Biele bodky na listoch

Zdravim, vedeli by ste mi poradiť? Objavili sa mi na bonsaji a mandarinke biele bodky na listoch. Mam ich len na novych listoch a len na týchto dvoch rastlinkach. Nevie niekto z coho je to? Je to skodca? Dakujem za rady.

Fórum: 

Jednoznačne škodca, pozrite či tam nie sú pavúčiky alebo puklice, veľký problém zbaviť sa toho a napadne to aj dalšie kvety. Mladé listky sú prvé ktoré im chutia.

Práveže som si nič nevšimla. Ale zda sa mi akokeby tam boli take vypukle tvrdé miesta to môže byť ta puklica?  Mám akurát mušky moze byť aj z nich? Prípadne vedeli by ste mi poradiť ako sa toho zbaviť? 

veru tie hrbolčeky sú puklice, jedine mechanicklý, teda ich zoškrabať, vybrať zo zeminy, poriadne omyť vo vode do ktorej môžte pridať tekuté mydlo, znovu zasadiť ale vyliečiť všetky rastliny preventívne aspoň kúpeľom. Puklice je háved na ktorú mnoho rastlín odchádza, ja som pred rokmi použila aj chémiu a iba to oddialilo ale nezničilo, iba to mechanické odtrhavanie napadnutých listov a kúpeľ. Je dobrý aj odvar z lastovičnika ale iba do konca mesiaca zobrať. Uvariť vňať bez koreňa, cca 20 minut variť a potom vychladeným postrekovať aj pôdu aj celú rastlinu, ale neviem či to bude fungovať aj na puklice.

Ja na puklice používam Careo tyčinky ( vždy som ich mala na oleandroch ) . Sú účinné a mám pokoj . Objednávam na nete , nájdem , kde sú lacnejšie ...

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.