reklama

lišaj marinkový na našom balkóne

Pridal/a cechurik dňa 15. 03. 2010 - 09:43

jediná nočná mora, ktorú môžem a vždy keď sa objaví, obdivujem

lišaj marinkový na našom balkóne, Balkóny, cechurik, 1

reklama



Komentáre

Makuka, Po, 15. 03. 2010 - 10:09

Tak toto sa Ti podarilo!Tlieskam Tlieskam Tlieskam Tlieskam Koľko krát som ho fotila a na fotkách boli len akési šmuhy.Smútok Naša mačka naň aj poľovala,ale som ju hnala.....Tu ho voláme kolibrík,tak už viem aj správny názov.Dík.K nám chodí na floxy a datury.Úsmev

Mne chodí na balkón na fuchsie, ale tiež sa mi ho ešte nikdy nepodarilo odfotiť, je to parádny záberÁno Tlieskam

janahy, Po, 15. 03. 2010 - 12:01

Áno Áno Áno K nam chodi tiez na flox a volali sme ho kolibrik. Úsmev Pekny zaber

dakujem pekne, ja som mala asi obrovske stastie...bol to moj prvy pokus o foto..podarilo sa mi asi 6 fotiek...k nam chodi hlavne na muskaty, ale videla som ho cucat aj ine...je uzasny, niekde som o nom aj citala ..uz si to nepamatam, ale sa mi zda, ze sa neobjavuje kazdy rok rovnako a tusim dost cestuje po svete...ked k nam prileti na balkon a som zrovna tam, ani nedycham, len ho mozno aj s 20cm vzdialenosti pozorujem, fakt to stoji zato

Keď čítam tento tovoj prísevok, ako by som videla sama seba na balkóneMrkám , tiež sedím, čučím ani nedýchamChichocem sa . A s tým cestovaním máš asi pravdu, lebo ani u nás ho každé leto nevidieť.

tak keby niekoho zaujimalo, nasla som narychlo par riadkov (toto je asi ozaj jediny hmyz, ktory viem ako sa vola Váľam sa od smiechu po podlahe ):

casopis ETHOS Vybrané z čísla 1/2001

Pohľad na dobrodružné nočné dianie nám dopraje napríklad lišaj marinkový. Na konci bruška má vejárovitý pohyblivý chvostík. Ten mu slúži na kormidlovanie pri bleskovom manévrovaní za trepotavého letu.

Od júna do novembra je tento motýľ všade, kde niečo kvitne. Zvlášť na balkónoch s kvetinami ho možno pozorovať doobeda po desiatej hodine doobeda. Podobne ako keď sa tropický kolibrík trepoce vo vzduchu pred kvetinou a svoj úzky zobáčik zasunie do kalicha, tak i tento motýľ sa nehybne vznáša nad kvetom a potom do nektáru ponorí svoj dlhý cuciak, tenký ako vlások. Cuciak má špirálový tvar, za letu sa môže zrolovať a je dlhší než celé motýlie telo.

Lišaj marinkový nie je plachý, jeho tmavo sfarbené predné krídla so zlatými ozdobami i menšie zadné krídla môžeme pozorovať pár sekúnd celkom zblízka. Prekvapivo rýchlo sa potom premiestni k ďalšiemu kvetu, pričom počuť bzučivé šumenie krídel. A nieto sa čo diviť, lebo tento malý letec-akrobat zakýva krídlami až 85 krát za sekundu; známy kolibrík 30 až 50 krát, modráčik iba 11 krát. Lišaj marinkový má rozpätie krídel 5,4 cm a dosiahne rýchlosť 18 km za hodinu. Pre porovnanie: jastrab s rozpätím 18 krát väčším (1 meter) prekoná za hodinu vzdialenosť 42 km.

Lišaj marinkový každý rok mení svoje miesto pobytu a putuje z južnej do strednej Európy. Vajíčka kladie na lipkavec, kručinku a pichliač. Tak ako lastovičky, aj on sa na jeseň vracia zase na juh. Prečo trvale neostáva na juhu, kde by v bohato kvitnúcich oleandrových hájoch našiel oveľa bohatšiu stravu než u nás? Asi nikdy neodhalíme, prečo taký drobný hmyz odlieta na juh cez hory pokryté snehom a ľadom, cez ľadovce a tmavé rokliny. Je to tajomstvo tohto vandrovníka a jeho Stvoriteľa.

janahy, Št, 18. 03. 2010 - 10:56

Zaujimave citanie, dakujem. Aspon viem preco som ho dlho nevidela - vytrhala som mu lipkavec a nema kde klast vajicka. Úsmev Kmitanie kridel Prekvapenie

satka31, Po, 15. 03. 2010 - 16:19

To sa Ti podariloTlieskam Tlieskam Tlieskam.Ja som sa ho tiež skúšal nafotiť ale bez úspechu.Mne zase chodí na olovník.

je prekrásnyÁno Áno Áno u nás sa mu už po dva roky páčilo na muškátochKvietok Kvietok obdivuhodne lietaÁno Áno Áno

lubica.k (bez overenia), Po, 15. 03. 2010 - 19:31

ako píše Dominika 123, toto je prekrásny dynamický záber s vynikajúcim kontrastom a kompozíciou Tlieskam Tlieskam Tlieskam

VYNIKAJUCE FOTO,AJ NAS NAVSTEVUJU TAKY NAVSTEVNICI,TEDA HLAVNE KVETYSlnko Slnko Slnko Slnko

Joha, Ut, 16. 03. 2010 - 10:41

Parádne foto, ja tiež naňho "poľujem" s objektívom. Pravidelne sa pasie u nás na muškátoch.

dakujem pekne..tak pridam este dve..jednu s kridelkami dole a jednu kde mu vidno zmotany sosacik Slnko


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama