Ako čistiť a udržiavať záhradný nábytok z umelého ratanu

Umelý ratan je dnes veľmi populárny a vyrába sa z neho ako celé sety záhradného nábytku, tak aj lehátka, kreslá, úložné boxy a pod. Do záhrady bezchybne zapadá a nepotrebuje žiadnu veľkú údržbu - vďaka tomu si ho obľúbilo veľké množstvo ľudí. Z hľadiska údržby nemá umelý ratan žiadna veľká špecifikácia, ale použitím správnych prípravkov si môžete výrazne uľahčiť prácu a udržať nábytok dlhšie ako nový.

Čistenie umelého ratanu lisovaného

V prípade umelého ratanu z lisovaného plastu ide prakticky o plastový záhradný nábytok, kedy je plast vylisovaný tak, aby imitoval štruktúru ratanu Výhodou je vzhľad a dlhá životnosť (vyrába sa z kvalitných moderných plastov, ktoré sú veľmi odolné slnku, dažďu aj mechanickému opotrebeniu). Miernou nevýhodou sú rôzne záhyby materiálu, ktorý sa tak o niečo horšie čistí, než rovný povrch. Čas od času teda odporúčame povrch umelého ratanu prejsť kefou namočenou vo vode so saponátom, aby ste dostali preč špinu, ktorá prišla v rôznych záhyboch materiálu.

Umelý ratan vypletaný

V prípade drahšieho vypletaného ratanu platí prakticky to isté, čo bolo povedané, však počítajte s tým, že medzi jednotlivými vláknami môže ulpievať väčšie množstvo nečistôt, mastnoty od jedla a pod., takže je čistenie o niečo náročnejšie - tu môže veľa práce ušetriť klasický vodný tlakový čistič- len je treba byť opatrní a s prúdom vody sa príliš nepribližovať k nábytku, aby ste ho nepoškodili.

Tip na obnovu ratanového záhradného nábytku

A jeden tajný tip - ak chcete, aby plast vyzeral neustále krásne, potom ho po dôkladnej očiste môžete nastriekať sprejom na obnovu plastov (napríklad spreje na vonkajšie plasty a pneumatiky áut). Najprv je potrebné sprej na plast nastriekať, nechať chvíľu pôsobiť a potom utrieť suchou handričkou. Oživí sa tak farba umelého ratanu a získa opäť stratenú iskru.

 

Záhrada.Artmama.sk

Pestrofarebná krása, či už na okne, balkóne alebo malej záhradke, poteší každú dušu. Predstavte nám vaše vlastnoručne vypestované skvosty.
Môžete sa pochváliť aj vašou zeleninou záhradkou, ovocným sadom ..... Pridajte obrázok Vymieňajte si skúsenosti, požiadajte o radu v Diskusnom fóre. Podeľte sa o svoje prebytky rastlín v burze Pridajte inzerát Odporúčame využívať Posledné príspevky.