reklama

Echinacea


reklama

Baby dostal som za ulohu zistit co as zbiera s echinacei lupen list ci koren do caju dakujem za rady Slnko


reklama



Anči, Po, 30. 07. 2012 - 08:45

Úpne náhodou som natrafila na tvoj dotaz. Možno ti poslúži ... Úsmev
Trvalka známa aj ako Rudbekia.Vo fytoterapii jej patrí popredné miesto medzi rastlinami posilňujúcimi imunitný systém človeka.
V strednej Amerike bola rozšírená v trávnatých prériách, kde ju indiánske kmene po stáročia používali na hojenie rán a ako prostriedok proti hadiemu uhryznutiu. Rovnako pre európskych prisťahovalcov sa stala obľúbenou liečivkou. Používali ju ako univerzálny liek proti infekčným chorobám. Dnes je známych deväť odrôd tejto rastliny a na liečebné účely sa používajú tri z nich. Objavujú sa v stovkách komerčných prípravkov, ktoré využívajú všetky časti rastliny - kvety, listy, stonky i korene. Ako potravinový doplnok sa vyrába prakticky vo všetkých formách.
Echinacea je prírodné antibiotikum a prostriedok proti infekciám, pomáha ničiť baktérie aj vírusy v organizme. Pôsobí tak, že stimuluje bunky imunitných systémov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v boji proti infekcii. Echinacea dokáže pomáhať v prevencii dvoch najčastejších vírusových ochorení – zápalu dýchacích ciest a chrípky. Najúčinnejšia je pri prvých príznakoch choroby.
Echinacea má svoju cenu pri niektorých opakujúcich sa ochoreniach, ako je zápal ďasien, infekcia močových ciest a zápal stredného ucha. Niekedy sa používa pri liečbe pásového oparu a herpesu. Medzi choroby, pri ktorých sa môže echinacea uplatniť, patrí aj psoriáza, únavový syndróm a AIDS.
Echinaceu je možné použiť i na pokožku. Jej šťava podporuje hojenie vredov, ekzémov, popálenín a preležanín. Pri liečbe bolestí a zápalu v krku je možné tinktúru zriediť a použiť ako kloktadlo. Echinacea v doporučených dávkach nemá žiadne vedľajšie účinky. U niektorých ľudí alergických na kvety, môže vyvolať vyrážku, alebo dýchacie ťažkosti. I keď má táto rastlina úžasné liečivé schopnosti, pre stanovenie diagnózy a kombináciu s inými liekmi je potrebné dbať na rady lekára.

marian1, Po, 30. 07. 2012 - 09:11

Echinacea má najviac obsahových látok v koreni. Používajú sa však aj kvety a stonky s listami. Ľudia ju niekedy nesprávne označujú aj ako Rudbeckiu. Rudbeckia a Echinacea sú však dve rozdielne rastliny.

Zbiera sa všetko, kvety, listy, stonky aj koreň. Na výrobu tinktúr, čajov, sirupov a štiav, aj na prevenciu.

lula75, Ut, 04. 12. 2012 - 18:46

ahojte, echinacea má latinský názov rudbekia purpurea. Zbiera sa všetko z rastlinky. V jednej múdrej knihe som sa dočítala, že liečivé účinky hlavne na imunitu má iba v čerstvom stave. Sušením stráca účinok. Možno ju použiť vo forme tinktúry (namočenú v liehu).

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama