reklama

Presádzanie bonsajov


reklama

Keďže som sa konečne dostala k presádzaniu bonsajov, skúsila som nafotiť niečo ako fotopostup, ako na to.
Bonsaje z našich drevín, zimujúce vonku, je najlepšie presádzať teraz na jar, ešte pred tým, ako začnú rašiť. Izbové sa môžu presádzať kedykoľvek počas roka. Nafotila som presádzanie bonsaja pestovaného už v plytkej miske, ak idete presadiť stromček z veľkého kvetináča do menšieho, postup sa trochu líši a treba odstraňovať a zakracovať hrubé korene postupne, rok po roku, až sa dopracujete ku veľkosti koreňového balu, ktorý sa zmestí do vhodne veľkej misky a uživí bonsai.

Najprv si pripravíme všetko potrebné:
- ostré nožnice
- substrát (kvalitná zemina bez väčších čaští (mne sa osvedčila zemina na výsevy) zmiešaná s perlitom alebo zeolitom na prevzdušnenie, v pomere 2:1 alebo kľudne aj 1:1), ja používam akadamu (kúpite v bonsaj centrách)
- niečo na drenážnu vrstvu (perlit, zeolit, štrk, drobný keramzit...)
- sieťku na prekrytie odtokových otvorov, prípadne okruhliak, ktorý ich prekryje
- drôtik na ukotvenie bonsaja v miske
- drevenú paličku

1. Bonsai opatrne vyklopíme z misky. Ak má korene obmotané dookola, je najvyšší čas ho presadiť. Čím menšia miska, tým skôr prerastú korene celý substrát a musí sa presadiť. Spravidla sa malé bonsaje presádzajú aj každú jar, maximálne raz za dva roky, väčšie stačí raz za 2-3 roky, a tie úplne veľké vo veľkých nádobách aj raz za 4-5 rokov.

2. Korene opatrne rozmotáme, uvoľníme drevenou paličkou alebo kovovým hákom, palička menej ublíži. Snažíme sa odstrániť čo najviac starej zeminy. Ak treba, prepláchnite korene prúdom vody.

3. Korene skrátime o 1/3 až polovicu. Odstrihneme korienky vyrastajúce spod kmeňa kolmo nadol, aj rastúce nahor nad povrch, pozor ale aby stromčeku ostalo dostatok vlásočníc (to sú tie najtenšie korienky, tými strom čerpá vodu a živiny z pôdy). je dobré primerane ku koreňom zakrátiť aj konáriky, aby sa trochu vyrovnal pomer koreňov a zelenej hmoty, ktorú musia vyživovať.

4. V miske s prekrytými odtokovými otvormi (ale tak aby nimi mohla odtekať prebytočná voda) si prevlečieme zospodu kotviaci drôt, aby sme mohli bonsai zakotviť a nevypadol nám z misky pri prenášaní a silnejšom vetre a aby sa zbytočne nenamáhali novo rastúce korienky, keby sa nám stromček v miske vyklal.

5. Na dno nasypeme malú vrstvu drenáže a na ňu urobíme malý kopček z namiešanej zeminy.

6. Na kopček zo zeminy položíme stromček a krúživými jemnými pohybmi ho akoby vmiesime do kopčeka, takto sa zemina dostane dôkladnejšie medzi korienky na spodku koreňového balu. Bonsai zafixujeme zatiahnutím drôtika okolo hrubších koreňov, pevne ale s citom aby sme ich nepoškodili. Zasypávame postupne okolo celého balu zeminou a zapracúvame ju drevenou paličkou krúživými pohybmi, jemne zatláčame prstami, aby neostali v bale vzduchové bubliny. Ale všetko s citom, aby sa nedotrhali korene a aby nebola zemina až príliš utlačená, ako betón.

7. Nakoniec jemne pozatláčame vrchnú vrstvu zeminy, aby sa celá neodplavila pri zalievaní, prípadne na ňu môžeme poukladať mach, ten zabráni odplavovaniu. A bonsai dôkladne polejeme.

Po presadení je vhodné umiestniť ho do tieňa až polotieňa, aby sa mohol v kľude zakoreniť, po cca dvoch týždňoch, keď je zdravý, a púšťa nové lístočky, môže ísť na svoje pôvodné stanovisko, ktoré mu vyhovuje pre rast (napr. borovice vyžadujú plné slnko, listnáče spravidla majú radšej zatienenie cez obed, kedy je slnko najsilnejšie).
Zalievať je potrebné vtedy, keď už pôda jemne preschla, nemala by byť trvale premokrená, teda kým je zem mokrá, nepolievať znova.
Prvýkrát hnojiť až minimálne 3 - 4 týždne po presadení, aby hnojivo nespálilo nové rastúce korienky. Potom z jari dvakrát do mesiaca a v lete aj raz za týždeň, ale radšej polovičnou koncentráciou hnojiva oproti tej v návode na hnojive.

S tvarovaním koruny stromčeka je lepšie počať pár mesiacov, aby mal dosť času zakoreniť poriadne, pri väčších bonsajoch, a starších stromoch je dobré počkať aj do nasledujúcej sezóny. Keď urobíte bonsaju príliš veľa zásahov naraz, nemusí to prežiť. (platí to hlavne pre začiatočníkov, chce to trpezlivosť, viem o čom hovorím Mrkám )


reklama



nakela, Ne, 23. 03. 2014 - 09:52

Zuzka, výborný nápad Áno Úsmev - už aj som si uložila Tvoj návod na presádzanie bonsajov- snáď sa mi niekedy hodí Mrkám .

darina1, Ut, 25. 03. 2014 - 21:42

zuzka, diky, super napad s tym drotikom, ... stale som nevedela ako s tym drotikom, ale ty tam mas 4 dierky... ked mam iba jednu drenaznu, to teda neviem, ako urobit, lebo naozaj ked preschne moj akoze bonsaj, tak sa vyvracia. Mam ho podoprety kamenom Chichocem sa Chichocem sa

Zuzka83, St, 26. 03. 2014 - 09:52

Drinka aj tak sa dá, keď máš len 1 odtokovú dieru. Chcela som to popísať ale to by asi nebolo zrozumiteľné tak ti to radšej odfotím, ako sa to robí.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama