reklama

tuje

kefka , 27. 09. 2009 - 10:04

reklama

Na starej,velkej tuji sme zbadali hrdzavé konáriky,ktoré zrejme opadajú.Horšie je, že už som zbadala pár vysušených konárikov aj na mladých tujach.Pomôžte mi, prosím, čim máme postriekať, aby sme neprišli o všetky stromčeky ?


reklama



Podobný problém mám aj ja a pani v záhradníctve mi poradila, že je to preto, lebo tujám chýba "horká soľ". Teraz v období jesene je najvyšší čas si ju zakúpiť a nasypať ku kmeňu a samozrejme zaliať dostatočným množstvom vody. Dúfam, že to pomôže a problém s vysychaním vyrieši. Ja som zatiaľ len v skúšobnej fáze, takže neviem, či im horká soľ naozaj pomôže.

Ak sa toto hnednutie vyskytuje vo vnútorných častiach koruny stromov rovnomerne, ide o prirodzený fyziologický jav. Ak náhodne odumierajú jednotlivé konáriky, ide o poškodenie lykokazom borievkovým (Phloeosinus thujae). Obe poškodenia od seba odlíšime pomerne jednoducho, lebo v prípade lykokaza nachádzame v odumretých konárikoch vyžranú chodbičku. Toto poškodenie však neznamená pre stromy akútne nebezpečenstvo, lebo je to iba zrelostný žer chrobákov pred kladením vajíčok. Larvy lykokaza sa totiž vyvíjajú v starších, zvyčajne oslabených stromoch tují, borievok alebo cypruštekov. Lykokaz borievkový má za rok jednu generáciu a chrobáky sa roja od mája až do konca leta. V tomto období môžeme proti nim zasiahnuť prípravkami Actara 25 WG, Calypso 480 SC, Dursban 480 EC, Karate Zeon 5 CS, Mospilan 20 SP alebo Talstar 10 EC. Postreky treba v dvojtýždňových intervaloch viackrát zopakovať. Do postrekovej kvapaliny môžeme pridať aj zmáčadlo.Kvietok

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama