reklama

cibule gladiolov - morenie?


reklama

Ahojte.
Pred 4 rokmi som si kúpila gladioly, dva roky kvitli krásne, potom pred dvomi rokmi bolo hrozne daždivé počasie - tomu som pripisovala, že kvitli len veľmi slabo. Minulý rok nekvitli vôbec, ale na listoch sa objavili také fľaky, ako keď by mali roztoče alebo niečo také. Neviem, čo s nimi. Sadiť ich ešte? Vyhodiť ich. Mýli ma len to, že minulý rok som dokúpila v kvetinárstve aj 10 nových, ale aj tie dopadli rovnako - fľakaté listy a bez kvetu. Tak neviem, či to oni chytili, alebo oni niečím boli napadnuté.
Môžu sa gladioly moriť pred sadením? a Môže to pomôcť? Skúšal to niekto z vás a ak áno, aký prípravok použiť?


reklama



Ja som morila už na jeseň v Sulke a v Dursbane....tiež boli niečim napadnuté.

Minulý rok , bol čo sa týka hubových chorôb na gladioloch priaznivý ! pokiaľ vôbec nevykvitli - radšej by som ich zlikvidoval a na dané miesto nesadil gladioly niekoľko rokov . Ak nechcete ostať bez gladiolov a máte takú možnosť , zasaďte nové hľuzy na inom mieste . Úsmev

poriadne namoriť v dursbane a keď budú mať cca 20 cm, každé dva týždne striekať. Odporúčam do postrekovej kvapaliny nakvapkať saponát na riad (funguje ako zmáčadlo a postrek lepšie pokryje listy, nestečie hneď v kvapkách dolu)

takže môžem to namoriť už teraz, alebo až tesne pred výsadbou? aby mi nejako nezačali klíčiť, lebo do zamrznutých ešte ďaleko.
Strombus, ja im dám ešte tento rok šancu na inom mieste Zlomené srdce boli to také krásne farby a nemám na nové. Dursban kdesi doma bude.

carnaby, Št, 20. 03. 2014 - 20:33

Moriť pred výsadbou a mokré sa môžu aj sadiť... Kvietok Kvietok Kvietok

odporúča sa nechať preschnúť povrch, nesadiť úplne mokré.

carnaby, Št, 20. 03. 2014 - 20:56

Ja sadím mokré...aj keď v poslednej dobe morím na jeseň.... Kvietok Kvietok

carnaby, Pi, 21. 03. 2014 - 21:56

Dursban na morenie hľuz je dobrý, no na postrek proti strapkám nie. Spálila som ich. Radšej používam Karate Zeon alebo BI 58 nové. V Karate som aj morila. Myslím,že si ich mala napadnuté strapkou a preto nekvitli. Treba ich potom striekať a to asi od výšky 20 cm, viackrát za leto. Kvietok

mojim dursban neublížil, samozrejme nesmie sa striekať za slnečného počasia. Slnko .Minulý rok viac škody narobila vlhkosť. Veľa hlúz mi zhnilo v zemi už na jar. Smútok

Karate mám doma tiež. Môžeš mi, prosím, napísať postup? Nikdy som ešte nemorila. Aký koncentrát si urobiť a ako dlho ich v tom nechať? Ponoriť celé, či len postriekať? A môže sa moriť aj vtedy, keď už trčí klíčny list von?

carnaby, St, 26. 03. 2014 - 20:33

Zarobíš koncentráciu podľa návodu a moriť stačí pol hodiny....či necháš preschnť alebo nasadíš ihneď, to už je jedno. Kvietok Kvietok

ďakujem, dievčatá. kiežby z nich ešte dačo bolo

Boyle, Št, 20. 03. 2014 - 22:52

Dursban je insekticíd, určite by som pridala aj starú dobrú Sulku kvoli hubovým chorobám, len neviem, či sú miešateľné.

janeke, Pi, 21. 03. 2014 - 20:23

Nasa susedka ich miesa dohromady, pokial mas obavu, namor v jednom a potom na dalsi den v druhom.
Ak mas vacsi kvetinac, skus ich zasadit do neho, my sme minuly rok tak dali a boli uzasne. Perfektne sa dali polievat, substrat sa im tiez pacil, proste nadherne narastli a uzasne kvitli. A mas aj istotu, ze ak by sa ti cibulky predsalen nepodarilo uplne vyliecit, neinfikujes si podu. Úsmev
My tento rok budeme vsetky davat uz len do kvetinacov. Ak bude suchy rok ako sa predpoklada, ovela lahsie sa nam budu polievat :)

nakela, Ne, 23. 03. 2014 - 11:20

janeke, prosím Ťa, do ako veľkých kvetináčov a koľko hľúz si sadila? nemáš foto?

informovala som sa cez ss - sadila do cca 30 cm kvetináča vysokého. ale počet neviem

to je naozaj zaujímavé. už mi tak radia zasadiť frézie.
naozaj to tak spravím. aspoň tie staré, asi infikované, čo s nimi bude ďalej. aký hlboký kvetináč ste použili? stačí 35-40cm vysoký?

Zásady úspešného pestovania gladiol, vysádzanie, zber a ich uskladnenie
1. Pôda pre gladioly má byť priepustná, hnojená len odstátym maštaľným hnojom, alebo viaczložkovými umelými hnojivami, nevyhovujúca je silne podmáčaná pôda, kedy hrozia gladiolám hubové choroby. 10 dní pred výsadbou je vhodné aplikovať Dusíkaté vápno a zapracovať do pôdy. Zabezpečí čiastočnú výživu, zlepšenie Ph - väčšina pôd je prirodzene kyslejších, potlačí výskyt drôtovcov.
2. Sadíme len zdravé hľuzy na slnečné, málo veterné miesto a podľa možnosti meníme každý rok miesto výsadby (najmä v prípade ťažkých pôd, kde hrozí výskyt huby Stromatinia (nesadiť radšej na takomto pozemku viacej rokov).
3. Hľuzy sadíme podľa počasia, od apríla až do konca mája, brut hneď, ako to dovolí počasie (t.z. už v marci). Tesne pred výsadbou odporúčam hľuzy namoriť proti strapke mečíkovej (úplne ich ošúpať a lúhovať v roztoku cca 30 min, použiť možno napr. Bi 58, alebo iné postreky, ktorými neskôr počas vegetácie striekame rastliny). Aj napriek jesennému moreniu neraz strapka môže hľuzy napadnúť, preto je lepšie namoriť ich aj pred výsadbou na jar.
4. Veľké hľuzy sadíme do hĺbky 10 - 13 cm, malé 5 - 10 cm, brut (malé korálky, guľôčky) 3 - 5 cm, a to asi na šírku priemeru hľuzy, pri kvitnutí sa budú aspoň vzájomne podopierať a nehrozí zvalenie celej rastliny. V suchších pôdach vysádzame hľuzy hlbšie, aby sa nevyvracali pri kvitnutí. Vhodný rozostup medzi riadkami je 40 cm, prípadne i viac.
5. Zabezpečíme dostatok vlahy hlavne v dobe po výsadbe, ďalej v štádiu tvorenia sa piateho a šiesteho listu rastliny a potom v dobe rastu klasov. Rozdiel medzi teplotou vzduchu a vody by nemal byť viac ako 5-8°C, podstatné je nepremáčať pôdu a nenechať ju ani úplne vysušenú (v podstate platí, že po výsadbe treba dobre zalievať, najviac vlahy do kvitnutia, a potom už postupne menej až do ukončenia vegetácie).
6. Počas celej doby vegetácie kypríme, odburiňujeme a 2 - 3 krát aplikujeme listové prihnojenie postrekom (HARMAVIT a zálievkou KRISTALON - všetky druhy alebo podľa ročného obdobia). Počas vegetácie hnojíme – zalievame priamo ku koreňom rastlín.
7. Pred živočíšnymi škodcami (strapka mečíková, voška) chránime rastliny hlavne v období júl – august: ACTELIC, Bi - 58 EC NOVE, KARATE ZEON 5 CS, DECIS, VERTIMEC 018 EC, TALSTÁR 10 EC. Proti hubovitým horobám použiť postrek s KUPRIKOLOM alebo DITHANE. Je nutné použiť zmáčadlo napr. SILWET, inak je účinnosť postreku až o 70% nižšia
8. Kvety režeme tak, aby rastline zostalo čo najviac listov, ktoré potrebuje pre vytváranie nových hľúz.
9. Hľuzy vyberáme z pôdy na jeseň postupne v závislosti od času, ktorý uplynul od kvitnutia. Táto doba je minimálne 3 týždne, aby nové hľuzy boli dostatočne vyzreté. – Pri vyberaní hľúz zo zeme odstránime stonku odlomením tesne pri hľuze, neponechávame stonku! Je to dôležité pre odstránenie prezimujúceho škodcu - strapky mečíkovej, ktorá dokáže počas sezóny znehodnotiť kvety. Odporúčam zároveň odstrániť hneď aj keď to ide pomerne zložitejšie - celý koreňový bal a starú hľuzu od novej, hneď po vybratí hľúz zo zeme. Z hľuzy ošúpeme len najvrchnejšiu šupku, ostatné ponecháme, aby hľuza nepresychala počas zimy. Potom ako hľuzy namoríme na jeseň pred zimným skladovaním (postačí moriť 15 min v roztoku proti strapke s Bi 58, KARATE, ACTELICOM a pod., treba pridať do roztoku aj KUPRIKOL či DITHANE), viacej s hľuzou až do jari nemusíme manipulovať (resp. minimálne – keď občas skontrolujeme jej zdravotný stav).
10. Po trojtýždňovom sušení hľúz (cca 25 °C) vo vetranom prostredí uložíme nové hľuzy na suchom, bezmrazom a vetranom prostredí pri teplote 2 - 10 °C.
mne takto poradila Gabika a tiež som ešte nesadila nikdy a budem sa snažiť dodržať tento postup

úžasné. takže keďže som nikdy nemorila a neodtraňovala stonku, tak sa nemám čo čudovať, že mi ich škodcovia ničia do radu. už budeme múdrejší. ďakujem.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama