Vošky

Chystala som sa dnes postriekať ibišteky sýrske, vyzerajú hrozne, úplne oblepené čiernymi voškami (priložené foto). Ale všimla som si pri dôkladnejšom "šetrení" množstvo lienok okolo kríka, aj na ňom a to rôznej veľkosti, aj malé čierne lezúce chrobáčiky... dokonca aj in flagranti som ich nachytalaChichocem sa... tak som išla googliť o živote lienok... dozvedela som sa veľa vecí a keďže sa celkom rýchlo rozmnožujú, rozhodla som sa nechať to zatiaľ na prírodu, možno si s tým poradia, lienočky moje krásne. Nebudem predsa zabíjať prirodzeného predátora vošiek, radšej nech sa len pekne množia... že vraj ak to robia, tak sa tam chystajú usadiť, majú dosť potravy a je im teda dobreÚsmev... ibišky to ešte vydržia... verím. MrkámKvietokSlnko

namiesajte si 1L vody a 1 polievkovu lyzicu stoloveho oleja zamiesajte a postrekovacom postriekajte, rastline to neublizi a vosiek sa zbavite, dlhorocne odskusane, ale striekat je lepsie zrana alebo navecer ked nie je silne slnko Veronika

Ďakujem za radu, vyskúšam až keď to bude nevyhnutné, ten olej asi ublíži aj lienkamMlčím... dám im ešte trochu času...

Dnes som čítala že do litra vody rozpučiť asi 4 strúčiky cesnaku, nechať 24 hodín postáť, potom 20 minút povariť, precediť a vychladnutým postrekovať, najlepšie keď na rastlinky nesvieti slnko. Aj o tom oleji písali že pomáha.

Môj ibištek sýrsky vyzeral rovnako - tiež bol posiaty čiernymi voškami. Používam postrek z jarovej vody (2-3diely jari,1diel vody) ktorá tie potvory vysuší a rastline neublíži. Olej by som nepoužila nikdy, rastliny dýchajú aj listami a olej im v tom bráni. Cesnak som ešte neskúšala, pretože tá jarová voda funguje.

Pohoda

Ďakujem za cenné rady, vyskúšam, ak to lienky nezvládnu, nebudem im brať potravu spred úst Chichocem saMrkám

ÁnoÁnoÁno

Od jari som skúšala výluh zo žihľavy a striekala som mladé výhonky ríbezlí, na ktorých si vošky tiež pochutnávali. Do polky  vedra som nazbierala žihľavy zaliala vodou a nechala som lúhovať aspoň 48 hodín. Scedila som do postrekovača a aplikovala aj dvakrát do týždňa. Keď ten výluh už začal kvasiť tak som riedila a polievala ku koreňom a zbytok na kompost. A znova nový výluh a som spokojná. Hlavne v užitkovej záhrade sa snažím vyhýbať chémii.

Ďakujem za radu, už som o tom počula, vyskúšamÚsmev... na jednom kríku už urobili lienky svoju čistku, na druhom ešte stále sú tie potvorySmútok

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.