reklama

Pestuje to niekto ???


reklama

Najde sa tu niekto kto má skúsenosti z pestovanim stévie cukrovej zo semiačka
http://www.rastlinky.sk/kolekcie-osiv/zelena-lekaren/stevia-rebaudiana-…
je to zaujimavá rastlina

alebo tato líppia http://www.rastlinky.sk/liecive-a-arom.-rastliny/lippia-dulcis-colada-l…
chcem to kupit a neviem ktoré Chichocem sa Chichocem sa Chichocem sa hlavne aby mi prežilo Chichocem sa


reklama



ja mám stéviu kúpenú práve v Rastlinkách. teraz v zime trošku živorila, zhodila lístka, ale vidím, že vyháňa nové výhonky, ale sú slabučké, lebo má málo svetla.Lepšie miesto sa jej neušlo.Úsmev

bagika, Ne, 23. 01. 2011 - 16:15

steviu si kup, urcite vyrastie. ja som si odlozila semienka a tiez na jar posadim. Kvietok

sereina, Ne, 23. 01. 2011 - 18:19

ok kupim a ty si mala semienka kupene ci uz z vlastnej urody Slnko

bagika, Po, 24. 01. 2011 - 12:53

ja som si pozbierala z minulorocnej urody. rastlinka bola nejaka chcipla, tak som ju celu vysusila a tento rok planujem posadit novu.

Ahoj, ja som si dopestovala stévie zo semienka...je to piplačka..ale v pohode...

... keď budeš kupovať semienka...tie majú vzklíčivosť len 3 mesiace od zberu..

sereina, Ne, 23. 01. 2011 - 20:51

dakujem za info Úsmev
3 mesiace od zberu semienok ci od zaciatku sadby Prekvapenie Prekvapenie Prekvapenie Chichocem sa Chichocem sa Chichocem sa to som nepochopila Mrkám

samaine, Ut, 25. 01. 2011 - 11:01

stevia sa dobre mnozi aj odrezkami, lahko korenia, hlavne vo vode, v zemi mi nechceli velmi.
a treba ju casto strihat, lebo vyhana dlhe predlhe vyhony, nie je prilis narocna, vyzera ako taka burinka Veľký úsmev ale niekedy citlivo reaguje na suchu a aj premokrenu zem. Aj moja je teraz velmi biedna.
Listy su velmi sladucke ale mna mrzi, ze sa ta cukornatost z nich tazko dostava aj ked ju vyluhujes, malo sladi a listy ostanu sladke.

sisa111, Pi, 04. 02. 2011 - 13:57

samaine má pravdu. mala som tri kusy tiež z rastliniek, ale podľa mňa to nieje nič moc. pestuje sa to ľahko, len ten význam mi niekam zmizol, keďže rastlinka nevyzerá veľmi príťažlivo a výluh nie je sladký.Mlčím

Ahoj Sisa..tu je význam pestovania..neviem ako..ale ja mám inú skúsenosť s výluhom..spravila som z nej čaj..a ešte keď som ju po vyluhovaní v čaji / čaj bol tiež sladký / zaliala studenou vodou..voda sa osladila..asi záleží od pestovania..ja som pestovala cez leto vonku vo voľnej pôde :o)....
Stévia ako liek i prevencia

Stévia rebaudiana Bertoni je rastlina, ktorej vlasťou sú pralesy južnej Ameriky. V súčasnej dobe sa pestuje najmä pre sladké zlúčeniny (steviozidy), ktoré sú vynikajúcim nekalorickým sladidlom pre diabetikov a obéznych ľudí .
Listy stévie okrem steviozidov obsahujú aj rad ďalších zlúčenín, ktoré dávajú tejto rastline unikátne liečebno-profylaktické vlastnosti. Sú to flavonoidy, vodorozpustné chlorofyly a xantofyly, oxiškoricová kyselina, neutrálne vodorozpustné oligosacharidy, voľné uhľohydráty, 17 amínokyselín, (z toho 8 esenciálnych), vitamíny O, E, K, P, A, C, beta-karotén (provitamín A), tiamín (vitamín B), riboflavín, saponíny, proteín, vlákninu, triesloviny, 53 rôznych éterických olejov, anorganické prvky ako fosfor, vápnik, železo, horčík, chróm, kobalt, selén, kremík, atď.

