reklama

Pomoc Calamondin

Adelajda , 27. 02. 2021 - 11:11

reklama

Dobrý deň, 

Chcela by som poprosiť o radu. Na Vianoce som dostala mandarínku Calamondin - kupovaný v OBI. 

Za asi 2 mesiace jej odpadli takmer všetky listy (pripisovala som to zmene prostredia atď..). Horšie je, že začali usychat celé konáre (začínajú takmer černiet od konca) a postupujú po zelených konároch, k centru koruny. Choré som ostrihala, no nezlepšilo sa to. Obávam sa, že je to nejaká choroba-vedeli by ste mi poradiť nejaký postrek/prípravok?

Okrem toho som v kvetináči nasla sem tam malé tenke stonozky - asi 1cm dlhé, veľmi rýchle. To asi tiež nie je úplne v poriadku, že?

Ďakujem za radu, bola by som nerada, ak by mi stromček uhynul. 

 


reklama

demko, Po, 01. 03. 2021 - 12:10

Ťažko takto poradiť, keď nie sú fotky ale citrusy reagujú na zmeny teploty, prostedia, premokrenie zhadzovaním listov. Ďalšia vec je, že malé rastlinky majú pri kúpe strašne veľa plodov, ktoré rastlina nevie vyživiť a celá uhynie. Je to pestované viac menej pre oko a na okrasu. Zatiaľ by som nič nestrihala. Všetky plody, ktoré na nej máte dajte preč. Skontrolujte či ju nemáte moc mokrú. Citrusy skorej znesú sucho ako premokrenie. Ak hovoríte, že je niečo v zemi možno by stálo za pokus ju aj presadiť do nového substrátu. Uvidíte v akom stave má korene. Vhodné miesto momentálne pre ňu by bolo veľa svetla a chladno. Určite by jej stačilo 10-15 stupňov.

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama