Bylinky - zber

Ahojte,

potrebovala by som poradiť ohľadom zberu byliniek. Vysadila som ich totiž navoľno pred pár týždňami, a už začínajú sa rozrastať, pričom sa im vytvorili puky a niektoré už ich aj rozvíjajú, Tak ma napadlo, či môžem tie kvety so stonkou zrezať a s nimi aj okolité listy a nechať ich usušiť na čaj, alebo mám teraz len zrezať tie kvety a celú rastlinu až niekedy na jeseň? ďakujem vopred za odpovede.

Nevieme, aké bylinky myslíš...konkretizuj.

 

ide o medovku, mätu, ibiš lekársky, kocúrnik, oregano, materinu dúšku, saturejku

Ahoj, ja pestujem uz niekolko rokov oregano a materinu dusku a doporucujem tieto bilinky az po odkvitnuti :) 

Okrem Ibiša, materinej dúšky a oregana sú ostatné bylinky vhodnejšie na zber ešte pred vykvitnutím. Je vhodné ich zostrihať,a keď znova vyrašia, môžeš znova obrať, pokým ešte nevykvitnú.Také 2-3 zbery za sezónu, medovku asi aj viac krát. Posledný raz je potom vhodné ich nechať vyrásť tak, že už im zostane tá "vňať" do zimy, aby si oddýchli. Odporúčam na zber podľa Výsevných dní  na "PLOD", alebo "KVET", vtedy majú najviac arómy,a sú aj najúčinnejšie. (Teraz najbližšie je KVETový deň v nedeľu ,26.6., od 12:00 do 18:00 )

Z ibiška sa zbierajú počas kvitnutia len kvety samotné, naj každý deň keď sú najviac rozkvitnuté, sú výborné do čajov pri zápaloch dýchacích ciest. U saturejky sa zbiera kvitnúca vňať, ale nerež príliš hlboko, aby ešte mohla zakvitnúť. U mäty sú najlepšie na sušenie vrcholčeky vňate, nekvitnúce, dá sa tak pozbierať niekoľkokrát a aj sa potom viac rozkonáruje, čím vznikne viac zberateľného materiálu. Ak rozkvitne, tak už len skosiť a nechať narásť novú vňať a pokračovať rovnako :-) Z ostatným viac menej súhlasím, až na to, že ak chce človek zbierať trebárs ten ibiš každý deň, nemôže čakať na nejaké špeci dni....

 

s tým ibišom ma to zaujalo - listy teda mám zbierať až po odkvitnutí a môžem ich používať na čaj ako kvety? A tých kvetov koľko približne treba na jednu šálku vody??

A zabudla som na palinu dračiu - tá má takmer meter do výšky, ale dve stonky nie sú obrastené moc lístkami, resp. sú nariedko a sú tenké nevýrazné...kvety nemá...môžem ju teda tiež preventívne zrezať, nech je z nej ešte nejaký úžitok do jesene?

ja teda pestujem slez maurský, ktorý má vlastne rovnaké účinky, ale podľa mňa viac a väčších kvetov a zbieram len tie. Ale u toho ibišku sa zberajú listy vtedy, keď ešte nie sú rozkvitnuté kvety, to jest ráno. A v období kvitnutia. No a používa sa aj koreň, to je ale samozrejme pre rastlinu fatálne. A dávka asi 1-2 ČL na šálku vody.

Palinu veselo rež, to je burina, vňať je použiteľná aj ako korenie- estragón. A ako bylinka funguje hlavne na žalúdok.

tak teraz som jemne v pomykove - predtým si písal, že v období kvitnutia sa zbierajú len kvety, a teraz píšeš, že aj v období kvitnutia..?

no ja som to myslela tak, že sa neseká celá tá vňať ako u iných byliniek, lebo kvety kvitnú postupne. Listy nezberám, tak o tých som si prečítala vlastne až po tvojom dotaze.

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.