Zistilo sa, že extrakt z listov zvyšuje imunitu a z tela vyplavuje rádionuklidy. Preto v Japonsku po zhodení atómovej bomby Američanmi bola stévia zaregistrovaná ako prostriedok na ochranu národa a bolo zakázané ju vyvážať. Listy stévie použili aj na sladenie čaju robotníkom, ktorí pracovali na likvidácii následkov výbuchu v atómovej elektrárni v Černobyle.
V súčasnej dobe sa listy stévie a extrakt z listov v širokej miere používa v potravinárstve a farmácii. V poslednom čase sa značne rozšírilo využitie vlastností listov stévie a extraktu aj v kozmetike.

Výskumné práce z oblasti medicíny ukázali, že listy stévie (tmavý extrakt) má liečebne-profilaktický účinok napr. pri ateroskleróze, pretučnelosti, pri žalúdočných a črevných chorobách, zabraňuje hypo a hyperglykemickým stavom, normalizuje činnosť fermentov v organizme, ktoré potom normalizujú látkovú výmenu. Extrakt je výborný antioxidant – viaže voľné radikály, neutralizuje ich pôsobenie, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, spevňuje bunky a obnovuje ich elasticitu. Zistil sa tiež vplyv steviozidov na činnosť pečene, na zlepšenie trávenia, bránia vytváraniu žalúdočných vredov, zvyšujú imunitu, zlepšujú spánok a činnosť mozgu. Vo výskume sa zistilo, že stévia a steviozidy sú pre ľudské zdravie úplne neškodné, nemajú mutagenné ani karcinogenné pôsobenie. Steviozidy sú výborným antioxidantom – viažu voľné radikály, neutralizujú ich pôsobenie, znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, spevňujú bunky a obnovujú ich elasticitu.

Vodný extrakt listov Stévie je vynikajúcim prostriedkom pre ošetrovanie kože, ničí baktérie, ktoré vyvolávajú zápaly tukových žliaz a tvorbu akné. Pleťová maska vodným roztokom zmäkčuje kožu, robí ju pružnou, zastavuje vznik vrások a znižuje možnosť výskytu rôznych zápalov. Extrakt má antibakteriálne pôsobenie. V ľudovej medicíne miestni indiáni v Brazílii a v Paraguaj ju používajú pri liečení rán, žalúdočných vredov, pri zápale ďasien, karies zubov atď.
V oblasti kozmetiky sa extrakt z listov používa ako prídavok do zubných pást, do ústnej vody, ako prípravok na ošetrenie kože tváre (má omladzujúce, tonizujúce a zmäkčujúce komponenty, vyrovnáva vrásky). Používa sa tiež pri chorobách kože – ekzémoch, dermatitoch, hojení drobných jaziev a pod.

Koncentrát z listov sa používa aj pri výrobe mydla a vlasových šampónov. Pri používaní týchto prostriedkov sa spomaľuje proces šedivenia, vlasom ostáva ich pôvodné sfarbenie, eliminuje sa tvorba šupín, zlepšuje sa stav kože a lesk vlasov. Koncentrovaný extrakt sa môže pridávať priamo do už hotového tekutého mydla, alebo šampónu. Pri umývaní vlasov sa odporúča najprv vlasy umyť bežným šampónom, pri druhom umývaní sa pridá koncentrát steviozidov a nechá pôsobiť niekoľko minút. Po uplynutí tejto doby sa vlasy môžu umyť. Do pokožky vlasov sa môže vtierať aj vodný extrakt. Nechá sa 10-20 minút pôsobiť a potom umyť teplou vodou bez mydla.

Koža pokrýva celé telo človeka, je nutné ju každodenne ošetrovať. Keď sa extrakt používa ako pleťová maska, koža sa zjemňuje, napína pričom súčasne sa liečia rôzne kožné vady vrátane akné. Ak používame roztok (tmavú tekutinu) na tvár, treba extrakt jemne vatou alebo prstami rozotrieť, nechať vyschnúť a pôsobiť minimálne 30 - 60 minút, prípadne aj cez noc. Keď začne tekutina vysýchať je cítiť jemné pnutie kože.
Kvapku roztoku môžete použiť priamo na ľubovoľné miesto poškodenej kože - pukliny, rezné ranky, alebo boľavé miesto. Extrakt sa používa aj v prípade výskytu seborey, na popraskané pery alebo boľačky na ústach, na liečenie rôznych zápalov kože a ekzémov. Niekoľko kvapiek extraktu ak sú nanesené na porezané poškodené miesto alebo ranu tak tie sa rýchlejšie hoja. Sú údaje aj o tom, že pri sústavnom používaní extraktu sa liečia žalúdočné vredy tak, že nevznikajú jazvy. Pri kusnutí hmyzom (žihadlom) a po natretí miesta roztokom už po 30-40 sekundách cítiť úľavu. Roztok sa ľahko zmýva mydlom a teplou vodou.

Extrakty, ktoré boli vyrobené s použitím steviozidov miestni indiáni používajú pri čistení organizmu od cudzopasných červov.
Zistilo sa, že extrakt steviozidov potláča rast Streptococcus mutans, Protens vulgaric, Prendomonas caruzinosa a iných mikroorganizmov. Tieto vlastnosti sa využili pri zaváraní rôznych potravín ako aj pri výrobe ústnej vody a zubnej pasty.

Potvrdilo sa, že stévia a steviozidy sú pre ľudské zdravie úplne neškodné, nemajú mutagénne ani karcinogénne pôsobenie. Listy stévie a extrakty z listov už stovky rokov používajú miestni indiáni a Japoncibez vedľajších negatívnych účinkov už viac ako 30 rokov. Vedci, ktorí sledovali pôsobenie steviozidov na ľudský organizmus nezistili žiadne negatívne vplyvy. Vo svojej vedeckej správe Dr. Daniel Mowrey napísal: v Japonsku v priebehu výskumu a sledovania účinku stévie - extraktu na zdravie človeka bolo vykonané veľké množstvo pokusov. Overovalo sa aj použitie ako sladidlo. Všetky pokusy v ktorých sa overoval účinok stévie alebo steviozidu či už overovania použitého množstva, alebo s rámci rôznych potravín, na bunečnej alebo membránovej úrovni, pôsobení na činnosť enzýmov alebo dokonca chromozómov boli vždy negatívne. Neboli zistené žiadne karcinogénne vplyvy, vrodené vady ani chronické ochorenia.

sisa111, Po, 21. 03. 2011 - 21:33

Jééj,tento komentár som si až teraz všimla : my sme steviu cukrovú kupovali kôli sladeniu nápojov našim trom cukrovkárom v rodine.....ale ten čaj sladký nieje. Takže reklamný ťah na cukrovkárov bol zavádzajúci. Mal tam byť teda ako spôsob použitia napísaný návod požuť list a zapiť a takto ďalej, pretože tie 3 lístky žiadny čaj, kávu,alebo hocičo iné neosladia. A ďalší dôvod bol vysoký cholesterol...po pol roku užívania, cholesterol stále rovnaký-preto si naozaj myslím,že túto rastlinku niekto veľmi precenil Úsmev

..a bola to naozaj stévia, čo ste kúpili? :o)... tá moja sladí perfektne..:o)...inak zlý cholesterol, je hlavne zo stresu,ten treba odbúrať, zlá životospráva- nepravidelná strava,nedostatok oddychu, málo pohybu-hlavne na čerstvom vzduchu...... a treba prestať používať rastlinné ,, maslá,, a potraviny so škodlivými éčkami, prifarbované, s umelými sladidlami / tie sú napr. aj v žuvačkách /..... Hambím sa

sisa111, Št, 21. 07. 2011 - 17:56

Ani sa mi nechce k tejto téme vracať. Áno, bola to stévia a čo sa týka cholesterolu tento rok je v poriadku, ale určite nie vďaka stévii.A čo sa týka životosprávy neriadim sa reklamami ani inými úžasnými novodobými zisteniami. Rastlinné maslá som nikdy, ale naozaj nikdy nejedla a nikto ma nepresvedčí, že sú zdravé, nekupujem polotovary, žiadne náhražky-varím tak, ako kedysi moja prababka na lazoch. Nekupujem potraviny s dlhou trvanlivosťou.Všetko, čo sa dá je domáce.žuvačky len výnimočne a to bez cukru a môžeš mi veriť, že toľko pohybu pri dvoch energických deťoch má len málokto. Žijeme pri lese a skoro celé dni sme vonku.

