Choroba paradajky

 

 

 

 

 

 

 

Dobry vecer, chcem Vas poprosit o radu s tymto ochorenim na paradajkach. Su to balkonove paradajky odroda Vilma. Mame ich na balkone v crepniku asi tri tyzdne a na listoch sa objavili bledohnede flaky. Najprv to vyzeralo ako usadeny prach, ale zvacsuje sa to a rozsiruje po vsetkych listoch a aj na vsetky kricky. Prosim, ak ma niekto skusenost, budem vdacna za kazdu radu. 

Vyzerá to na vírus tabakovej mozajky. 

Ja som raz mala podobné listy. Bol na nich nejaký škodca, čo ich doslova vycical. Ale to boli na listoch také bledé cestičky.

V tomto prípade sa prikláňam k vírusu.

Neviem čo to je... skúsila by som odstrihnúť choré listy, prihnojiť a pôdu posypať škoricou - proti plesniam a škodcom) prípadne preliať previcurom, proti plesniam)... a dať ich na priame slnko...Kvietok

Môže to byť aj prudkými zmenami počasia, málo slnka, chlad a málo vlahy. Paradajky (aj keď sú pestované v nádobe) potrebujú maximum slnka, teplo, prihnojovanie a viac zálievky ako tie čo sú zasadené na záhonoch.

Pohoda

Je to výživová porucha. Rastlina má veľmi tmavé a deformované listy, pretože je príliš prehnojená najmä dusíkom a pomer jednotlivých živín, najmä mikroprvkov jej nevyhovuje.  Prihnojovať rastliny pestované v nádobách je potrebné opatrne, radšej v nižších koncentráciách s hnojivami plnohodnotnými s mikroprvkami obsahujúcimi optimány pomer živín pre daný druh rastliny. Tie nekrotické škvrny boli pravdepodobne spôsobené prehnojením dusíkatými hnojivami. Odporúčam celkove ďalej menej hnojiť a následne už používať hnojivá s mikroelementami so zníženým obsahom dusíka. Vhodné sú zálievky nízkej koncentrácie rozpustných hnojív rôznych výrobcov označených ako "Plod a Kvet".

Slavo - rastlinolekár

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.