, už som tak o dve  prišla, ale som vygoglila, že nemá rada chlad, a ja som ju mala v miestnosti kde je 10 - 15 C, tak si myslim že preto mi odchádza, a dnes dostala dobru inekciu. Podarilo sa mi prekotit cely stojan s 5 kvetináčmi, a to v obyvke na bledy koberec, skoro ma trafilo, len ona sa rozletela, su tam dva korene, každy išiel inym smerom. Tak dufam že bude bud - alebo.ÚsmevSmútokVyplazený jazyk

Obrázok: 

Ja som mávala krásnu Anturiu, ale v poslednej dobe mi už tretia takto odchádza. dufam že ju ešte zachránim. Mlčím

Obrázok: 

Je krásna, naozaj by bola škoda aby pošla. Držím palčeky nech prežije a ďalej krásne rastie Srdce

Tak moja chlad nemá tam kde je mám 27stupňov a vlhkosť v miestnosti 40%.

Už rozmýšlam že na jar ju zas presadím :-(

Bol to darček chcem ju zachrániť ale už rozmýšlam nad kúpou druhej. Mám pocit že už bude po nej aj keď nové lístky sa stále ukazujú a aj teraz sú tam. Ale malé a než sa otvoria už sú hnedé :-(

 

Antúrium potrebuje celoročne okolo 20°C, vysokú vzdušnú vlhkosť a neprelievať, žiadne slnko, zato veľa rozptýleného svetla. Neznáša prievan, potrebuje zalievať mäkkou vodou izbovej teloty (dažďová alebo destilovaná). Premočený substrát a suché prostredie spôsobuje uschýnanie listov.   

Pohoda

Tak teplota je u mňa vyššia ako 20 stupňov nie je na priamom slnku je v okne kde slnko nie je len svetlo polievam z odstátou vodou a vlhkosť v izbe je 40%. 

Nevieš mi poradiť ako ju mám zachrániť?

 

 

Vlhkosť je prinízka, mala by byť najmenej 60%, takže okolo rastliny postav ešte misky s vodou a postrekuj ju na listy. Ak má premočený substrát, nemala by v ňom ostať zasadená, lebo jej začnú odhnívať korene - ak už nezačali. Takže ako píšu dievčatá (nižšie), mala by sa presadiť do nového substrátu s drenážnou vrstvou - kochlík ten istý alebo o niečo menší. Neviem aká je v miestnosti teplota ale viac ako tých 23°C by v tomto období nemalo byť.
Antúrium potrebuje mäkkú vodu izbovej teploty - ak máš tvrdú vodu, tak tá jej škodí aj keď je odstáta.

Pohoda

Vysyp ju von a skontroluj či nemá uhnité korene. Uhnité ostrihaj a potom ju premiestni do iného - menšieho kochlíka s viac dierkami a menej zalievaj.

Tiež som mala problém s mojimi antúriami, kým boli zasadené v bežnom substráte, ale pomohlo im presadenie. Potrebujú veľmi priepustný, kyslejší substrát, namiešala som do substrátu pre izbové rastliny  píniovú kôru drobnejšej frakcie v pomere asi 1:1 a dala som ešte drenáž z keramzitu. Teraz sa im celkom dobre darí, kvitnú takmer celý rok. Polievam len veľmi striedmo.  

Ďakujem za rady. Urobila som všetko podla vaších rád, Misku s vodou mám na radiatory kde mám aj papradie a vedla nej antúriu. Papradiu sa darí ale antúrie nie a už som zúfala. Dúfam že sa mi ju odarí zachrániť. Budem vás o tom informovať ak by sa mi ešte pozbierala

 

Ten radiátor antúrii rozhodne neprospieva - aj keď hreje len na vhodnú teplotu. Ide z neho totiž veľmi suchý vzduch.

Pohoda

Ahojte, tak ja mám asi divnú antúriu podľa toho čo píšete. V lete bola na verande pri okne na juh a krásne kvitla, aj celá bola krásna. Teraz je na verande tiež, má tam cca 15-16 stupňov, vlhkosť +- 45% a stále kvitne a stále je krásna. Na spodku v kvetináči má keramzit, v podmiske tiež a má tam aj vodu kvôli vyššej vlhkosti. Momentálne polievam tak raz za dva týždne a je fakt krásna. Všade inde kvitla na zeleno, tam je ružová. Očividne sa jej páči.

Inka66 dúfam že kvietok zachránišKvietokSrdce

Je viac druhov antúrií a nie všetky majú rovnaké nároky na pestovanie.

Pohoda

Dušanočka daj fotku, nech sa aj my potešime.SrdceSrdceSrdce

Na to v akých "nevhodných" podmienkach žije je super, nie?Mrkám

Momentálne má len dva kvietky, ale od leta v kuse kvitne, musí aj oddychovať....

fotené mobilom preto tá kvalita..

Obrázok: 

Je pekná a vidno že i zdravá! V tomto období jej slnko ešte ublížiť nemôže ale v lete, keď slnko už páli (cez sklo omnoho viac), by bol pre ňu pobyt na rozpálenom okne 100% zničujúci.

Pohoda

Viem že by nemala byť na priamom slnku, ale bola tam aj celé leto a bola takáto istá pekná. Je jedovatá, takže som ju musela odstrániť z dosahu. Keby tam chradla, radšej by som ju niekomu dala, ale naozaj sa jej tam darilo aj v lete.

Váľam sa od smiechu po podlaheAk bola na okne, kam páli v lete slnko, tak verím že je umelá!!!

no dik že umelá....Prekvapenie keby bola umelá nebola by na verande ale v izbe, nebála by som sa že sa mi mačiatka otrávia keď ju zjediaMrkám

Jasné, že nie je umelá, to bolo myslené zo srandy! Teraz začiatkom roka rastline pobyt na okne vyhovuje ale v lete na ňu určite slnko nepáli - to by si ju už nemala! Inak, nepočula som ešte o tom že by sa nejaké zviera "kŕmilo" rastlinou, ktorá je jedovatá. Oni vedia veľmi dobre čo je jedlé a čo nie. Takže otrava antúriou Tvojim mačiatkam nehrozí. Postav im tam šáchor - to si pochutia!

Pohoda

Viem že tá umelina nebola myslená vážne MrkámPre istotu je ale mimo dosahu šeliem. Šachor je to malé chúďa v kvetináči napravo, zatiaľ je z dosahu kým trošku nepodrastie..

UFF! To napravo je šáchor??? Tak až mu nedáš maximum vody, tak nepodrastie ale uhynie! Šáchor musí v podstate stáť vo vode! A musí mať maximálny dostatok svetla. Potom bude taký ako je ten môj na obrázku.

Pohoda

Obrázok: 

Máš ho krásny, verím že aj mne taký narastie. Len to je zakorenený mladučký odrezok, ktorý sa mi snažia naše šelmy zjesť tak aj preto je taký malý, stále ho niekto vytrhne. Schovala som aj ten na verandu z dosahu a nech si kľudne rastie. Vodu má v miske skoro stále, aby mal svoju bažinuChichocem sa Takže verím že porastieMrkám

Dík za pochvalu - šáchor má asi 3 roky (kúpila som ho vo výpredaji za pár centov dokonale zúboženého), mám ho stále na svetle, v zime má teplotu okolo 20°C a v lete oveľa viac, takže ho aj rosím. Neviem akú teplotu máš na verande - šáchor potrebuje teplo! Takže držím palce aby narástol ako treba a robil Ti radosť. Ja som netušila že šáchor aj kvitne - ten môj totiž zakvitol!!! Možno preto že dostáva rôzne zvyšky hnojív (pre orchidey a ostatné kvitnúce i nekvitnúce izbovky). Je mi totiž ľúto zvyšok hnojiva vyliať a tak ho šupnem vždy šáchoru...

Pohoda

Podla mna je jej tam dobreVáľam sa od smiechu po podlahe ako pozeram... nie je to priamo v okne a mozno ak je na juh, tak prave v lete je slnko tak vysoko, ze svieti len kusok cez okno a rastlinka uz moze byt v tieni. My to tak mame. Najhorsie su tie prechodne obdobia pred letom a ku koncu leta, ked to slnko aj dovnutra viac zasvieti a este je celkom ostre

Asi tak, nesvieti na ňu celý deň, iba sčasti a očividne jej to len prospelo, vidíte aká je....

Srdce

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.