Ja som po Stévii skúsil Lippiu,a povedal by som,že je rozhodne vitálnejšia,najmä a nielen,čo sa zimovania týka!Tiež s ľahkosťou tvorí oveľa viac "hmoty",tiež sa ľahúčko množí z odrezkov,má vraj dokonca silnejšiu sladivosť! Avšak je dobré uprednostniť sortu "Colada"-ktorá má menej smrádkovitú arómu,oproti botanickej.Rastlinky Sk.A v závesnom qetináči vyložene príjemne vyzerá aj v byte,v sezóne aj vonku..
Áno Áno Áno

Ja som po Stévii skúsil Lippiu,a povedal by som,že je rozhodne vitálnejšia,najmä a nielen,čo sa zimovania týka!Tiež s ľahkosťou tvorí oveľa viac "hmoty",tiež sa ľahúčko množí z odrezkov,má vraj dokonca silnejšiu sladivosť! Avšak je dobré uprednostniť sortu "Colada"-ktorá má menej smrádkovitú arómu,oproti botanickej.Rastlinky Sk.A v závesnom qetináči vyložene príjemne vyzerá aj v byte,v sezóne aj vonku..
Áno Áno Áno

Ahoj, je tu niekto z Bratislavy a pestuje Stéviu? Kvietok
Alebo poznáte nejakú (nie internetovú) predajňu v Bratislave, kde predávajú semienka, či výhonky Stévie? Kvietok
Chcem kúpiť (alebo sa nechať obdarovaťÚsmev), ale platiť 2- až 3-násobok za poštovné sa mi zdá prinajmenšom uletené.

Vďaka.

sisa111, St, 15. 02. 2012 - 12:50

V rastlinkách mávali, pozri www.rastlinky.sk . Je to síce internetový predaj, ale môžeš tam ísť kúpiť aj osobne. Sú pri Slovnafte. Ale radšej si tam zavolaj, neviem,či ju majú už teraz

babetka, St, 15. 02. 2012 - 16:14

Kúpiš semiačka v každej dobrej predajni pre záhradkárov.Ja som ju tam kúpila,ale sa mi nerozrastol riadne,lebo som neskoro-až v auguste som sadila tento rok kúpim skôr a zasadím skôr.Moja mala sladučké lístky vždy,ked som išla na balkon tak som chutnala.Až nezoženieš kúpim a pošlem ti ozvi sa. Kvietok Kvietok Slnko Slnko

Ja som si steviu kupila od jednej pani cez bazar..predavala zakorenené rastlinky, minulý rok , vraj sa dobre rozmnozuje odrezkami a na www.rastlinky.sk, som tiež videla, v katalogu ju majú vyobrazenu Lippia dulcis - Lípia sladka 4,15€, Lippia citriodora . Lipia citronova 4,95 aj Stevia rebaudiana 2,95€

majda27, Pi, 23. 03. 2012 - 08:24

ja som si stevu vypestovala zo semienok. Kupovana mi moc nevydrzala. Aj tento rok mam zasadene semienka. Ale uz viem ako sa o nu starat, tu prvu som cez zimu vyhodila, lebo zhodila listy. Potom som sa dozvedela, ze je to normalne a ze ona na jar pekne vyzenie. Tento rok uz tu chybu nespravim. Inak je uz steva oficialne zaradena aj medzi náhradne prirodne sladidla.
Lipiu sladku mam tiez, a uz aj rozmozenu....

sereina, Pi, 23. 03. 2012 - 10:25

no ja som ju nevykopala zo záhrady
tiež sadím nanovo steviu
a lipiu zatial nemám Kvietok Kvietok

majda27, Po, 26. 03. 2012 - 09:55

Tak ju treba zostrihat. Mozno sa preberie..
mne zo 7 semien vzišli tušim len 2-3ks. Kvietok

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama