Zelenec “Green Orange“
Pod týmto obchodným názvom sa skrýva Chlorophytum amaniense “Fire Flash“, syn. Chlorophytum orchidastrum “Green Orange“, niekedy uvádzané ako hybrid Chlorophytum x “Fire Flash“ alebo Chlorophytum x “Green Orange“, pričom obe spomínané odrody sú zrejme identické. V cudzojazyčných literárnych zdrojoch sa niekedy používajú aj tieto tzv. ľudové názvy Mandarin Plant, Tangerine, Siera Leone Lily alebo “Fire Glory“.
Je to príbuzný známeho a populárneho zelenca chochlatého Ch. comosum, ktorý určite nechýba v žiadnej domácnosti, či kancelárii. Patrí medzi črepníkové rastliny ozdobné listom a na trhu je zatiaľ len krátko, preto sa aj údaje o spôsobe jeho pestovania a nárokoch rozchádzajú. Je jedným z 200-220 druhov z rodu Chlorophytum z čeľade ľaliovitých (Liliaceae), pochádza z dažďových pralesov východnej Afriky. Tvorí ružicu stredne zelených lesklých listov dlhých 25-30 cm a širokých 5-10cm, ktorých okraje môžu byť mierne zvlnené . Tieto veľmi výrazne kontrastujú s krásnou sýtou koralovo oranžovou farbou listových stopiek a hlavných žíl. Vo voľnej pôde dorastá 40-60cm, v črepníkoch samozrejme menej. Na rozdiel od zelenca chochlatého, netvorí nadzemné výhonky s dcérskymi rastlinami. Rozmnožuje sa delením, vrcholovými a stonkovými odrezkami a semenom. Staršie rastliny, ktoré stratili priveľa spodných listov a už nie sú pekné, môžeme zmladiť tak, že odrežeme vrchnú listovú ružicu aj s časťou stonky a spolu so zvyškom starej stonky rozrezanej na niekoľko častí, použijeme ako odrezky. Kvitne drobnými (1cm) bielymi, trojpočetnými kvetmi. Aj neopelené kvety tvoria trojkrídle tobolky oranžovej farby, zrelé hnednú a usychajú. Semená sú malé 2 mm, okrúhle, čierne. Majú nízku klíčivosť. Semenáčiky získavajú oranžovú farbu po 6-tich mesiacoch. Na pestovanie, prostredie a pôdu nemá žiadne zvláštne nároky, naopak, veľmi dobre znáša bežnú izbovú teplotu a prostredie v dome, či byte. Na nižšiu vzdušnú vlhkosť môže reagovať usychaním končekov listov. Predchádzame tomu rosením. Vlastním túto rastlinu už 5ty mesiac a darí sa jej veľmi dobre. Mám aj klasický zelenec chochlatý a tomu, na rozdiel od jeho oranžového príbuzného, končeky listov usychajú. Polievame pravidelne tak, aby pôda v črepníku nebola premokrená. Rastlina znáša aj niekoľkotýždňové preschnutie, lebo na koreňoch má drobné hľuzky, ktoré slúžia ako zásobáreň vody na horšie časy. Nedajú sa použiť na rozmnožovanie. Vyžaduje rozptýlené svetlo až polotieň, preto ho môžeme pestovať aj tam, kde iné rastliny, náročnejšie na svetelné podmienky, hynú. Neznáša priame slnečné svetlo, ktoré spôsobuje na listoch popáleniny v podobe veľkých tmavých škvŕn. Hnojíme 1-krát mesačne tekutými hnojivami určenými na kvetiny okrasné listom. Nepoužívajte listové hnojivá, ktoré spôsobujú na povrchu listov nevzhľadné škvrny. Je to prekrásna rastlina, ktorú si už na prvý pohľad určite zamilujete. Pestuje sa veľmi jednoducho a je vhodná aj pre začiatočníkov. Navyše v obytných priestoroch pôsobí ako čistička vzduchu. Účinne odstraňuje zo vzduchu formaldehyd(jeho zdrojom je napr. nábytok), tabakový dym a splodiny plynových spotrebičov.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
Ahojte,pozbieral som nejaké semená z tejto rastlinky. Bol by záujem? Navrhujem,že by som ich všetky poslal niekomu,kto je v SP,a tak by sa jednoducho dostali "do obehu",nech nemusím posielať x-krát poštu.
Semená sú čerstvé,a je ich pomerne dosť.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte
Dobrý deň ja som sa len chcela spýtať,že či mi neviete pomôcť,lebo mi černejú listy a zároveň aj žltnú sa dá povedať a nie len konce ale postupne sa to rozširuje a neviem čo s ňou či treba zvýšiť vzdušnú vlhkosť alebo ja fakt neviem....prosím poraďte mi...vopred ďakujem