reklama

Zemiaky vypestujete aj na kôpke starého sena alebo orechového lístia

Artmama.sk , 25. 06. 2013 - 10:29

reklama

Pôvodne to bol len experiment propagátora permakultúrnych záhrad, či možno kopu nedosušeného sena využiť aj inak, než na kompost a či niečo vyrastie v orechovom lístí, ktoré je v tomto smere zatracované kvôli obsahu látok, ktoré na mnohé pestovaný úžitkové rastliny pôsobia nepriaznivo.

Najskôr to bola len hromada sena z neskorého leta, ktoré sa nepodarilo správne dosušiť, takže skončilo nevyužité na kope. "Bolo to na konci augusta, pršalo, nebolo v našich silách ho dosušiť," vysvetľuje Marek Kvapil, ktorý vedie hospodárstvo so svojou rodinou na Hanej a snaží sa dosiahnuť sebestačnosť

(viac tipov o permakultúrnom pestovaní nájdete na Marekovom webe www.potravinovezahrady.cz).

Na jar stál pred rozkladajúcou sa hromadou sena a rozmýšľal, ako by sa dalo využiť. Zvolil ten najjednoduchší postup: časť sena nechal bokom ako vrstvu a seno na hromade približne rovnomerne rozvrstvil. Priamo do sena vložil naklíčené zemiaky, na ne navrstvil zvyšné seno a zemiaky ponechal svojmu osudu. Niektoré zemiaky do vrstvy sena len jednoducho zastrčil.

Zemiaky potom už nepotrebovali žiadnu starostlivosť, vyrástli samy. Majú totiž radi prevzdušnenú pôdu, preto sa pestujú v hrobliach. Dobre teda rastú aj v mulči. Video zo zberu dokazuje, že v sene vôbec nenarástli zle, koliesko chutných bio zemiakov bolo pre rodinu sladkou odmenou. Tlejúce seno Marek využil do kompostu.

Zemiaky Marekovi vyrástli aj vo vrstve orechového lístia
Niekto tvrdí, že kompost s pridaným orechovým lístím je plnohodnotný a dá sa na ňom pestovať čokoľvek. Iní zas orechové lístie pália alebo vyvážajú na skládky, pretože látky, ktoré obsahuje, spomaľujú tlecí proces a nepriaznivo pôsobia aj na rast niektorých rastlín. Pritom stačí do kompostu maximálne štvrtinový podiel a premiešať ho s ďalším organickým materiálom.

Či platí, že v orechovom lístí nevyrastú ani zemiaky, sa Marek jednoducho rozhodol vyskúšať na vlastnej koži: "Záhon na pestovanie zemiakov som v tomto prípade už na jeseň obložil drevom, na zem som navrstvil orechové lístie. Na jar som lístie vyhádzal von a zemiaky som položil priamo na zem. Listami som ich len prikryl a hotovo." V priebehu rastu rastliny zemiakov už len mulčoval slamou. Úroda bola tiež výborná.

Ak nemáte seno ani lístie, skúste premakultúrny záhon
Na jar založený permakultúrny záhon by mal byť ideálnou možnosťou, ako vypestovať zemiaky aj na doteraz zelenej lúke bez orby. Jednoduchý návod na vybudovanie takéhoto záhonu je približne takýto.

Trávu na vybranom mieste nemusíte kosiť, stačí ju zakryť hnojom, čerstvou trávou alebo vytrhanou burinou. Táto vrstva bude zdrojom živín a dusíku a na túto vrstvu položte papierový kartón ako bariéru proti burine. Ak chcete zemiaky sadiť hneď, vyrežte do kartónu kríže na miestach, nad ktoré položíte naklíčené hľuzy.

