Danka, liečivka a táto sa bežne pestuje na záhradách. Ľubka ju má na záhrade,ak by si potrebovala, na jar Ty môže dať. Predpokladám ,že táto bola v semienkovej pošte.
bylinky.nazdravie.sk Alchemilka žltozelená.
Liečivé účinky
Alchemilka obsahuje triesloviny, horčiny, organické kyseliny, lecitín a ďalšie látky. Podľa ľudových skúseností pôsobí veľmi priaznivo na vnútorné orgány, má protizápalové, močopudné a sťahujúce účinky. Blahodarne pôsobí pri vnútorných zápalových ochoreniach (žalúdočné a črevné katary), pri chorobách so zvýšeným krvácaním, pri preháňaní, vodnatosti, reumatizme a nadmernej obéznosti. Ženám sa odporúča alchemilkový čaj pri nepravidelnej a bolestivej menštruácii (10 dní pred začiatkom menštruácie až do jej skončenia sa pije 1-2 šálky po 10 dní v každom mesiaci). Alchemilka pomáha aj pri nespavosti, odstraňuje bolesti hlavy, posilňuje nervovú sústavu a prečisťuje krv. Zvonku sa používa na obklady pri očných zápaloch, na výplachy nosa pri silnej nádche a na vymývanie zle sa hojacich rán a vriedkov.
ODPORÚČA SA V TEHOTENSTVE – na posilnenie maternice, prispieva k úspešnému donoseniu plodu a pôrodu.
V zmesi s kapsičkou pastierskou lieči atrofiu svalu (chradnutie) a choroby svalstva. Táto veľmi hodnotná rastlina sa využíva aj pri skleróze multiplex. Pôsobí sťahujúco a veľmi rýchlo lieči. Používame ju ako prostriedok odvodňujúci a posilňujúci srdce pri traumatických horúčkach (horúčka z rany), hnisavých ranách a zanedbaných vredoch. Po extrakcii zubov sa alchemilka odporúča ako najlepší hojivý prostriedok. Po viacnásobnom vyplachovaní zahojí ranu v priebehu dňa.
Výhodou pri používaní alchemilky je, že nemá nežiadúce vedľajšie účinky a pri bežnom dávkovaní ju možno používať aj dlhšiu dobu. Je odporúčané piť ju samostatne, trikrát denne jednu šálku.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
Divčence a chlapci alchemilka zo semienkovej je liečivka alebo len okrasná rastlinka