Ako pestovať levanduľu?

Levanduľu používali naši predkovia od nepamäti. Už starí Gréci poznali jej účinky a pridávali ju do kúpeľa. Aromatická rastlinka si vďaka svojej farbe našla miesto na záhradách a balkónoch, používajú ju kvetinári na výrobu dekorácií, staré mamy ju radi zašívali do vrecúšok z plátna a ukladali k bielizni, svoje nenahraditeľné miesto má aj v kozmetike.

Bylinkový záhon
Autor: inta

Ak sa chystáte pestovať levanduľu, skúste sa držať niekoľkých základných pravidiel.

Pestovanie levandule

Levanduľa vyžaduje piesčito-vápenatú a dobre priepustnú pôdu. Nemá rada premočenú až mokrú, ale ani úplne vysušenú pôdu. Veľmi dôležité je vysadiť ju na slnečné miesto. Pre svoj rast potrebujú dostatočnú cirkuláciu vzduchu.

Je potrebné myslieť aj na výšku dospelých rastlín. Sadenice sadíme vo vzdialenosti od seba od 40 až 50 cm, obrie druhy však až s odstupom jedného metra. Ak ich chcete použiť ako živý plot, na lemovanie chodníka, sadíme ich v menších vzdialenostiach, hustejšie pri sebe.

Pestovanie levandule zo semena - Rady od nefertity7

Záhon
Autor: nefertity7

Levanduľu v pohode vypestujete zo semienka, teda u mňa to nebol nikdy žiadny problém, najdôležitejšie je kúpiť si kvalitné semienka, Substrát by mal obsahovať aj podiel piesku, je to prímorská rastlina, zalievať na začiatku prikryť fóliou a už o pár dní uvidíte prvé klíčne lístky, potom presadíte do samostatných nádob a čakáte, kým z nch vyrastú silnejšie rastliny a šup s nimi na záhon....mám doma 3 a 2 ročné a krásne sa rozrastajú a bohato kvitnú.

Množenie levandule "kopcovaním" - Rady od jarky 213

Na jeseň obsypte krčok rastliny kompostom, alebo substrátom, alebo len prihrňte okolitú zeminu, volá sa to kopcovanie. Do budúceho roka konáriky levandule pustia korienky v tom komposte... ale nie je to hneď na jar, ja väčšinou odoberám rastlinky až v jeseni. Sú to hotové rastlinky s bohatou koreňovou sústavou, aj na jar majú už korienky ale nie tak silné.

Strihanie levandule - rady od jarka213

Levanduľa po ostrihaní  width=
Autor: jarka213

Na jar, keď už nie sú mrazy, striháme levanduľu na "ježka" 10-15cm od zeme, striháme po staré drevá, ale tak, že musí ostať "omladina" - mladé zelené výhonky. V lete striháme levanduľu 2x po odkvitnutí. Ja zbieram kvety na sušenie, tak ju mám dosť skoro bez kvetov, strihám ju "na fazónu", teda do pologule. Zakvitne po druhý raz, zas pozbieram kvety a zas fazóna. Na jeseň robím posledný rez do pologule... Pozor na jeseň sa strihá do trištvrte až polovice rastliny."

Inšpirácie našich záhradkárov

Levanduľa
Autor: Kami7

 lubica.k
Autor: lubica.k

Bylinkový záhon
Autor: inta

Jedna levanduľová
Autor: dudula

 sisa111
Autor: sisa111

 sisa111
Autor: sisa111

 Moja obľúbená levanduľa
Autor: sisa111

Hypertufy a levanduľa
Autor: letňanka

Strihanie levandule
Autor: letňanka

Levanduľové spomienky na leto
Autor: Luba L.

Využitie levandule

Levanduľa je vďačná bylinka, ktorú ľudstvo využíva už tisícky rokov. Zbiera sa predovšetkým kvet, tesne pred úplným rozkvetom počas leta, väčšinou dvakrát. Po odstrihnutí sa kvet so stonkou suší zavesený vo zväzkoch v tieni a pri teplote cca 25-30 °C. Stonky sa potom odstránia, alebo využijú pri dekorácii.

Levanduľa krásne prevonia bielizeň a vraj odháňa mole. Sušená levanduľa bude v skrini fungovať aj zabalená v obyčajnej látke, ale prečo z nej neurobiť štýlový doplnok.

 Levanduľa nastrihaná
Autor:Luba L

 Strihala som levanduľu
Autor: Dada

Využitie levandule proti komárom a škodcom - Rady od janilingi

Tieto "rumbagule" používam na odohnatie komárov v altánku a na biologickú likvidáciu vošiek v skleníku na paprikách. Priviažem po jednej na každý kôl k paprike a do troch dní je každá paprika úplne čistá !!!!! Mám to odskúšané, už druhý rok mi levanduľa zachránila úrodu paprík. Bolo ich neúrekom a ÚPLNE BEZ CHÉMIE ! 

Levanduľová
Autor: janilingi

Sušenie levandule.
Autor: Luba L.

 Levanduľa
Autor: inta

Usušená levanduľa
Autor: Mirkag

 Usušená levanduľa
Autor: inta

 Košík plný levandule
Autor:Luba L

Korbáčiky z levandule
Autor:Luba L
 

Zase levanduľa
Autor: Luba L

Korbáčiky z levandule
Autor: Luba L

Levanduľa
Autor: Mirkag

Vrecúška na levanduľu
Autor: Mirkag

Voňavý vankúšik s levanduľou
Autor: Mirkag

 

Návod na viazanie levandule

 

Komentáre

tento rok som prvý krát posadila levandule do skalky, neviem či im nebude vadiť keď je skalka pokrytá netkanou fóliou a prikrytá okrasnou kôrou, čím sa tam stále udržuje vlhko. Poraďte, či ich nemám ešte presadiť na vhodnejšie miesto. Ďakujem KvietokKvietokKvietok

Prosím poraďte, prvý krát som levandulu posadila do skalky, ktorá je pokrytá fóliou na skalky a prikrytá ozdobnou kôrou. Mám obavy, či jej nebude vadiť to neustále vlhko. Nemám ich radšej ešte presadiť? KvietokKvietokKvietok

Už dlhšie som pri pohľade na moju levanduľu myslela na to, že sa musím poďakovať všetkym zumáčkam,ktoré sa tu delia so svojimi skúsenosťami s pestovaním všakovakých rastliniek, no hlavne levandule,pretože tieto krásne fotky sú iba o nej! A prečo mi to napadlo? Nuž tiež mám, síce iba jednu levanduľu ,ale ako som to tak minule počítala,má už nejakých 15 rokov určite. No a poviem vám, že vytrpela si pri mne všeličo! Presádzania bolo neúrekom a tak nečudo,že nevyzerala najlepšie! Zdrevnatelá,preschnutá, rozkonárená na všetky strany. Iba som tíško závidela, keď som tu videla toľkú nádheru! No a potom očumovaní som začala aj čítať a robiť to,čo tu radíte! A hlavne strihať! A čuduj sa svete, výsledok sa dostavil! Teraz,keď okolo mojej levandule prechádzam,vždy ju pomojkám a spomeniem si na vás milé zumáčky, že len vďaka vašim radám sa z nej môžem takto tešiť! Tak ešte raz vďaka!

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.