Na kartón potom navŕšte ďalšiu vrstvu hnoja, prípadne trávy, potom slamu či lístie (ako mulč a zároveň ako zdroj dôležitého uhlíka). Na túto vrstvu potom na vopred naplánované miesta položte naklíčené hľuzy zemiakov a prikryte ich ďalšou vrstvou slamy. Mulčujte ich potom dovtedy, kým tam neporastú práve len vami zasadené zemiaky. Tie by vám mali záhon ideálne pripraviť na ďalšie roky premakultúrneho pestovania.

zdroj: iDnes.cz


reklama



tamako, Ut, 25. 06. 2013 - 11:10

zaujímavé Áno keby som mala miesto,skúsila by som Úsmev

LubaArt, Ut, 25. 06. 2013 - 11:39

netreba mat vela miesta, ja som si tak vypestovala zemiaky v kvetinaci vysokom cca 70 cm, naspodok som dala vrstvu kompostu, zemiaky, zase kompost a potom som len postupne dosypala kompost, ako rastli stonky do vysky - postupne az po okraj kvetinaca a figel je v tom, ze cim vyssi kvetinac, tym viac zemiakov :) a na malom priestore...daju sa pouzit napriklad aj stare pneumatiky, ako dosypas zeminu, pridas dalsiu pneumatiku...

Neko, Ut, 25. 06. 2013 - 11:13

super Áno a ďalšie články o permakultúre len uvítam Úsmev

šalvia, Ut, 25. 06. 2013 - 13:03

Super článok, tento pán sa mi veľmi páči, má zdravý nadhľad. Tiež by som uvítala viaceré permakultúrne články.

osika, Ut, 25. 06. 2013 - 14:07

Veľký úsmev Tamarka,tak budúcim rokom Ti dám k dispozícii kus záhrady,kde sa môžeš realizovať a odskúšať si výsadbu zemiakov Mrkám

osika, Ut, 25. 06. 2013 - 14:08

Veľký úsmev a orechové listie bude pripravené na mieste činu Váľam sa od smiechu po podlahe

kefrinka, Ut, 25. 06. 2013 - 15:29

Permakultúrny záhon, aký je opísaný v článku som založila tento rok na skúšku, mulčovala som trávou z kosačky. Zemiaky vyrástli, momentálne krásne kvitnú a veľmi som zvedavá na úrodu.

tapka, Ut, 25. 06. 2013 - 17:02

velmi zaujimave, hmmm... Áno

Zuzanka2, Ut, 25. 06. 2013 - 21:51

Tak toto určite vyskúšam ešte tento rok, pretože máme z kosenia veľa trávy a naše zemiaky zasadené na jar nevyzerajú dobre, fajn nápad... Áno Áno

Jana, Ut, 25. 06. 2013 - 21:54

...aj ja som zasadila zemiaky do skosenej trávy,tej máme po celé leto dosť,postupne ju dosýpam na záhon a som zvedavá na výsledok... Úsmev

škriatok1, St, 26. 06. 2013 - 10:43

Aj ja. Daj potom vedieť. Tlieskam

jarka213, St, 26. 06. 2013 - 12:49

zaujímavé Tlieskam Tlieskam Tlieskam za mňa vyskúšané Áno , celkom zaujímavý výnos bol Áno
ale to pestovanie v orechových listoch sa mi nezdá Mrkám Mrkám verím že vyrastú, ale čo obsahujú...???, zemiaky určite boli plné alkaloidov, ktoré listy obsahujú, tie sa v listoch rozložia najmenej za dva roky

DagmarM., Po, 16. 03. 2015 - 09:51

Vyťahujem diskusiu, lebo na niečo také sa tento rok chystám. Napíšete skúsenosti kto ste to skúšali? Článkov na túto tému je dosť, ale zaujímali by ma skutoční pestovatelia. Ďakujem.

Lenivec, Ne, 22. 03. 2015 - 23:07

Mozem prispiet vlastnou minulorocnou skusenostou. Po vykoseni tazko zaburineneho pozemku ostalo nieco "slamoidne" bola toho dost vysoka kopa, vid foto.

Postup bol nasledovny. Na nedotknutu podu, cize tak ako bola, s travou aj burinou, som polozil cisty karton. Vydatne polial a rozsypal troska zeminy. Naozaj troska, len aby kartony neuleteli. Bol to dokonca stary zahradny substrat z domu, takze naozaj len ako tazitko. Na to navrsena asi 30/40 cm hruba vrstva "slamy", znova par lopat stareho substratu ako tazitko a do toho nonsalatne nahadzane zemiaky. Prikryte znova asi 30 cm vrstvou "slamy". Vsetko vydatne poliate. To bolo naozaj vsetko.

Zemiaky boli tvrde krasne, ako malovane, este v decembri som asi kilo dve vytiahol, ked som tu kopu rusil. Cize z mojej strany zaver, urcite ano, ak by som mal k dispozicii slamu, urcite by som inak nesadil. Mal som zaroven zasadene zemiaky aj "klasicky" a to pod orechom, tiez som sa o ne nestaral, rastliny boli sice nadherne, zdrave, vysoke, zelene, pekne kvitli atd, ale uroda bola velmi pod moje ocakavanie.

U mna bol cely problem len a len v slizniakoch. V "orechovom prostredi" bolo nieco, co slimaky odpudzovalo, nasiel som mozno 4, ale uroda bola nevalna.
V slame bola uroda nadherna, ale tie potvory ju proste zozrali... ak by som dokazal riesit problem slizniakov, urcite by som sadil zemiaky len do slamy. Pokosena trava, ktoru som tiez obcas pridaval na slamennu kopu vsak musi byt dobre vysusena, inak zahniva a vytvara taku krustu na zahone. Co pre mna bolo vsak najzaujimavejsie, ked som na jesen odstranil kopu slamy a vyberal zemiaky, hladal som karton, ale ten sa uplne bezo zbytku rozlozil, neostal ani gram. Zem mala konzistenciu mletej kavy, zaboril som sa skoro po clenky, presne tri burinky, ziadna trava, nic zelene, cista sypka zem. Znova pripominam, ze som kartony kladol na travnik, s ktorym nebolo vobec nic robene...

mikinko, So, 04. 07. 2015 - 21:16

Pestujem takto niekoľko rokov, inak je to len znovuobjavená stará vec. Počítam že raz niekto niekde dávno nechal ležať zemiaky pod slamou... ale to je jedno... funguje to. Dá sa sadiť aj trošku skôr ako obvykle, slama dobre izoluje,ak sú predklíčené je to lepšie, nehrozí tak že zhnijú, počítať treba že vschádzajú trošku neskôr ako zo zeme. Nepreháňať so zálievkou, ak je vrstva slamy dobrá a sem tam prší ďalšiu vodu netreba. Slizniaky je kapitola sama o sebe. Áno slama je pre nich OK, jediné riešenie je mechanicky likvidovať - ja ich strihám nožnicami na konáre alebo na živý plot, sú to nočné tvory a vyrážajú aj po daždi - vtedy aj cez deň. Na Slnku vyschnú... čo sa ukázalo dobré je nepodceniť začiatok - likvidovať ich už zjari keď porast začína prerážať zem. Vtedy nemajú veľa obživy a mladé výhonky majú ako jedinú vec pod zub. Čiže večer - 20.00-22.00 výjazd, likvidovať a neskôr to bude zvládnuteľné a bude stačiť obzrieť to raz za pár dní. Keď som podcenil tie prvé týždne bolo zle lebo veľké množstvo dokáže zlikvidovať záhon za pár dní.
Hnojenie - nemusí byť, ja som prihodil granule konského hnoja ale v min. množstve.Slama pekne tleje, žije v tom kopec hmyzu, rastú huby, všetko sa to rozkladá takže hnojenie je prirodzené. Úroda je pekná a dá sa pestovať aj stále na tom istom mieste. Na spodok doporučujem položiť kartonové krabice samozrejme nie zložené, bráni to prerastaniu buriny a súčasne blokuje vysúšanie, plus ekologická likvidácia papiera - samozrejme bezfarebný...
... a slizniaky likvidovať na celom pozemku - to je zásadné, hlavne v komposte sa radi množia... takže v noci prebehnúť s čelovkou celú záhradu. Nezdá sa to ale lezú vcelku rýchlo.... znie to smiešne ale je to asi jediná fungujúca technika. Ak nie sú dospelé jedince nebudú vajíčka a potom ani nová generácia. Nasadil som aj klasické slimáky vraj požierajú vajíčka slizniakov, pekne sa rozmnožili ale či regulujú populáciu slizniakov neviem...

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama