Šalvia - čo s ňou?

Mám prerastenú šalviu. Nestihla som ju zostrihať hneď po kvete. Mám ju teraz ešte zostrihať alebo ju mám už nechať tak?

zostrihaj,ale daj pozor,aby to nebolo až do drevnatého.Mne vždy ešte narastie len sú menšie lístočky

Danka prosím ťa, ako s ňou zaobchádzať, pestujem ju prvýkrát, pekne sa rozrástla. Mám ju zostrihať a sušiť ako trebárs lipu, či iné bylinky? alebo potrebuje niečo extra? chcela by som aj na zimu, na čaj. Úsmev

Nič extra nepotrebuje a môžeš ju sušiť presne tak ako lipu,ale ja ešte dávam do alkoholu.V alkohole je úžasný pomocník osobne mávam často herpes a na ten je to úžasné(aspoň mne zaberie vždy)

Dobre vedieť, dcéra máva často herpes, tak skúsim do Alpy naložiť zopár lístkov. Ďakujem za radu Srdce

alpa zbytočne drahá stačí do hocijakej bielej pálenky.Dávam do malej flašky napr.od horčice do 3/4 naložím listy a zalejem doplna alkoholom.Dobré na hnisavé rany,herpes a pod.Ked mi začína herpes(len to svrbenie)už natieram aj každú pol hodinu.Stane sa že sa ani nevyrúti von.Ked sa vyrúti tak na natieram len dotial pokial sa nevysuší potom natiram kremom

Juj však keď u nás tá biela pálenka akosi nie je Hambím sa ale určite vyskúšam, ďakujem SrdceSrdceSrdce A ešte otázka, skladovať v chladničke? Ako dlho môžu byť listy v tej pálenke?

palenka alebo vodka je asi lacnejšia ako alpa.Nemusíš mať v chladničke a listy tiež prikladám na ranu.Nesmie zostat list nad liehom potom list odobrať,ale inak ho tam nechávam pokial neminiem.Každý rok miniem asi tak od presnidávky pohár

o.k. ďakujem BozkávamSrdce

No ja si chodím strihať šalviu aj v zime, listky zmrznú iba pri naozaj veľkých mrazoch a túto mám najradšej na čaj či do lieku na priedušky.

Som rada, tak skúsim aj ja nechať vonku Úsmev

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.