Jahody

Ahojte, priateľka si kúpila na tržnici jahody v závesných kvetináčoch. Ale postupne začali hynúť. Zoschli listy a rastlina sa stráca. Aj plody, ktoré mala nedozreli, ale vyschli. Mala ich na balkóne na južnej strane. Boli v nich smutnice. Ostatné rastlinky ako paradajky, bylinky, skalná ruža, atď sú bez problémov. Paradajky sú vypestované zo semienka nami a bylinky sú donesené zo záhrady.

Kde môže byť problém? Je to v tom, že pestovatelia, ktorí to majú rastliny na ďalší predaj, ich nabombujú hnojivami, rastovými látkami, aby rastlinky rýchlo vyrástli, kvitli a mali plody?

 

Ďakujem

Nuž môže to tak byť a možno niečo iné, predsa stále slnko - no neviem, iné je to v prírode a iné na balkone. Ale ja nie som na to odborník.

Ja tiež nie som odborník ale jahody sú také háklivé princezné a majú svoje choroby. Tam kde sa im páči rastú ako besné a tam kde nemajú to čo potrebujú sa trápia - a teda musím povedať, že ja s nimi.  Rastlinka mohla mať červenú hnilobu koreňa. Ja som skúšala sadiť jahody do takých veľkých debničiek a tiež to nie je žiadna sláva.

 

Takto vyzerajú, jedna už vyschla. Myslím, že to nemôže byť miestom, ostatným rastlinkám sa tam darí. Dokonca aj bylinkám.

Máte niekto skúsenosti s kúpenými črepníkovými jahodami?

Obrázok: 

mne to pride na plesen alebo ci im tam nie je moc sucho- slnko. ale nie som odbornik

Myslím, že to bude hniloba, niektoré odrody jahôd sú na to háklivé. Ja mám v závesných črepníkoch jahody už tri roky a nie je problém. Tie vaše sa už asi nezachránia. Ale skúste obstrihať všetko suché či sa vymladia, možno aj postrek fungicíd. Ja ich na zimu  vyberiem zahrabem do záhrady a na jar vyberiem celý trs dám nový substrát do črepníka a pokračujú ďalej.

Obrázok: 

No , vyzerá to zle Smútok...jahody majú mnoho chorôb  , ťažko určiť , čo to je ...skúste ešte vystrihať všetko choré a vrchnú vrstvu zeminy vymeniť za novú , či to nepomôže ...

Tieto s ružovým kvetom mi prežívali v črepníku 3 roky ale potom som na ne zabudla a vyschli. Boli úplne nenáročné a bez chorôb, takže môže to byť choroba zavlečená alebo je v zemi, skúsiť presadiť a pozrieť či niečo také nebolo v zemine.

a nemajú vošky?

Dnes som zistil, že po listoch a asi aj v zemi behajú malé polmilimetrové akoby chobáčiky. Videl som už biele, ale tieto sú nejaké oranžové. Je ich tam dosť veľa. Fotky dám neskôr.

Ked som sa včera lepšie prizrela na obrázok tak sa mi naozaj zdalo že je tam nejaký parazit na listoch. Skús odvar z lastovičníka - silu má iba v mesiacoch máj a jún, potom už nie. Postriekaj celú rastlinu aj pôdu, rastline da silu a paraziti nemajú šancu.

 

Už sú asi nezachrániteľné Smútok Behajú po nich nejaké oranžové roztoče, alebo čo...

Obrázok: 

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.